Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KIZINIZA NASIL BİR BABASINIZ?

KIZINIZA NASIL BİR BABASINIZ?

Babaların kız çocukları üzerindeki etkilerini saymakla bitiremediğimiz gerçeğini konu alan ''Sevgili Baba: Baba-kız ilişkileri neden bu kadar önemli?” adlı kitapta 4 farklı baba tipi tanımlanıyor: Hayaletler, dostlar, patronlar ve prensler…


Jane Grandon tarafından1995 yılında kaleme alınan “Sevgili Baba: Baba-kız ilişkileri neden bu kadar önemli?” adlı kitapta babaların kız ilişkisi oldukça ayrıntılı anlatılıyor. Babaların kızlarının hayatlarında ve geleceklerindeki “kadın-erkek ilişkilerinde” kilit nokta oldukları gerçeğinin yanı sıra dört tip babadan söz ediliyor.

HAYALET BABALAR
İsimlerinden de anlaşılacağı üzere varlıkları ile yoklukları arasında fark olmayan babalardır. İşten kafasını kaldıramayan, boş zamanlarında kızıyla ilgilenmek yerine iş gezilerine ya da toplantılara katılan, geç geldiği evinde bile gazetesi ve televizyonu ile meşgul olan baba modelidir. Yani çocuğu neredeyse yok sayan, paylaşımı neredeyse sıfır olan model!

Peki, asıl mesele olan “kız çocuk” bu durumdan nasıl etkilenir? Hem baba ve kız ilişkisi olumsuz etkileniyor hatta silikleşiyor, hem de çocuğun benlik duygusu zayıflıyor. Karşı cinsle sorunlara kadar pek çok olumsuz etki sıralanabiliyor.

DOST BABALAR
İşte, her yere kızını götüren, her konuda onunla konuşan, oyunlar oynayan, sırlar veren babalar yani, dostlar… Zamanlarının neredeyse tümünü kızları ile geçiren bu baba modeli kızları tarafından çok güvenli bulunuyor. Ne kadar büyürlerse büyüsünler, her zaman arkalarında onlara destek olacak bir babaları olduğunu düşünüyorlar.

PATRON BABALAR
Hiçbir zaman kendi doğrularını tartışmayan, biraz diktatör, otorite olmayı seven, sert ve dediğim dedik baba modeli.  “Patron”lar çocuklarına ne kadar sert olsalar da sevgilerini gösterebiliyorlar ki, bu tip babaların çocukları, onların sert olmalarına karşın kendilerini sevdiğine inanıyor.

PRENS BABALAR
Yakışıklı oldukları için değil, kızlarının her istediğini yaptıkları için adları “Prens”tir bu babaların. Kızları ile bol bol vakit geçirmeyi seven Prens Babalar, bu davranışları ile kızlarının ileriki yaşlarda erkeklerle rahatça iletişim kurmalarına yardımcı oluyorlar.

“İLİŞKİ”Yİ BABADAN ÖĞRENİYOR
Baba-kız ilişkisi sanılanın aksine çok hassas. Bu güne kadar yapılmış birçok araştırma gösteriyor ki, baba, kız çocuklarının karşı cinsi tanımaları ve algılamaları için ilk ve en önemli örnek!.

Bu renkli ilişkide babalar kadar kızların da istekleri var elbette. Kız çocukları babadan ilk önce “saygı” bekliyor.  Kadın-erkek ilişkisinde de birinci planda olan saygı ilk babadan öğreniliyor. Babalar kızlarının haklarına saygı gösterdiği ölçüde onları anlıyor. Onları anlamaya, dinlemeye çalışırsanız, hem aranızdaki ilişki güçleniyor hem de karşı cinsle arasındaki ilişkide daha rahat ve kendini doğru ifade edebilen bireyler oluyorlar. Babanın otorite figüründen kurtulması kızının geleceği için de önemli.

VE BABALAR BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.