Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ERKEKLER ÇOCUKTAN SONRA ALDATIYOR!

Erkekler ve kadınlar arasındaki aldatma meselesi bin yılardır süredursun, yapılan araştıralar erkeklerin çocuk olduktan sonra aldatmaya daha yatkın olduklarını gösteriyor. Aldatma konusunda, Psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı’nın görüşleri ise şöyle…


ALDATMANIN PSİKOLOJİSİ

Aldatma çoğu zaman kişinin yaşamındaki bir tatminsizlik, farklılık ihtiyacı ile birlikte gelir. Ya eşlerden birisinin gerçekçi ya da aşırı ihtiyaçları ilişkide giderilmiyordur, bu ilişkiden çıkış yolu bulmak ya da sadece karşı tarafın dikkatini çekmek için sadakatsizliğe yönelebilir.  Bazen sadece cinsel ya da duygusal ihtiyaçları giderme amacı ile aldatılabilir. Ancak yasak ilişki gerilim ve kaygının yanı sıra haz ve heyecan da verir, bir süre sonra vazgeçilmez olabilir. Kimi zaman da kişi tek bir eşe bağlı kalma konusunda güçlük çeker, yıllar boyu hep çok eşli bir hayat yaşayabilir. Burada artık heyecan arayışı ya da ihtiyaçtan öte bir yaşam stili vardır, alışkanlık haline gelmiştir. 

ALDATMA GENİ
Aldatma çok boyutu olan karışık bir insan davranışıdır. Bu sebeple "bu iş genetik" deyip sorumluluğun altından kurtulmak pek mümkün değil. Medyada "kadınlarda aldatma geni bulundu" biçiminde yer alan araştırma sonucunun bir hayli çarpıtıldığını düşünüyorum. Bu denli karmaşık insan davranışlarının tek bir genin etkisi ile gerçekleşmesi mümkün değildir. Kişinin geçmişte yaşadıkları, kültürel ve ahlaki değerleri, eşi ile ilişkisi ve biyolojik yapısı hep birlikte aldatmaya sebep verebilir.

ÇOCUK FAKTÖR܅
Bir ilişkide sorunlar olması, bazen monotonlaşan yaşamdan kurtulma isteği ya da kendine güven eksikliği tüm dünyada ortak aldatma sebepleridir. Hala birileri tarafından çekici bulunabildiğini görme ihtiyacı kişiyi sadakatsizliğe itebilir. Türk toplumunda ise evliliğin başında her şey yolunda iken çocukların doğmasıyla erkeğin sadakatsizliği riski artıyor çoğu zaman. Eşe "ana" sıfatı yükleniyor, sanki eş ile cinsel birliktelik ayıp gibi gelmeye başlayabiliyor. Ya da kadınlar çocukların bakımı ile uğraşmaktan ne kendilerine ne de eşlerine ilgi göstermeye fırsat bulamıyorlar. Bu durumda erkek fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını dışarıda giderme yolunu seçebiliyor. Aynı ihtiyaç kadın için de geçerli tabii. Bir diğer sorun da evlendikten sonra eşlerinin çalışmasına izin vermeyen, onları eve kapanmaya mahkum eden kocalar… Daha sonra evde duran eş kocası için cazibesini yitiriyor, adam dışarıda aktif, çalışan, tuttuğunu koparan kadınları daha çekici bulmaya başlıyor.
 
KADIN-ERKEK FARKI
Her iki cinsiyette benzer aldatma sebepleri ve aldatmayı takiben benzer duygular görülebileceği gibi bazı farklılıklar da dikkat çeker. Genellikle erkekte cinsel tatminsizlik ya da açlık, güçlü hissetme arzusu, duygularını kontrol edememe sonucu aldatmaya yönelirken kadınlarda intikam duygusu ile aldatma daha sık izlenir. Aldatılan kadının ihmal edilmiş olması ya da eşi tarafından aldatılmış olması ihtimali daha yüksektir. Kadın aldatma kararı verdiyse daha sık olarak ilişkisinde ciddi sorunlar ve açmazlar vardır, kafasında bu ilişkiyi bitirme hazırlığı yapmıştır. Erkek ise genellikle eşinden vazgeçmek istemez, aldattığı ortaya çıktıktan sonra aşırı üzüntü, pişmanlık tepkisi verir, eşinden af diler, yeminler ederek tekrar güvenini kazanmaya çalışır.

SORUN BEYİNDE Mİ?
Beyinimizde çok özelleşmiş işlevi olan bölümler dışında insan duygu ve davranışı ile ilgili işlevler iç içe geçmiştir. Aldatma davranışından tek bir beyin bölgesi sorumlu değildir. Aldatmanın içinde duygu, düşünce, heyecan arayışı, bellek, haz, duyular, hormonlar ve daha birçok beyin işlevi vardır. Bir tarafta bilinç diğer tarafta bilinçdışı süreçler birlikte işler. Alt benlikte cinsel istek ve haz arayışı varken benlik bunu akla uygun biçimde hayata geçirmeye çalışır, üst benlik ise "aldatmak yanlıştır, yapma" diyebilir. Bunun gibi birçok beyin işlevi aynı anda çalışır, tek bir bölgeden bahsetmek mümkün değildir.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.