Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EV SATIN ALMANIN PÜF NOKTALARI

EV SATIN ALMANIN PÜF NOKTALARI

Konut kredisi faizlerinin tek hanelere düşmesi, hem yatırımcıları hem de kiracıları konut satın almaya teşvik ederken, Analist Betül Sungurlu, satın alma öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Analist Sungurlu, satın alma sürecinde kişisel ihtiyaçlardan altyapı ve kaliteye, tapu durumundan finansman yöntemine kadar birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

KİŞİSEL İHTİYAÇ VE TERCİHLER
Konut satın almada dikkat edilmesi gereken ilk faktör kişisel ihtiyaç ve tercihlerdir. Alınacak evde oturulacaksa sosyal yaşam beklentisi, işyerine olan uzaklık ve ulaşım olanaklarının yanı sıra yakınlarda bir okul olup olmadığı, hatta diğer aile bireylerine olan mesafe gibi konular ilk planda gözden geçirilmelidir.


GELİŞEN BÖLGE FIRSATLARI
Gelişen bölgelerin getirdiği fırsatlar da mutlaka incelenmelidir. Yatırım amacıyla satın alınacak konutlarda hedef ‘düşük maliyet, yüksek getiri’ olduğu için, gelişen bölgeler daha çok ön plana çıkıyor. Bu nedenle, seçilecek evin özelliklerinin yanı sıra hastane, havaalanı, metro, üniversite gibi bölgeye değer katan ya da katması planlanan yatırımlar hakkında bilgi edinmek yararlı olacaktır.


KİRA BEDELİ İLE KOLAY KARŞILAŞTIRMA
Sonraki aşamada seçilen bölgedeki konutların araştırılması ve karşılaştırılması gerekmektedir. Evlerin satış fiyatlarını karşılaştırırken kira bedelleri baz alınabilir. Satış bedelinin kiraya bölünmesi ile evin kaç senede kendini amorti edeceği kabaca hesaplanıp ALTERnatiflerle bu değer üzerinden karşılaştırma yapılabilir.


ALTYAPI VE KALİTE ÖNEMLİ
Güvenilir ve bilindik inşaat şirketlerini tercih etmek seçim sürecini kolaylaştırmaktadır.
İkinci el ya da piyasada çok bilinmeyen inşaat şirketlerinden konut alma gibi seçenekler de değerlendiriliyorsa, inşaat işlerinden anlayan uzmanlardan yardım alınmalı; inşaat kalitesi ve binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konular mutlaka incelenmelidir.


KONUT BOŞ MU, DOLU MU?
Yatırım amaçlı alınacak olsa da satın alınacak konutta hâlihazırda ev sahibi ya da kiracının oturuyor olması da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Ev sahibi oturuyorsa, evi ne kadar zamanda boşaltacağı, kiracı varsa, mevcut kira sözleşmesinin ne kadar süresinin kaldığı gibi konular değerlendirilmelidir.


TAPU DURUMUNA DİKKAT
Konut satın alma sürecindeki en önemli konulardan biri de tapu durumudur. Özellikle kredi kullanarak konut alınacaksa, evin tapu durumu daha çok önem kazanır. Çünkü genellikle bankalar kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmezler. Karar verilmeden önce ilgili tapu dairesinden net bilgi almak faydalı olacaktır.


KREDİ HAZIR MI?
Alım kararının finansman yöntemi de püf noktalarından biridir. Peşin ödenecek ve kredi alınacak tutar gibi parasal konuların önceden belirlenmesi gerekir. Hatta bankalara ön başvuru yapılarak kredi alınabilecek miktar önceden belirlenebilir. Zira bazen planlanan ve alınabilen kredi miktarı birbirinden farklı olabiliyor. Bankalar kredi vermeden önce evin değeri için uzman incelemesi yaptırır. Banka tarafından belirlenen konut bedelinin en az yüzde 25’inin peşinat olarak ödenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.


SADECE EV DEĞİL KREDİ DE KARŞILAŞTIRILMALI
Konut fiyatları kadar kredi fiyatlamalarını da karşılaştırmak gerekir. Burada unutulmaması gereken sadece faiz oranlarını karşılaştırmanın yeterli olmadığıdır. Kredi masrafları ile birlikte vade boyunca ödenecek toplam tutar üzerinden karşılaştırma daha gerçekçi sonuç verecektir.


BANKANIN DA SORUMLULUKLARI VAR
Mortgage koruması ve sigorta konularında da bilgi sahibi olmak gereklidir. Konut kredilerinde bankanın da satıcı ile birlikte evi alan kişiye karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Tüketicinin Korunması Kanunu’nda yer alan bu sorumluluktan dolayı, özellikle projeden konut satın almalarda, tüketici finansmanı için bankalarla anlaşma yapmış inşaat firmalarından yana tercih kullanmak daha uygun olur. Böylece evin zamanında teslim edilmemesi, beklenenden farklı ya da kusurlu olması gibi durumlara daha az rastlanılır. Konut kredisinde sadece zorunlu deprem sigortası mecburidir. Buna karşılık bankalar hayat sigortası ya da konut sigortası gibi ilave sigortalar önerebilir. Bu tip sigortalar ek maliyet değil güvence olarak değerlendirilerek hem daha güvenli kredi geri ödeme süreci hem de alınan konuta ilave tedbirler olarak değerlendirilmelidir. Zorunlu deprem sigortasında fiyat sabittir, diğerlerinde ise karşılaştırma yaparak daha uygun fiyata poliçe sahip olmak mümkündür.


 

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.