Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HEDEFİNİZE ULAŞMAK MI İSTİYORSUNUZ?

HEDEFİNİZE ULAŞMAK MI  İSTİYORSUNUZ?

Yaşamda bazen mutluluğu ve başarıyı nasıl yakalayacağımızı düşünür dururuz. Kimi için başarı, kimi için para, bazen de huzur önemlidir... Amacınız ne olursa olsun hedefinize ulaşmak için Yaşam Koçu Ezgi Doğan’ın önerilerine kulak vermeye ne dersiniz?..


FIRSATLARI SİZ YARATMALI VE KOVALAMALISINIZ
Fırsatlar çok nadiren kendisini aramayan birilerinin kapısını çalar. Fırsatları siz yaratmalı ve kendiniz aramalısınız. İnsiyatifi ele alıp işleri sizin yürütmeniz ve kapıları sizin açtırmanız gerekecektir.

OLUMSUZ DÜŞÜNCE SİZE SADECE DAHA FAZLA OLUMSUZLUK GETİRİR
Olumsuz düşüncelere odaklandığınızda bütün görüp göreceğiniz nimet, olumsuzluğun kendisi olacaktır. Hayatta olumlu şeyleri aramazsanız, olumlu şeyler başınıza gelse bile siz onun sadece olumsuz yanlarını görebiliyor olabilirsiniz.

BULUNDUĞUNUZ KONUM, SİZİN NELER YAPABİLECEĞİNİZİ BELİRLEMEZ
Evsiz biri de olsanız, konaklarda da yaşasanız, zengin veya fakir de olsanız veya hatta üniversiteden tam notla mezun da olsanız veya sınıfta kalmış olsanız bile; bunların gelecekte bir etkisi yoktur. Bu görüş açısını destekleyecek çok fazla sayıda başarı öyküsü vardır. Eğer azminiz ve yeteneğiniz varsa ulaşamayacağınız nokta yoktur. Kendi sınırlarınızı ve ufkunuzu siz kendiniz tayin edersiniz.

BAŞKALARINA YARDIMCI OLAMIYORSANIZ, KENDİNİZE DE FAYDANIZ YOKTUR
Sadece başkaları için kapıyı tutmak veya buna benzer basit bir jest bile olsa sizin hayatınızda mucizeler yaratır. Hem kendinizi harika hissedecek hem de yaptığınız iyilik, hayat yolunda bir şekilde size geri dönecektir, siz farketseniz de farketmeseniz de... Başkalarına yardım etmiyorsanız, onlar da size yardım etmeyeceklerdir ve aslında yardım etmeleri de gerekmiyor demektir.

KİŞİSEL TUTKUNUZU TAKİP EDİN, PARA DA SİZİ TAKİP EDECEKTİR
Tutkunuz varsa ve işinizi yaparken keyif alıyorsanız ben buna “iş” demem. O işte yeni bir şeyler yaratmak için odaklanır ve daha fazla tutkuyla davranırsanız eninde sonunda para size gelecektir. Eğer sadece paraya odaklanırsanız, para size gelmeyecektir, çünkü siz sadece miktara odaklanmışsınız demektir, kaliteye değil!

KENDİNİZDEN KEYİF ALIN
Mümkün olduğunca hoşça vakit geçirin, her şeyi ciddiye almayın. Endişelerinizi kenara itin ve keyifli şeyleri yakınınıza çekin.

EĞER KOLAY OLSAYDI HERKES YAPARDI!
İşte bu yüzden “çabucak zengin olma” reçetelerinin hiçbiri işe yaramaz. Eğer bu kadar kolay ve çabuk yoldan zengin olmak mümkün olsa o zaman herkes milyoner olurdu. Para kazanmak ve size verilen görevi başarmak sıkı çalışmayı gerektirir, ama harcadığınız çabaların karşılığını en sonunda alırsınız.

PLANLI OLMAK İYİDİR AMA SPONTAN OLMAK DA İYİDİR
İş hayatında ve özel hayatta geleceği planlamak önemlidir, ama bu planı çabucak değiştirebilecek durumda olmak da önemlidir. Bazen çeşitli insanlar ve olaylar planlarınızla sizin aranıza girecektir, işte o yüzden yeri gelince planlarınızı değiştirmeniz veya iptal etmeniz gerekecektir. Arada bir spontan olun, o zaman hayat çok daha ilginçleşecektir.

PEK ÇOK YETENEĞİNİZ VAR
Yetenekli bir atlet veya müzisyen olabilirsiniz, ama belki de sizin bilmediğiniz on tane daha yeteneğiniz olabilir. İnsanlar iyi yapabildikleri bir şey bulunca genellikle ona odaklanırlar ve daha başka hangi alanlarda yetenekleri olabileceğini düşünmezler.

ÖDÜL ALMAKSIZIN SIKI ÇALIŞMAYIN
Eğer hayat yolunda kendinize iyi davranmıyorsanız, rüyalarınızı gerçekleştirmek için sıkı çalışmanın anlamı nedir? Büyük veya küçük başardığınız her zorluğun uygun bir ödülü olmalıdır, bir günlük tatil veya bir dilim kek gibi...

PARA MUTLULUK GETİRMEZ
Dediğim gibi, peşinde koştuğunuz asıl amaç para olmamalı ama para kazandığınız zaman bir şeyleri başarmış olduğunuzu bilirsiniz. Bunu bilmek de güzel bir histir ve size mutluluk verir, çünkü kendi istediklerinizi yapacak daha fazla zaman ve özgürlük kazandığınızı da bilirsiniz.

BAŞKA BİRİNİN BAŞINA HER ZAMAN DAHA KÖTÜSÜ GELMİŞTİR
Bazen kötü bir gün geçirmişsinizdir ama kötümserliğe kapılmadan önce durun ve düşünün, her gün sizden daha kötü bir gün geçirmiş milyonlarca insan var şu dünyada.

BAŞKALARINA İHTİYACINIZ VAR
Elinizden geldiğince dost kazanın, arkadaş edinin. Ve asla köprüleri yakmayın. Başarı için başka insanlara ihtiyacınız olacaktır.

AÇIK FİKİRLİ OLMAK, DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMENİN ANAHTARIDIR
Dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek için açık fikirli olmanız gerekir. Her şeye bir şans verin.

BAŞARISIZLIK ÇOK İYİDİR
Başarıya giden en önemli adım değilse bile en önemli adımlardan biri başarısızlıktır. En azından bir kere başarısızlığa uğramanız şarttır, ama bir kaç defa başarısızlığa uğrarsanız daha iyidir. Başka türlü öğrenmeniz mümkün olmayan bir sürü şeyi başarısızlıklarınızdan öğrenirsiniz. Ve bir gün nihayet başarıya ulaştığınızda bunun değerini daha iyi anlarsınız.

PEK ÇOK İNSAN GERÇEKTEN İYİDİR
Pek çok insan iyidir ama bunu yabancılara pek göstermezler. Siz onları tanıdıkça ve onlar da sizi tanıdıkça muhtemelen ne kadar iyi insanlar olduklarını göreceksiniz.

SÖZLER VE DÜŞÜNCELER HER ŞEYİ KONTROL EDER
Söylediğiniz veya düşündüğünüz şeyler önünde sonunda gerçekleşir. Başarısız olacağınızı söylerseniz başarısız olursunuz, çünkü bunun gerçekleşmesi için nasıl olsa bir yol bulacaksınız demektir. Başarılı olacağınızı söylerseniz de aynı şey olur, bunu gerçekleştirmek için nasıl olsa bir yol bulursunuz.

BAKIŞ AÇINIZ GERÇEKLİĞİN TA KENDİSİDİR
Bir olayı veya durumu nasıl görüyorsanız, o da öyle var olur. Bir şeyi trajik veya olumsuz olarak görüyorsanız, onun sizin için anlamı odur. Eğer bir şeyi heyecan verici ve olumlu olarak görüyorsanız, o zaman onun sizin için anlamı da öyle olacaktır.

İLHAM VE MOTİVASYON HER YERDEDİR
Nerede olduğunuzun hiç önemi yok, orada mutlaka size ilham verecek veya sizi motive edecek bir şeyler vardır. Çok uzaktaki bir ülkede savaşa girmiş ve kendidinizi korkunç şartlarda bulmuş olabilirsiniz ama gene de orada sizi hayatta bağlayacak ve daha iyi bir şeyler için çabalamanızı sağlayacak bir şeyler olacaktır. Size düşense o sebebi görüp tanımak ve asla kaybetmemektir.

DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ
Her bir insanın doğrudan veya dolaylı olarak dünyayı değiştirebilme gücü vardır. Kendi hayatınızı değiştirdiğinizde doğrudan veya dolaylı olarak dünyayı da değiştirmiş olursunuz. Kendi hayatınızı veya etrafınızdaki insanların hayatını değiştirdiğinizde dünyayı değiştirmişsiniz demektir. Yaptığınız küçük şeylerin dünyada büyük etkileri olabilir.


 

YAŞAM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.