Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

MART AYINDA GÖKYÜZÜ HAREKETLİ; TAM İKİ TUTULMA VAR!

MART AYINDA GÖKYÜZÜ HAREKETLİ; TAM İKİ TUTULMA VAR!

Mart ayının gündemine oturan konular hiç kuşkusuz tutulmalar. Geçen yıl Balık-Başak aksında başlayan tutulmalar bu yıl yine aynı burçlarda oluşacak. Her iki tutulmada Türkiye’den izlenemeyecek.


Bunlardan ilki olan “tam Ay tutulması” Dolunay’ın ardından 4 Mart’ta Ankara Türkiye saatiyle 01.21’de Başak burcunda gerçekleşecek. Tutulmalar bir şeyin zamanının geldiğini gösteren bir saat gibi işlev görürler. Ay, duygular ve duygusal ihtiyaçlarımızı, içgüdüsel tepkilerimizi temsil eden bir gezegendir. Ay tutulması ise hasat zamanı demektir; verdiğimiz emek ve çabaların sonuçlarını gösterir. Bu dış dünyada bir olay olarak da görülebilir. Tutulma ani değişimleri, bireyselliği ve isyanı temsil eden Uranüs’ü de tetikleyeceğinden, beklenmedik, aşırı duygusal tepkiler verme ve sürprizli durumlarla karşılaşma ihtimalimiz var. Bu süreçte iletişimin gezegeni Merkür halen geri hareketine devam ediyor olacağı için tepkisellikle alacağımız duygusal kararlar sonradan sıkıntı yaratabilir. Merkür 8 Mart’ta doğrularak Kova burcunda yoluna devam edecek. Şimdi serinkanlı yaklaşımımızı koruyabilirsek, bu dönemde almış olduğumuz bazı ani kararları sonradan gözden geçirmemize gerek kalmayacaktır. Tutulmanın etkisini en çok Başak, Balık, İkizler ve Yay burçları hissedecekler. Hepimizin kişisel haritalarında Başak nereyi kesiyor veya etkiliyorsa, söz konusu olayları o yaşam arenalarında yaşayacağız doğal ki. Ancak, tutulmaların işaret ettikleri olayların tutulmadan önce veya sonra da yaşanabileceğini bilmemiz gerek. Bir tutulmanın etkisi iki yıl sonra bile görülebilir.


19 Mart’taki “parçalı Güneş tutulması” ise, Yeniay’ın ardından Balık burcunda gerçekleşecek. Kişisel haritalarımızda Yeniay hangi yaşam alanında (ev) oluşuyorsa, orada bir ay boyunca bir hareketlilik bekleyebiliriz. Güneş tutulması yeni başlangıçları, yeni döngüleri ifade eder. Bilinçli aklımızın isteklerini, irade ve egoyu temsil eden Güneş, tutulma sırasında Ay (duygular, duygusal ihtiyaçlar) tarafından kapatılacağı, kararacağı için, her zaman hoş bir başlangıç beklememek, temkinli yaklaşmak gerekir. Bu tutulmanın etkisini yine en çok Balık, Başak, İkizler ve Yay burçları yoğun bir şekilde hissedecekler.


Balık-Başak aksındaki bu tutulmalar sağlık konularını da gündeme getirebilirler. Kendi sağlık sorunlarımız olabileceği gibi, ilgilenmek durumunda kaldığımız kişilerin rahatsızlıkları nedeniyle günlük rutinimizden özveride bulunmamız gerekebilir. 


Güneş, 19 Şubat’tan bu yana burçlar kuşağının son burcu olan Balık’ta. Balık, evrenle bütünleşme arzusunda olan, hayal gücü yüksek, aşırı duyarlı, dolayısıyla kolay etkilenen, nazik, merhametli ve kaosta veya belirsizlikte kendi iç sesinin rehberliğinde yolunu bulabilecek sezgiselliğe sahip insanların burcu. Balık ve yönettiği 12. ev sınırların çözüldüğü alan. Tıpkı okyanusa düşerken bir damla olarak görülüp, suya karıştıktan sonra çözülüp, fark edilmemek gibi. O nedenle sorunlarından biri sınırsızlık. Bu anlamda Satürn ne kadar sınırlar demekse, Balık’ın yönetici gezegenlerinden Neptün o kadar sınırların çözülmesi, erimesi, bir olmak, bir bütünle kaynaşmak demek. Ancak gölge yönüyle aşırı sınırlar koyan bir tavrı da olabiliyor. Balık burcu bu dünyaya bilinçli aklıyla öğrendiklerini bırakmaya gelmiş. Bu, her türlü korku, koşullanmaya karşın, evrenin işaretlerini anlayarak, kendi isteklerini dayatmadan, hayatın akışına güvenerek yola devam etmek demek. Ancak, bu bir sorunla karşılaştığında çözmek yerine, nasıl olsa kendiliğinden hallolur, diye düşünüp kendi kendine düzelmesini bekleyerek kaçışlara sığınmak olarak da görülebilir. Zaten Balık burçlarının bir diğer sorunu kaçışlardır. Bu televizyona, bilgisayara, hayal dünyasına, uykuya hatta alkole dahi sığınmak, kaçmak olabilir. Balık burcunun bir başka özelliği ise kurban ve kurtarıcı modellerine yatkınlığıdır. Özverili bir şekilde kendi isteklerini ve yapması gerekenleri bırakıp başkalarının ihtiyaçlarına koşayım derken, kurban durumuna düşebilir. İdeal olan, bu özelliklerini sınırlarını koruyarak kullanabilmesidir.


Bir diğer önemli açı, 28 Şubat’ta gerçekleşecek. Aslan burcundaki transit Satürn, Kova burcunda transit hareketine devam eden Neptün’e karşıt açı verecek. Neptün sıvıları temsil ettiğinden, bu durum susuzluk problemine dikkat çekiyor. Aynı zamanda, bu zorlayıcı açı kişisel haritalarımızda hangi alanları harekete geçiriyorsa, oralarda eski kalıpları bırakma ve sınır koymakta sorun yaşayacağımızı da söyleyebiliriz.


18 Mart’ta sevgi, uyum, işbirliği, paylaşım ve sanatsal yetenekleri temsil eden Venüs, kendi yönettiği burçlardan Boğa’ya geçecek. 12 Nisan’a kadar Boğa’da devinimini sürdürecek olan Venüs ile sevgide tensellik, beş duyuyla ilgili her konuya düşkünlük ve maddi konular ön plana çıkabilir. Boğa kalıcılığı, dayanıklılığı temsil eden bir burç. Dolayısıyla ilişkilerimizi sağlamlaştırmak için emek sarf ederken, değer duygumuzu da gözden geçirebiliriz. Ancak, aşırı sahiplenicilik ve sevgide tekelcilikten uzak durmakta yarar var.


Hepinize sağlıklı, neşeli ve güzel günler diliyorum.

ASTROLOJİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.