Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

10 BİN KADIN GİRİŞİMCİ PROGRAMI 4 YAŞINDA!

Dünya üzerinde işini kurmuş, ancak yeterli imkânlara sahip olmayan 10 bin kadına işlerini büyütmek için destek olan proje artık 4 yaşında!


10.000 Kadın, küresel finansal hizmetler firması Goldman Sachs tarafından 2008 yılında başlatılan ve şu anda dünyada 43 ülkede yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi. Amaç dünya çapında işini kurmuş fakat yeterli imkânlardan yoksun 10.000 kadına girişimcilik ve işletme eğitimleri vererek kadınların işlerini büyütmelerine destek olmak, dolayısıyla paylaşımcı ekonomik büyümeyi güçlendirmek.

10.000 Kadın, dünyada 80'in üzerine akademik kurum ve sivil toplum kuruluşundan oluşan bir ağ tarafından yürütülüyor. Bunlardan 45′ten fazlasını akademik kurumlar oluşturuyor.

10.000 Kadın Türkiye Programı, Özyeğin Üniversitesi ve Goldman Sachs Vakfı işbirliği ile 2009 yılında hayata geçirildi. 4 yıl sürecek projenin temel hedefi, işlerini büyütme potansiyeline sahip 400 kadına işletme ve yöneticilik eğitimleri vererek işlerini büyütmelerine destek olmak. Programın diğer hedefleri şöyle sıralanıyor:
•Kadınlara işletme ve yöneticilik eğitimleri vererek paylaşımcı ekonomik büyümeyi desteklemek,
•Kadınların işlerini büyüterek yeni iş alanları yaratmasına ve ailelerine, toplumlarına ve uluslarına daha fazla zenginlik kazandırmalarına yardımcı olmak,
•Yüksek kaliteli işletme eğitimi almamış girişimci kadınların kapasitelerini arttırmak ve onları güçlendirmek,
•Mezunlara ağ oluşturma, mentörlük ve koçluk hizmetleri sunarak onları birer küresel oyuncu olma yolunda desteklemek.
Eğitim programı, işini yönetebilmesi için gerekli olan düzgün bir işletme eğitimini alamamış kadınların konu ile ilgili tüm eksiklerini kapatmayı hedefleyecek şekilde düzenlenmiş 6 modülden oluşuyor. 3 dönem halinde yıl içine yayılan tüm eğitimler burslu olarak veriliyor ve katılımcılardan ücret talep edilmiyor.
Bugüne dek 241 kadın girişimcinin eğitim aldığı 10.000 Kadın Girişimci Programı‘nın dördüncü yılında 80 kadına daha eğitim verilmesi planlanıyor.

EĞİTİM PROGRAMI:

•Girişimcilik ve Sermayeye Erişim
•Pazarlama ve Satış
•Organizasyonel Planlama ve Süreç Yönetimi
•Muhasebe ve Finans
•Ticaret ve İş Planı Geliştirme
•İş Planı Değerlendirme
Eğitimler her katılımcıya program süresince sağlanacak dizüstü bilgisayarlar desteğinde gerçekleştiriliyor ve eğitim dili Türkçe. Dersleri Özyeğin Üniversitesi akademisyenlerinin yanısıra kendi alanında uzman profesyonel danışman/eğitmen ve konuk konuşmacılar veriyor.

Eğitimler Özyeğin Üniversitesi Altunizade kampüsünde veriliyor.

Günümüzde pek çok iş kadını; mentorlar, ağlar, danışmanlık ve diğer önemli destek hizmetlerinden yoksun. Program kapsamında başarılı olarak sertifika almaya hak kazanan her kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süre ile izleniyor ve işini büyütmesinde kendisine gerekli olan mentorluk ve koçluk hizmetleri sağlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için www.10000kadin.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.