Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

"ANNE, BENİ HAYATA BAĞLA!"

"ANNE, BENİ HAYATA BAĞLA!"

Türkiye'de emniyet kemeri, bebek ve çocuk güvenlik koltuklarını kullanma oranı çok düşük olmasına rağmen, çocuk güvenlik koltukları doğru şekilde monte edildiğinde çocuklar, yüzde 75 oranında trafik kazalarından hiç zarar görmüyor... Bir oto koltuğu almak, bebeğinizin güvenliği konusunda yapabileceğiniz ilk adımdır, ikinci adım oto koltuğunu arabanıza doğru bir şekilde yerleştirmeniz ve üçüncü adım ise sıkılan bebeğinizin kemerini asla açmamak olmalıdır!


ARKA KOLTUKTAKİ FİL
Kimi sürücüler emniyet kemerini hiç takmaz, kimileri de bazen kendilerinin ya da çocuklarının emniyet kemerlerini takmayı unutur. Bazen ise yol "zaten fazla uzun değil" gibi gelir. Bazen çocuk söz dinlemez ve çocuğu emniyet kemerini bağlayacak kadar koltukta tutmak imkansız olabilir. Ya da sebep bazen "zaten şehir içindeyiz, fazla hızlı gitmeyeceğiz"dir. Ancak, saatte 40 kilometre hızla giderken, sert bir yüzeye önden çarpıldığında, otomobildeki 30 kg. ağırlığındaki bir çocuk, yaklaşık 1 ton ağırlıkla öne doğru baskı yapar ve son derece üzücü sonuçlarla karşılaşılabilir. İşte bu nedenle, her zaman ve herkes tarafından emniyet kemeri takılmalıdır.

HAYAT KURTARAN KOLTUK
Araştırmalara göre, doğru şekilde otomobile yerleştirilen bir çocuk koltuğu, ölümcül yaralanmaları yüzde 75, önemli yaralanmaları yüzde 67 oranında azaltıyor. Fakat bebek ve çocuk koltukları yaklaşık yüzde 70 oranında arabalara hatalı yerleştiriliyor. Ayrıca, çocukların büyümesi sonucunda koltuğun küçük kalması nedeniyle de, herhangi bir kaza anında yaralanma riski artabiliyor.

Bu nedenlerle önerilen ise, bebek ve çocuk koltuklarını arka koltukta herhangi bir yere sabitlemek ve asla hava yastığı olan ön yolcu koltuğuna koymamak... Aksi halde, bir kaza anında hava yastığı açılarak, bebeğin ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir.
Ayrıca, çocuğun ön koltuğa oturtulması, arka koltukta kapıya çok yakın bulunması, çocuk güvenlik koltuğunun kullanılmaması ve çocuğu kucakta taşıma gibi hatalı davranışlar sonucu, kaza anında çocuklar araçtan fırlayabiliyor. Çocuk güvenlik koltuklarının yanlış monte edilmesi ise, koruyuculuğu en aza indiriyor. Üstelik, otomobilin ön kısmına ya da arka koltukta kapıya yakın kısımlara monte edilen çocuk güvenlik koltukları, hava yastıklarının açılması halinde boğulmalara ve yaralanmalara neden oluyor.

HANGİ YAŞA, HANGİ KOLTUK?

1 yaşına kadar (13 kiloya kadar) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli, arka koltuğa, bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmeli.

4 yaşına kadar (9-18 kg. arası), hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilmeli.

4 yaşından sonra ise (15-36 kg. arası), boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacak ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmayanlar için ise, yükseltici koltuklar kullanılmalı.
Emniyet kemeri, ancak 12 yaşından sonra takılmalıdır.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:
- Koltuğun çocuğunuzun yaşına uygun olmasına özen gösterin.
- Oto koltuğunu arabaya doğru biçimde yerleştirmek için kullanım kılavuzundaki talimatları iyice okuyun.
- Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
- Oto koltuğunuzun test edilmiş ve standartlara uygun olmasına dikkat edin.
- Her araba yolculuğundan önce oto koltuğunun iyi bir şekilde yerleşip yerleşmediğinden emin olun.
- 6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştirin. 10 yıl ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın.
- Araba hareket halindeyken bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
- En az 1 yaşına kadar ve 9 kiloya ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük biçimde 45 derecelik açıyla oturtun.
- 5 nokta kemer sistemi en iyi korumayı sağlar, çünkü kemerler bebeği hem omuzlarından, hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar. Kemer en iyi korumayı sağlamak için rahat biçimde durmalıdır, bebeğinizi çok sıkmamalıdır.
- Çocuk koltukta kendini rahat ve iyi hissetmelidir. Çünkü hoşnut olmayan bir çocuk rahatsız olur ve sürücüyü de rahatsız eder.
- Çocuk güvenlik koltuğunun montajı kolay olmalı ve mevcut araç kemerleri ile kullanılabilmelidir.
- Koltuk kısa mesafeli yolculuklarda dahi kesinlikle kullanılmalıdır.

KULLANILMIŞ BİR BEBEK KOLTUĞU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Nispeten yeni bir koltuk değilse, kullanılmış çocuk koltuğu almayın. Bebek koltuklarının tasarımı kısa bir sürede çok gelişti ve yeni koltuklar eskilerine göre çok daha güvenli. Hiç hasar görmemiş olmasına, ilgili yasal kurallara uymasına ve bütün parçalarına ve kullanma talimatlarına sahip olmasına dikkat edin.

Isofix nedir?
Isofix, bebek ve çocuk koltukları için standartlaştırılmış bir bağlantı (sabitleme) sistemidir. Isofix, her türlü otomobile takılabilen bebek ve çocuk koltukları standardı oluşturma ihtiyacı nedeniyle Uluslararası Standartlar Kuruluşu'nun (ISO), on yıllık çalışmasının ardından bu projede yer alan on beş ülkenin sistem üzerinde anlaşmasıyla ortaya çıkmıştır.

Bebek koltuğunu nasıl takabilirim?
Seçtiğiniz koltukla ilgili talimatları uygulayın. Isofix bağlantısı sistemini kullanan koltukları takmak nispeten kolaydır. Diğer sistemleri takmak ise daha zordur. Takmakta zorlanırsanız, satıcıya danışın.

Bir bebek arabasının çıkarılabilir yatak bölümünü kullanabilir miyim?
Hayır. Yatak bölümü araca bağlanabilir ama içindeki bebeği tutan herhangi bir şey olmayacağı için güvenli değildir.

Bebek koltuğu otomobilde nereye yerleştirilmelidir?
Duruma göre değişir... Birçok bebek koltuğunun sürücü koltuğundan kolayca ulaşılabilecek bir yerde, yani ön yolcu koltuğunda olması tercih edilir. Ama önde çalışır durumda, yani devre dışı bırakılamayan bir yolcu hava yastığı varsa, bebek öne oturtulmamalıdır. Bir kazada hava yastığının şişmesi durumunda bebek ciddi şekilde yaralanabilir. Bu nedenle, ön koltukta yolcu hava yastığı varsa, bebek koltuğu otomobilin arka koltuğuna takılmalıdır.

Bebekler neden yüzleri arkaya dönük oturmak zorundadır?
Bebeğin kafası vücudunun geri kalanına göre büyük ve ağırdır ve boynu da henüz gelişmemiştir, bu nedenle otomobil kaza yaptığında kafasının öne doğru savrulması önlenmelidir.

Bebek koltuğunu ne zamana kadar kullanmalı?
Bebek düzgün bir şekilde oturuncaya kadar; bu da aşağı yukarı dokuz aylığa kadardır. Kafası bebek koltuğunun üst bölümüne erişince, daha büyük arkaya dönük çocuk koltuğuna geçme zamanı gelmiştir.

 

KONU GÜVENLİK İSE TAVİZSİZ OLUN!

Arabanızda ister ön koltuğa oturun, isterseniz de benim gibi arka koltuğa yayılın sevgili anneler, kendinizin ve diğer aile bireylerinin emniyet kemerlerini takması konusunda sakın taviz vermeyin. Bu gibi otorite ve süreklilik gerektiren konuları ancak sizlerin sağlayabileceğini düşünüyorum! Ve böylece, anneleri yine kayırıyorum! Anneler de kendilerinin, çocuklarının ve eşlerinin emniyet kemerlerini sıkı sıkı bağlayarak herkesi kayırabilirler.

Çünkü maalesef, bazen yolculuk enasında, babasının kucağında minicik bebekler görüyorum… Adam hem otomobil kullanıyor, hem de güya çocuğu eğlendiriyor. Büyük ihtimal bu şoför kucağına alınan çocuklar da erkek oluyor! Sonra anneler ön koltukta oturuyor, çocuklarını da kucaklarına alıyorlar. Çocuğun kafası camdan çıktı çıkacak…Ya da anne şoför koltuğunda ve yanında çocuk, hatta bebek görüyorum! Hem de gözlerimle! İnanamıyorum! Ya da en iyi ihtimalle arabanın arka koltuğuna paket misali konmuş, çocuklar görüyorum…

Aman diyorum, aman sevgili anneler, siz siz olun bebek ve çocuklarınıza otomobil koltuğu alın (aldırın) ve kurallarına uygun olarak emniyet kemerleri bağlı bir şekilde seyahat etmeleri konusunda tavizsiz olun… Biraz tuzluca bu çocuk koltukları ama, madem araba alacak paramız var, çocuğa da otomobil koltuğu alabilmeliyiz!

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2017 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.