Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

Çocuklarımızın geleceği için bilinçlenelim!
AÇEV KURSİYERİ YA DA EĞİTİMCİSİ OLABİLİRSİNİZ!

Kadınlara hayattaki en anlamlı tecrübeleri ve görevleri olan “annelik” ve “çocuk yetiştirme” konusunda hizmet veren, eğitim yoluyla toplumu bilinçlendirmeyi ve bireylerin yaşam kalitelerini arttırmayı hedef alan AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) siz de kursiyerlerinden ya da eğitimcilerinden bir olmaya ne dersiniz?


Tüm anneler ve babalar için çocuklarının eğitimi çok önemlidir, çünkü eğitim çocuklarımızın yaşam kalitelerini doğrudan belirleyen bir unsur. AÇEV de bu konuda ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak için 1993 yılında Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Prof. Dr. Sevda Bekman’ın bilimsel çalışmaları ışığında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Eğitim yoluyla toplumu güçlendirmeyi ve bireylerin yaşam kalitelerini iyileştirmeyi misyon edinen AÇEV’in programları ve projeleri oldukça kapsamlı… Eğitim programlarını yurt içinde ve yurt dışında yaygın bir şekilde uygulayan AÇEV özellikle düşük sosyo-ekonomik grupta bulunan okul öncesi dönemdeki çocuklara ve onların ailelerine eğitim vermeyi hedefliyor. Çeşitli yerli ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektörle işbirliği içinde çalışan AÇEV’in programları Türkiye’de 78 ilde, çeşitli Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde uygulanıyor. Eğitim programlarıyla bugüne kadar 350 bin kişiye ulaşmış olan AÇEV, 3500  de eğitimci yetiştirmiş. 


AÇEV’İN PROGRAMLARI VE PROJELERİ

Anne çocuk eğitim programı:
Ev merkezli bir okul öncesi çocuk ve anne eğitim programı olan bu proje düşük sosyo ekonomik düzeydeki anneleri ve altı yaş çocukları hedefliyor.

Kadın destek ve işlevsel yetişkin okuryazarlığı programı:

AÇEV’den eğitim alan gönüllü öğreticiler tarafından üç ay boyunca uygulanan yoğun bir okuma yazma programı. Program ayrıca kadınlara insan hakları, medeni hukuk, kadın ve çocuk sağlığı, iletişim ve toplumsal cinsiyet gibi konularda da eğitim veriyor.

Baba destek programı:

15 ilde uygulanan program 2-10 yaş arası çocuğu olan babaları destekliyor, onları çocuk gelişiminde daha aktif rol almaları için ve çocuk bakımı ile ilgili bilgi sahibi olmaları konusunda teşvik ediyor.

Okul öncesi veli çocuk eğitim programı:
Çocuğun okul ve ev arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan program, anasınıfına giden altı yaş grubu çocukları, velilerini ve öğretmenlerini kapsıyor. Program 26 ilde uygulanıyor.


Avrupa birliği projeleri:
Cinsel sağlık/üreme sağlığı ve anne baba eğitimleri projesi
Cinsel sağlık/üreme sağlığı ve yetişkin okuryazarlık eğitim projesi
Eğitimde cinsiyet eşitsizliklerinin azaltılması projesi


İYOP TV (Bizim Sınıf):
27 Haziran-16 Eylül tarihleri arasında Kanal D’de yayınlanan programda kadınları ilgilendiren konular, okuma yazma üzerine skeçler ve derslere destek amaçlı animasyonlar yer almış.


Anne baba seminerleri:
Seminerlerde kız ve erkek çocuklarda yapılan ayrımcılıktan kaynaklanan nedenlerle kız çocukların yaşadığı gelişimsel zorluklar tartışılıyor. Bugüne kadar düzenlenen seminerlerle 850 aileye ulaşılmış.

Yaz anaokulları ve anne destek programı:
10 haftalık yaz okulları şeklinde uygulanan program Türkiye’nin sosyo ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerindeki 5-6 yaş grubu çocukları hedefliyor. Çocukları fiziksel ve sosyal açıdan okula hazırlayan program ayrıca kız çocuklarının okula gönderilmesini sağlıyor.


“Benimle Oynar mısın?” TV programı:
Eğlendirici ve eğitici bir çocuk programı olan “Benimle Oynar mısın?” dört sezon TRT kanallarında yer almış.


“Aile Mektupları” programı:
30 mektuptan oluşmuş bir bilgi destek seti olan program, anne adaylarını ve 0-3 yaş dönemi çocuğu olan aileleri, hamilelik dönemi ile çocuğun bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişimi konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.


“Çocuk ile İletişim” seminerleri
Okul öncesi ve ilköğretim dönemi (0-14) yaş çocukların ailelerine yönelik uygulanan kısa süreli eğitim seminerleri. Seminerlerde çocukla iletişim, ailenin çocuk yetiştirmedeki rolü ve olumlu disiplin yöntemleri gibi konular işleniyor.


7 Çok Geç Kampanyası
“7 Çok Geç” adlı kampanya AÇEV tarafından 0-6 yaş dönemi eğitimin önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve daha fazla çocuğa okul öncesi eğitim vermek amacıyla düzenlenmiş. Kampanyada medya tanıtımı, kamuoyu bilinçlendirme çalışmaları, çeşitli etkinlikler ve erken çocukluk döneminde çocuğa verilecek desteğin önemini anlatacak çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor. Bu amaçla bir web sitesi hazırlanıyor ve televizyonlarda yayınlanmak üzere mesajlar içeren spotlar hazırlanıyor.

AÇEV’in eğitim programlarından yararlanmak ve bölgenize en yakın kurs yerini öğrenmek için (0212) 213 42 20 no’lu telefonu arayabilir ya da acev@acev.org adresine e-mail gönderebilirsiniz. Eğer, 21 yaşını doldurduysanız ve AÇEV eğitimcisi olmak istiyorsanız da, hiç vakit kaybetmeyin deriz…

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.