Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KADINLARI SABOTE EDEN 12 CÜMLE...

KADINLARI SABOTE EDEN 12 CÜMLE...

Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan “Kendi kendini sabotaj”, daha çok çocukluk döneminde öğrenilen olumsuz düşüncelerden kaynaklanıyor.


Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, klinik psikolojide/psikiyatride bir hastalık olarak tanımlanmasa da, olumsuz iç konuşmaların bazı psikolojik sorunlara neden olarak rahatsızlığın şiddetini arttırabildiğini söylüyor. Ve kadınların en çok kurdukları 12 cümle ile kendi kendilerini sabote ettiklerini belirtiyor. Şöyle ki: 
- Diğerlerinden farklıyım, onlar daha akıllı.
- Ben zaten her zaman geriden giderim.
- Keşke daha  güzel olsaydım (güzel değilim).
- En iyisi olmalıyım.
- Keşke daha zeki bir kadın olsaydım.
- Herkes benden daha çok çalışıyor.
- Ben beceriksizin tekiyim.
- Hafızam pek iyi değildir.
- İsimleri aklımda tutamam.
- Benden bir şey olmaz.
- Çok sinirliyim, dengesizim, dağınığım.
- Korkağın tekiyim.

İÇ SESİMİZİN TONUNU ANNEMİZİN TAVRI BELİRLİYOR
Çocuklar konuşmaya ilk başladıklarında yapacaklarını tek tek ifade ederler. “Kamyonu alıyoruz, oyuncağı üzerine koyuyoruz” gibi. Bir süre sonra bu konuşmalar yok olur. Yaşamımızdaki ilk konuşmalar anne ve yakın çevrenin etkisiyle oluşur. Eğer endişeleri nedeniyle korumacı bir anne yanında büyüyorsanız, çevresel konuşmalar bu doğrultuda oluşur. Karamsar bir anneniz varsa siz de olaylarla ilgili karamsar konuşmalar yapmaya başlarsınız. Bir süre sonra ise bu iç konuşmalarınızı başkaları duyamaz. Ama kendi içinizde devam eder gider.

Örneğin; çocukken anneniz izin vermemesine rağmen bardaktan su içmeyi istediniz. Suyu içerken bardak elinizden kaydı ve yere düştü. Yerlere su ve cam parçaları dağıldı. Eğer anneniz “Aptal çocuk seni. Sana söyledim değil mi; içemezsin diye... Ortalığı berbat ettin!” şeklinde konuşursa siz de bu konuşma tarzından etkilenirsiniz.

Anneniz olaya daha sakin de yaklaşabilir: “Şimdi içemiyorsun ama biraz büyüdüğünde tek başına bardaktan su içebilirsin” şeklinde konuşursa daha umutlu bir konuşmayı öğrenmiş olursunuz.

40 KERE SÖYLEYİNCE OLUYOR!
İç konuşmaların öğrenilmesi zamanla olur. Birkaç kerelik yapılan konuşmalardan çok, zaman içinde sürekli tekrarlanan konuşmalar daha fazla yerleşir. Çünkü öğrenmede tekrarın yeri büyüktür. Yapılan tekrarlayıcı konuşmalar olumsuz düşüncelerin yerleşmesine neden olur. Kendi kendini sabote eden kişiler kendileriyle olumsuz iç konuşmalar yaparlar. Yapılan bu konuşmalar ise yaşananları kaygı ve üzüntüleri arttırır.

DEĞİŞEBİLİRSİNİZ!
Psikolog Yeşilyurt, kendi içimizde gerçekleşen bu olumsuz iç konuşmaları değiştirmenin mümkün olduğunu, dünyadaki pek çok uzmanın bu görüşü paylaştığını söylüyor. Çocukluktan itibaren kendi kendimize yaptığımız olumsuz iç konuşmalar zaman içinde otomatikleşir ve kolaylıkla olumlu biçime dönüştürülemez. Bu nedenle arkadaşlar ve aileler tarafından “Yanlış düşünüyorsun, öyle düşünme, abartma” gibi o anki olumsuz iç konuşmalarınızı değiştirmeye yönelik çabalar işe yaramaz. Hatta bazen sizi daha fazla kızdırabilir. Bu nedenle eğer kendi başınıza bu sorunların üstesinden gelmekte zorlandığınızda bir uzmandan yardım almanız faydalı olur.

SORULARINIZIN CEVAPLARINI BULUN!
Kendi kendinizi sabote etmekten kurtulmak için şu soruların yanıtlarını arayabilirsiniz: 
- Bu düşünce için ne gibi kanıtlarım var?
- Bu durum için başka bir bakış açısı olabilir mi?
- Kendinize gerçekçi olmayan standartlar mı belirliyorsunuz?
- Sorunlarla başedebilme yeteneğinizi mi küçümsüyorsunuz?


 

 

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.