Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

"HANİ MERAL" NEREDE?

Filmmor Kadın Kooperatifi'nin yapımcılığını üstlendiği ve Melek Özman'ın yönettiği belgesel film Hani Meral, 25 Kasım 2012'de Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından seyirci ile buluşturuluyor.


Her gün yaşanan kadın cinayetlerinden birini konu alan belgesel film boşandığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Meral'i konu alıyor.

22 yaşındaki Meral, şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Yarım bıraktığı okula geri döner. Kalfalık belgesini almayı, kızıyla beraber oturacağı bir ev yaptırmayı, kızını okutmayı ve güzel bir hayat yaşamayı düşler. Ancak bir yıl önce boşandığı kocası, kuaför dükkânını basıp Meral'i dokuz bıçak darbesiyle öldürür. Haber gazetelere "Bir Kadın Cinayeti Daha" başlığıyla düşer.

Meral'in yakınlarının tanıklıkları ve kadın şarkıcıların Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla belgesel, kadın cinayetlerine karşı sözler ve sesleri birleştiriyor. Belgesele Aynur Doğan "Dotmame", Feryal Öney "Hayat Benimdir", Fulya Özlem "Meral'e Ağıt", Neslihan Engin "Nazo", Rojin "Mirin", Sezen Aksu "Ünzile" şarkısıyla katılıyor.

Belgesel 25 Kasım-9 Aralık arası her gün 12.30'da, Feriye Sineması'nda izleyici ile buluşacak. Çekimleri 2 yıl süren belgesel Hollanda Konsolosluğu Matra Fonu'nun katkılarıyla yapıldı.
Bir kadın cinayetinin belgeseli Hani Meral, aynı zamanda, kadın cinayetlerini "münferit" görmenin ötesinde bir bakış ve kadın cinayetlerini sona erdirme çağrısı…

Filmin fragmanı için tıklayınız.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.