Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

CİNSEL SALDIRILAR 9 YILDA 4 KAT ARTTI!

Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Veli San, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda 2002'de Türkiye'de dosya sayısının 8 bin 146 iken, rakamın 2011'de 32 bin 988 olduğunu açıkladı.


Cumhuriyet Savcısı Veli San, "9. Anadolu Adli Tıp Bilimler Kongresi"nde, "Türkiye ve Batı Karadeniz Ölçeğinde Cinsel Saldırı Suçları ve İstatistiki Bilgeleri" konulu bir sunum yaptı ve şu bilgileri verdi:

"5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 102, 103, 104 ve 105. maddelerine göre işlenen suçlarda 2002'de Türkiye'de dosya sayısı 8 bin 146 iken bu sayı 2011'de 32 bin 988 olmuştur. Yani yüzde 400 civarında bir artış var. Batı Karadeniz'de cinsel saldırı suçları, suç oranı bakımından Türkiye'nin ortalamasına göre yüksektir.

Bir kimsenin cinsel amaçla veya cinsel arzularını tatmin amacıyla gerçekleştirdiği davranışlara cinsel davranışlar denir. Diyelim ki bir minibüste seyahat ediyorsunuz. Bu minibüsün kalabalık olduğunu düşünün. Yanından geçtiğiniz bir bayana vücudunuz temas edebilir. Cinsel arzuları tatmin amacı yoksa bu normal bir temastır. Ancak halk arasındaki deyimle 'fordculuk' olarak tabir edilen bir amaç ve düşünceyle önünüzdeki bayana veya bir baya cinsel amaçları tatmin amacıyla yaklaştığınız an hareketiniz otomatik olarak cinsel bir davranış olur. Bunun da ceza kanununda karşılığı mutlaka vardır."

EVLİLİK İÇİ SALDIRIDA SORUŞTURMA ŞİKAYETE BAĞLI
Eşlerin birbirlerine yönelik işledikleri cinsel saldırı suçunda kovuşturma ve soruşturmanın şikayete bağlı oluştuğunu da anlatan Veli San şunları söyledi: "'Eşlerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğü olduğu gibi karşılıklı olarak birbirlerinin cinsel arzularını tatmine yönelik de bir görevleri bulunmaktadır. Ancak eşlerin bu görevleri veya yükümlülükleri sınırsız değildir. Bunun tıbbi ve hukuki sınırları bulunmaktadır. Eşlerin de bu sınırlara hukuken ve tıbbi olarak uymaları gerekmektedir. Bu sınır aşılarak eşe karşı cinsel bir saldırı uygulanması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine kovuşturma ve soruşturma yapılmaktadır."

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.