Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SEVGİLİLER GÜNÜ DEYİNCE...

SEVGİLİLER GÜNÜ DEYİNCE...

Valentine, Valens, Valentius ya da Valentinian... Tam ismi bilinmeyen, bu muhtelif adlara sahip aziz, Sevgililer Günü'nün, dünyanın dört bir yanında herkesin birbirine sevgi sözcükleri söylediği özel günün mucidi.


Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında kutlanan bu gün, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden St. Valentine adına kutlanıyor. İşte uzun ve romantik bir tarihçesi olan bu günün öyküsü:

Milattan önce 4. yüzyılda bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş... Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.

Ancak, St. Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizlice genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini başkaları için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, “Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş.

İdam edilmeden önce yattığı hapishanedeki gardiyanın kızına aşk mektupları yazan Valentine, idam edilene kadar bu kıza aşkını ilan etmiş. “Aşkın azizi” olan bu meçhul rahibin notları, bugünkü Sevgililer Günü mesajlarının atası olmuş.

Romalılar tarafından İngiltere'ye taşınan “Sevgililer Günü'”, daha sonraları dünyanın dört tarafına yayılmış.

17. yüzyıldaki inanışa göre de kura çekilerek isim belirlenir ve hediyeler verilirmiş.

 

İLK SEVGİLİLER GÜNÜ KARTI
Dünyanın ilk Sevgililer Günü Kartı'nın mucidi ise 1800'lü yıllarda Amerika'da yaşayan Esther Howland... 19. yüzyılda ortaya çıkan bu kartlar, giderek şekil değiştirdi ve günümüzde internete taşındı.

“Sevgililer Günü”, dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı geleneklerle kutlanıyor. Geçmişteki Sevgililer Günü adetleri, kalp şeklinde çikolatayı bir pakete sarıp sevgilisine vermekten çok daha yaratıcıydı.

Romalılar döneminde yapılan bir festivalde kadınlar aşk mektupları yazar ve bunları bir vazoya koyardı. Romalı erkekler de bu mektupların üzerine isimlerini not düşer ve böylece çiftler birbirine aşklarını ilan ederlerdi.

“Lupercalia” adı verilen ve Sevgililer Günü'nün atası sayılabilecek festivalde de sokaklarda çırılçıplak koşmaya kadar çılgınlıklara varılınca, bu festival yasaklandı.


SENİ SEVİYORUM YA DA...
Her ne kadar “sevginin dili tektir” dense de “seni seviyorum” farklı sözcüklerle dile dökülüyor. Nasıl mı?..
Almanca: Ich liebe dich
Arapça: Ana ba heb-bak
Bulgarca: Jbichim te
Cavaca: Kulo tresno
Çekçe: Miluju te
Farsça: Asheghetam
Fransızca: Je t'aime
Hawaice: Aloha ı'a au oe
Hintçe: Mai thumbe pyar karta hoon
Hollandaca: Ik hou van jou
İbranice: Ani ohev otach
İngilizce: I love you
İranca: Mahn doostaht doh-rahm
İrlandaca: Taim i'ngra leat
İspanyolca: Te amo
İtalyanca: Ti amo
Japonca: Ore wa omae ga suki da
Katalanca: T'estim molt
Latince: Vos amo
Macarca: Szeretlek
Makedonca: Sakam te
Norveççe: Jeg elsker deg
Pakistanca: Mujhe tumse muhabbat hai
Portekizce: Amo te
Rusça: Ya vas liubliu
Sırpça: Ljubim te
Slovakça: Ljubim ta
Yunanca: S'ayapo
Zuluca: Mena tanda wena.

 

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.