Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SEKS KÖLELİĞİNE KARŞI “ALO 157”

İnsan ticareti mağdurlarını kurtarmak için Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından kurulan “Alo 157” yardım hattı sayesinde 144 kadın seks kölesi olmaktan kurtarıldı.


Türkiye'de, bu yılın ilk 2 ayında 6 ülkeden 27 mağdura, 2004 yılından bu yana da 618 insan ticareti mağduruna yardım edildi. Kurtarılan kadınlar IOM tarafından ülkelerine gönderildi.

IOM Türkiye Basın Sözcüsü Selin Arslan, insan ticareti mağdurlarını kurtarmak için açılan “Alo 157” yardım  hattının, insan ticareti mağdurlarının kurtarılmasına önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, bu hat sayesinde 2005 yılından bugüne kadar 12 farklı ülkeden 144 kişinin kurtarıldığını söylüyor.

ÇOCUK YAŞTA OLANLAR VAR!
Yardım edilen insan ticareti mağdurları 18 farklı ülkeden ve bu kişilerden 23'ü henüz reşit bile değil. İnsan tacirlerinin, doğu komşusu ülkelerde Türkiye’yi cazibe ve fırsatlar ülkesi olarak tanıttığını, dolayısı ile insan ticareti konusunda Türkiye’nin hedef ülke statüsünde olduğunu söyleyen Aslan, Türkiye’deki insan ticaretinin boyutlarını ve bu konuda yapılan çalışmaları  şöyle anlattı;

“Türkiye stratejik konumu ve doğunun batıya açılan kapısı olması nedeniyle, önemli bir geçiş noktasında bulunuyor. İnsan ticareti ile mücadelede, kaynak ülkeler, geçiş ülkeleri ve hedef  ülkelerin müşterek ve etkili iş birliği ile başarılı olunabilir. Türkiye insan ticaretiyle ilgili suçların önlenmesi, tespiti, kovuşturulması ve bu tür suçların mağdurlarının korunması ve desteklenmesi konularında çok donanımlı ve etkilidir. Türkiye, özellikle kadınların, çocukların bu kötülükten daha fazla mağdur olmamalarını sağlamak için bu çabaları gerçek bir başarıya dönüştürme konusunda kararlıdır. Türkiye'de tespit edilen insan ticareti mağdurunun önemli bir bölümü eski doğu bloku ülkelerinden geliyor, bu insanlar Türkiye'ye çoğunlukla İstanbul, Antalya ve Trabzon'dan giriş yapıyor. İnsan ticareti mağdurlarının Türkiye'ye gelmelerinin en önemli nedeni, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bölgede yaşanan ekonomik buhran. Örneğin 2006 yılında Türk makamları ve IOM tarafından yardım edilen 246 mağdurun yüzde 77'si yoksul ailelerden gelmektedir. Mağdurların yüzde 40'ı ise annedir. Bu trend, 2007 yılında devam etti, bu yıl da devam etmektedir.”

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.