Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KAGİDER 5 YAŞINDA!

Kadın girişimini arttırmak ve kadınlar arasındaki maddi ve manevi dayanışmayı sağlamak için yola çıkan KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) 5. yılını kutladı. Katılımcılardan sağlanan 338 bin dolarlık kaynak merkez çalışmalarına aktarılıyor…


Türkiye’de kadın girişimci sayısını artırmayı, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı ve kadınlar arasında maddi ve manevi bir dayanışma sağlamayı hedefleyen KAGİDER, 5 yıl önce Meltem Kurtsan’ın başkanlığında kuruldu.


Bireyin yazgısının içinde yaşadığı toplumun yazgısına sıkı sıkıya bağlı olduğunun bilinciyle çalışmalarını sürdüren KAGİDER, toplumu küçük de olsa değiştirmeyi hayal ediyor. 


5 yıllık serüveninde yüzlerce kadına “Ön Girişimcilik Eğitimleri ve Mentörlük Programları” desteği verildi. Garanti Bankası ile sağlanan girişimci destek paketinde bin 700 kadına 30 bin YTL’ye kadar kredi verme fırsatı yaratıldı.


KADINLARA PROFESYONEL DESTEK
Girişimci destek merkezlerinde onlarca kadına şirketlerini kurmadan önce profesyonel destekler ve danışmanlık hizmetleri sağlayan dernek, Türkiye’nin çeşitli illerinde kadınlara iş olanağı sunuyor; Mardin’de yürütülen projede 60’ın üstünde kadınımıza kumaş boyama ve sabun atölyesinde iş olanağı sağlandı.

Ayrıca, Türkiye’deki diğer kadın örgütlerine destek sağlamak üzere Kadın Fonu’nu kuran dernek, bu fon ile 17 projeye 300 bin Euro tutarında destek verdi. İstanbul, İzmir, Mardin, Diyarbakır, Batman, Kocaeli, Adana, Antalya, Antakya, Van, Ağrı, Urfa, Trabzon, Samsun ve Türkiye genelinde yürütülen çalışmalarla 7 binden fazla kadına ulaşıldı.


AB YOLUNDA KADIN PROJESİ
Yurt genelindeki çalışmaların yanı sıra, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini desteklemek üzere Türkiye ve Avrupa üye ülkelerinde lobi faaliyetleri sürdürülüyor. İki yıl boyunca “AB Yolunda Kadın Projesi”ni 3 Avrupa ülkesinde gerçekleştiren dernek, 2008 Mart ayından itibaren Brüksel temsilciliği ile Avrupa da daha aktif olacak.

KAGİDER, kadın-erkek eşitliği konularında lobi yapmak ve gündem oluşturmayı da sürdürüyor. Kadının siyasi yaşamda varlığını arttırmak, istihdamda kadın oranını arttırmak, kadına karşı şiddetin önlenmesi ve şimdilerde sivil anayasa konularında lobi faaliyetleri yürütüyor.


5 YILDA 6 BİN KADIN!
“5. yılın sonunda 6 bin kadar kadının yaşamına bir şekilde dokunduğumuzu görüyoruz.” diyen KAGİDER; Türkiye de aktif, etkin ve saygın bir kadın STK olmayı başardıklarını açıklıyor.


KAGİDER, misyonunu sürekli ve kalıcı olması için bir Kadın Girişimcilik ve Liderlik merkezi kurmayı hedefliyor. Bu merkezde; eğitim programları, girişimci geliştirme ve destekleme hizmetleri, mentörlük ve danışmanlık hizmetleri vermeyi amaçlıyor.

Bu merkez yoluyla yılda 500 kadına eğitim sağlamak, girişimcilik konularında araştırmalar yapmak, 100 kadın projesine girişimcilik desteği vermek, kadın rol modellerini desteklemek, kadın istihdamı ve girişimciliği için politikalar geliştirmek ve araştırmalar yapmak hedefleniyor.


Yönetim Kurulu Başkanı Gülseren Onanç, “Ekonomik ve düşüncel özgürlüğü olan kadın eşit ve özgürdür.  Özgür ve eşit kadın ise demokrasinin,  laikliğin teminatıdır.” diyerek aslında kadının ekonomiye katılımının ne denli önemli olduğunun altını bir kez daha çiziyor.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.