Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:
Hamilelik meditasyonu, doğum ve ötesi...


Hamilelik; değişen vücut hormonları, içinizde büyüyen başka bir beden ve vücudunuzun ona nasıl tepki vereceği duyguları arasında cok karmaşık bir zamandır. Meditasyon, onlar arasında sizin merkezinizi bulmanıza yardımcı olur.

Aklın durgunluk, dinlenme  veya ilahi esin elde etmeye odaklandığı meditasyon, binlerce yıldır dünyada her yerde kullanılmaktadır. Akli denge ve fiziksel sağlık arasındaki bağ son yıllarda çok daha ilgi çekmektedir.

Odaklanma ve dinlenmenin işte ve doğumda kullanımı yeni bir şey değildir. Fakat nefese konsantre olmak, kişisel-hipnoz, mantra söylemek veya güdümlü tasvirlerin kullanımı gibi kendi merkezine dönük uygulamalar da hamilelik, doğum sonrası veya ebeveynlik sırasında faydalı olabilir. Burada hatırlanacak anahtar olan şey “pratik yapmak” tır. Çünkü pratik yapmaya ihtiyaç vardır. İster onu 20 yıldır yapın, isterseniz yeni başlamış olun, aynı yere gelir. Düşünceler gelir ve gider, gözyaşları ve gülme meydana gelebilir, fakat amaç huzurun merkezine doğru çalışmaktır.

SAĞLIKLI AKIL, SAĞLIKLI BEBEK?
Meditasyon insanın yapabileceği en sağlıklı şeydir. Hücresel travmayı giderir, kan basıncını azaltır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, uykunuza yardımcı olur ve korkularınızla baş edebilir hale gelirsiniz. Kadınların hamilelik zamanlarını bebeklerine derinden bağlanarak, ne olduğunu sessizce düşünmek, bebeğin büyüdüğünün ve geliştiğinin farkında olarak geçirmeleri önemlidir. Ayrıca ellerini göbeklerinin üzerine koyup bebekle konuşmak da çok önemlidir.

Doğuma hazırlanmak da hamilelik sırasında meditasyon yapmanın başka bir nedenidir.

BÜYÜK NEFES
Nefesi kullanmanın sebebi, çok daha rahat bir doğumdur. Nefes sayesinde doğum sancısı sırasında kadınlar daha önceden pratik yaptıkları güvenli bir yere gitmeye muvaffak olurlar.
“Karınlarınızı Sevin” diyen yoga dersleri kasılmanın acı ve gerilim zamanı değil, bunun yerine daha derin bir rahatlamaya gitmeyi hatırlatma olduğunu öğretir. Nefes sayma ve ninni mırıldanma gibi farklı teknikler vardır. Aynı zamanda kullanılan sözler;  “Doğum huzurlu ve doğaldır”, “Vücudun ne yapması gerektiğini bilir”, “Acı duyman gerekmez” gibi doğum sürecini rahatlatan cümlelerdir.

DOĞUM SANCISINA ODAKLANMAK
Ünlü hipnoterapist ve ebe Shawn Gallagher doğum sancısı ve doğum sırasında self hipnoz kullanan 45 Toronto’lu kadınla 2001 de yaptığı bir çalışmadaki bulgular aşağıdaki gibidir:;

• Doğum sancısı süresi; ortalama 12 saate karşılık 4,5 saat
• İtme süresi: 2 saat ortalamaya karşılık 1 saat.
• Epidural kullanımı; ortalama yüzde 40-95’e karşılık yüzde18
• C-bölümü ihtiyacı: ortalama yüzde 20-25‘e karşı yüzde 6,7

İlave olarak, çalışmaya katılanlardan yüzde 93’ü emzirmede de başarı gösterdiler.


DOĞUM SONRASI DEPRESYONA DA MEDİTASYON
Meditasyon postpartumda da faydalıdır.  Meditasyon  ve yoga çalışmaları ile doğum sonrası depresyonundan korunulabilir. Emzirirken bile meditasyon yapılır. Her taraf sakin ve sanki o an sadece sana ve bebeğine ait olmalıdır. Emzirirken e-mailleri kontrol etmek veya telefon konuşmaları yapmak hiç doğru değildir.

“Sütün aşağıya geldiğini ve sütün dışarıya çıkışını” düşünmek meditasyonun bir parçası olarak düşünülebilir.

Doğum sonrası depresyonun en büyük sebepleri uyku düzeninin bozulması ve kendimizden çok şey beklememizdir. Orada sadece bebeğinizle olmak, o anın içinde olmak meditasyondur. Ders almak, rehber meditasyoncuları dinlemek, yoga yapmak, sadece bir rahatlama pratiği bulmak ya da zihni sakinleştirmek pozitif faydalar sağlar

 

 


Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.