Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

PROF. DAHLERUP: KADINLARI SAF DIŞI BIRAKMAK APTALLIK

TÜSİAD'ın düzenlediği "Kadının Siyasetteki Yerinin Güçlendirilmesi" konferansına katılan Stockholm Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Drude Dahlerup, "Türkiye'de kadın parlamenterlerin oranı yüzde 4.4. Dünyada 126'ncı konumdasınız. Arap ülkelerinin ortalaması yüzde 10, Türkiye'den daha fazla" dedi.


Stockholm Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Drude Dahlerup, Türkiye'de kadın parlamenterlerin oranının yüzde 4.4 olduğunu belirterek, "Dünyada 126'ncı konumdasınız. Arap ülkelerinin ortalaması yüzde 10, Türkiye'den daha fazla" dedi. Dahlerup, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği "Kadının Siyasetteki Yerinin Güçlendirilmesi" konferansının "Uluslararası Örnekler Işığında Kota Uygulamaları ve Kadının Siyasete Katılımına Etkisi" konulu oturumunda konuştu. Drude Dahlerup, dünyadaki yeni trendin kota sistemiyle kadınların politikadaki katılımını artırmak olduğunu söyledi.


ARAP ÜLKELERİNDEN BİLE GERİDESİNİZ!

Dünyada 40 ülkenin anayasasında veya seçim yasasında kotaların uygulandığını, 50 ülkede politik partilerin gönüllü olarak kota uyguladıklarını anlatan Dahlerup, "Türkiye'de de çok kaliteli kadın bulunmaktadır. Türkiye'de son derece iyi eğitilmiş kadın var. Bence sorun kurumların kadınlara kapalı olması" dedi. Kadınların parlamentoda temsil oranına bakıldığında dünyada ilk sırada yüzde 48.8 ile Ruanda'nın geldiğini söyleyen Dahlerup, bunu yüzde 47.3 ile İsveç, yüzde 42 ile Finlandiya, yüzde 38.6 ile Costa Rica, yüzde 37.9 ile Norveç, yüzde 36.9 ile Danimarka, yüzde 36.7 ile Hollanda, yüzde 36 ile Küba'nın izlediğini anlattı. Dahlerup, kadınların parlamentoya katılmasının ülkelerin demokratikleşme ve gelişme sürecine çok yardım edeceğini ifade etti. Türkiye'de nispi temsil olduğunda kadının fırsatlarının artacağına işaret eden Dahlerup, "Türkiye'de şimdi kadın parlamenterlerin oranı yüzde 4.4. Dünyada 126'ncı konumdasınız. Kuzey ülkelerinin ortalaması yüzde 42, dünya ortalaması yüzde 17. Arap ülkelerinin ortalaması yüzde 10, Türkiye'den daha fazla" diye konuştu. Modern Avrupa'da daha fazla kadının politik liderliğe katılması gerektiğini belirten Dahlerup, hedefin kadın erkek arasındaki denge olduğunu kaydetti.


KADINLARIN SİYASETE KATILMASI TOPLUMUN YARARINADIR!

Dahlerup, "Kadınlar nüfusun yarısı diyoruz, pozisyonların yarısı da onların elinde olmalı. Kadınların yeteneklerini kullanmamak aptallık olur. Bu bütün toplumun yararınadır. Kadınların tecrübelerinin katılımı önemlidir, politikada temsil edilmelidir" diye konuştu. Erkeklerin kadınlar kadar eşit ücrete ilgi duymaları durumunda eşitlik olacağını ifade eden Dahlerup, bu konuda kadın ve erkek arasında yüzde 80 boşluk bulunduğunu belirtti. Dahlerup, "Ülkenizi demokratikleştirmek için kadınların katılımı önemlidir. Türkiye'nin modern Avrupa ülkesi olduğundan söz ettiğinizde, bu kadınların karar vermede katılımının artması demektir. Ancak bu şekilde modern devlet olunabilir" diye konuştu. Dahlerup, kadınların neden yeterince temsil edilemediği sorusunda kadınların gerekli kaynaklara sahip olmaması veya kadınların kaynaklarının fark edilmesi tanıları üzerinde yoğunlaşıldığına işaret etti.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.