Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUKLARIN DA TATİL YAPMAYA İHTİYACI VAR!

ÇOCUKLARIN DA TATİL YAPMAYA İHTİYACI VAR!

Yaz tatiline yetişkinler kadar çocuklar da ihtiyaç duyuyor. Yaz tatili okulların kapanmasıyla birlikte çocuklar için sınırsız oyun, eğlence ve ders yapılmayan bir dönemi ifade ediyor. Bu nedenle yaz tatillerini çocuklar sabırsızlıkla bekliyor.


Çocuklarını ders ya da spor kampına almak isteyen ebeveynler ise, çocuklarının bir sonraki ders yılına yorgun ve motivasyonsuz olarak girmelerine neden olabiliyor. Peki, çocuklarla yaz tatili planlarken hangi hatalar yapılıyor; çocuklarla mutlu bir tatil geçirmek için neler yapılması gerekiyor? Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

ÇOCUKLAR İÇİN TATİL PLANI YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!
Aileler tatile çocuklar gibi tüm gün eğlence programları olarak bakamayabilir. Aileler, çocuklarının derslerine daha iyi hazırlanması ve zamanın iyi değerlendirilmesi istemeleri gibi nedenlerle çocuklarına istemeden de olsa tatili zehir edebilir. Tatili ailesi yüzünden sıkı bir kampta geçirmek zorunda kalan çocuklar, derslere karşı daha ilgisiz ve eğlenceye aç bir ruh haline sahip olur.

Bu konuda ailelerin en sık yaptıkları bir diğer hata da; çocuklara televizyon, futbol oynama, bilgisayar yasakları getirmeleridir. Bir diğer hata ise; çocukların dersleri unutmasına ve derslerde başarısız olmalarına engel olmak amacıyla çocukları yoğun bir ders programına almaktır. Bu iki durum da, çocukların derslerden soğumasına ve tatilden keyif almamalarına neden olabilir.

AİLELER VE ÇOCUKLAR İÇİN TATİL ÖNERİLERİ:
* Okul zamanlarında düzenli olarak aynı saatte uyuyup uyanmaya alışan çocuklar, yaz tatilinde uyku düzenlerini bozabilirler ve bu durum can sıkıntılarına neden olabilir. Bu nedenle ve gelecek okul döneminde uyku düzeninde sorunlar yaşanmaması için, çocuklar tatilde de düzenli olarak aynı saatlerde uyuyup uyanmalıdır.

* Tatiller, ailelerin çocuklarıyla daha çok ve nitelikli zaman geçirebilmeleri için fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirin.

* Bilgisayar ve televizyon konusunda çocuğunuza yasak getirmeyin, bu imkanları sınırsız da sunmayın. Günde 2 saate kadar televizyon ve bilgisayara izin verin.

* Tatiller, çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfetmek için de iyi zamanlardır. Bu nedenle, çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu gözlemleyin. İlgi alanı yoksa da yaratması için onu yüreklendirin. Birlikte el becerileri, spor veya müzik gibi konularda aktivitelere katılın.

* Yaz tatili gibi uzun tatiller, çocukların derslerini unutmalarına neden olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun bir önceki dönemde öğrendiği dersleri düzenli olarak tekrar etmesini sağlayın. Ancak, bu konuda uzun saatler değil ama kısa ve düzenli bir program uygulayın. Bu sayede, çocuğunuzun sıkılmadan ders tekrarı yapmasını garantileyebilirsiniz.

* Çocuğunuzun yemek saatinde de düzenli bir plan oluşturun. Her gün belli saatlerde, sağlıklı besinler yemesini sağlayın.

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.