Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KADINLARA YIPRANMA PAYI ŞART!

Kadınlar İçin Sosyal Haklar Platformu, evlere hapsolmamak, daha çok ezilmemek ve sömürülmemek için sosyal güvenlikte kadınlara “özel önlem” isteyerek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısını eleştirdi. Platform, “cinsiyete dayalı yıpranma payı”, “her çalışılan yıl için 180 gün fiili hizmet zammı”, 15 yılda emeklilik, 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerleri için en az yüzde 40 kadın kotası talep ediyor.


Türk Ceza Kanunu’nun çıkarılma sürecinde bir araya gelen kadın kurum ve kuruluşları, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısının kadınlar lehine düzenlenmesi için “Kadınlar İçin Sosyal Haklar Platformu” oluşturup taleplerini duyurdular. Evlere hapsolmamak, daha çok ezilmemek ve sömürülmemek için sosyal güvenlikte kadınlara özel önem verilmesini isteyen Platform, açıklamasında, kadınlarla erkeklerin şartlarının eşit olmadığı gerekçesiyle “eşitmiş” gibi düzenleme yapılmasını değil, geçici özel önlem olarak “pozitif ayrımcılık” uygulanmasını istedi. Kadının ev içindeki emeğinin karşılığının bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Ücretli çalışsak da çalışmasak da yemekleri biz yapıyor, bulaşık, çamaşırı biz yıkıyor, evi biz temizliyoruz. Sökükleri biz dikiyor, çocuklarımıza, yaşlı büyüklerimize ve aile içindeki hastalara biz bakıyoruz” denildi. 


15 YILDA EMEKLİLİK TALEBİ
Yeraltında çalışan maden işçilerine verilen “yıpranma payı” gibi kadınlara da “cinsiyete dayalı yıpranma payı” verilmesi istendi. Platform, “Ev işleri ve bakım hizmetlerinin erkekler tarafından da en az eşit derecede üstlenilmesini ve kimi hizmetlerin sosyal devletin sorumluluğunda olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunlar sağlanana kadar her çalıştığımız yıl için 180 gün fiili hizmet zammı ile birlikte 15 yılda emeklilik istiyoruz” talebinde bulundu.
Platform, kadınlar için yıpranma hakkının, kadınların iş gücü piyasasına katılımının önünde engel olmaması için de 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde, en az yüzde 40 kota zorunluluğu istedi. Sağlık güvencesinin 18 yaşında kaldırılmasının da babalarının eline bakmaya ve erken evlenmeye yol açacağına dikkat çekilen açıklamada, “Evli olsun, bekar olsun ücretli çalışmayan kadınlar için kocalarına ve babalarına bağlı olmadan ücretsiz sağlık güvencesi ve emeklilik hakkı” talep edildi. Platform, kayıt dışı ortadan kaldırılana kadar ücretsiz ve geçici tarım işçileri ile gündelikçi kadınların sigorta kapsamına alınmasını istedi.

100 KİŞİLİK İŞYERİNE KREŞ
SSGSS yasa tasarısının son halinde 1 ay ve asgari ücretin üçte biri oranında öngörülen “emzirme yardımı”nın tasarının ilk halindeki 6 ay boyunca asgari ücretin üçte biri oranında ödenmesini isteyen Kadınlar İçin Sosyal Haklar Platformu, işyerlerinin kreş açma zorunluluğuna ilişkin de yeni öneri yaptı. Platform, kadın çalışan, erkek çalışan ayrımı yapılmadan 100 kişinin çalıştığı her işyerine kreş açma zorunluluğu getirilmesini istedi. Platform, 100 kişiden daha az işçi çalıştıran işyerlerinin de çalıştırdığı işçi oranında mahalle kreşlerini finanse etmesini istedi.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.