Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
KÖPRÜDEN GEÇERKEN
Prof. Dr.  ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı
Yazı Boyutu:
Her meme gelişimi ergenlik değildir!

Her meme gelişimi ergenliğin başlaması demek değildir. Her ergenlik boy uzaması için durdurulmaz. Erken ergenlik kızlarda meme gelişiminin 8 yaşından önce başlaması, erkeklerde ise testis büyümesinin 9 yaşından önce başlamasıdır.

Erken ergenlik genellikle kız çocuklarının hastalığıdır ve altta yatan önemli bir sebep bulunamaz. Son 15 yılda ergenlik yaşı bütün dünyada erken olmaktadır. Küresel ısınma, hormonlu gıdalar, çevresel bozucu östrojenik etki yapan kimyasallar, henüz tam olarak ispatlanamazsa de muhtemelen cep telefonlarının veya tv ekranlarının yaydığı dalgalar gibi birçok nedenler hormonların erken salgılanmasına ve ergenlik yaşının öne gelmesine sebep olmaktadır.

Son yıllarda özellikle bu konunun yazılı ve görsel medyada yer alması aileleri paniğe sevk etmiş ve bu durumun çocuk endokrin kliniklerinin ilk sırada başvuru nedeni olmasına yol açıştır. Başvurularda özellikle annelerde çocukların boyları konusunda sıkıntı hissedilmesi bu konuyu tekrar gündeme getirme gereğini ortaya çıkartmıştır.

AİLELERİN GEREKSİZ İSTEKLERİ
Ergenli kızlarda memelerin belirlenmesi ile başlar (9-10 yaş) ve adet görme ile sonlanır (12 yaş civarı). Bu dönemde kızlarda 15-20 cm civarında boy uzaması olur. Adetten sonra eğer adetler düzenliyse 5-6 cm, düzensizse daha fazla boy artımı gözlenir. Bazı kız çocuklarında 6-8 yaşlarında iyi huylu meme büyümeleri olabilir, bunlar bir süre sonra kaybolurlar. Bu durum erken ergenlikten ayırt edilmelidir. Erken genital ve koltuk altı tüylenmeleri de her zaman erken ergenlik demek değildir. Yapılacak bazı tetkiklerle erken ergenlik ekarte edilebilir.

Ailelerin normal zamanda ergenliğe girmiş ve ergenliği devam eden çocuklarında, ergenliğin durdurulması ve büyüme hormonu ile desteklenmesi gibi istekleri gereksiz ve doğru değildir. Böyle rutin bir uygulama yoktur. Bazı araştırma guruplarının yaptığı çalışmalar ve bunların farklı sonuçları mevcuttur.

Ergenliğin durdurulması ancak erken ergenlik varsa, adetler erken başlamışsa ve tahmini boy artımı yetersiz olarak hesaplanırsa söz konusu olur. Bu durumda, uzman çocuk endokrinoloğunun yapacağı bazı tetkikler sonucu kararlaştırılır. Normal zamanda ergenliğe girmiş ve boyu normal uzayan çocuklarda ailelerin telaş etmesine gerek yoktur.


Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.