Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEŞ KADINDAN BİRİ CİNSEL ŞİDDET KURBANI!

Dünya Sağlık Örgütü, her 5 kadından birinin, 15 yaşından önce cinsel şiddet kurbanı olduğunu açıkladı.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Margaret Chan, küçük yaşta cinsel istismara uğramanın sonraki yıllarda kadın sağlığı için zararlı sonuçlar doğuracağını belirtti.
 
Margaret Chan, “Her 5 kadından birinin, 15 yaşından önce cinsel şiddet kurbanı olduğunu ve partneri tarafından uygulanan şiddetin, kadınların yaşamında, yabancılar tarafından taciz edilmek ya da tecavüze uğramaktan çok daha yaygın bir şiddet biçimi olduğunu” söyledi.


Bu tür şiddetin, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini de sıralayan Chan, 2006’da Kara Afrika ülkelerinde AIDS virüsüyle yaşayanların yüzde 74’ünün kadın olduğuna dikkat çekerken; kadınların sağlık gereksinimlerinin hak ettiği ölçüde dikkate alınmadığını da belirterek, her yıl hamilelik ya da doğuma bağlı komplikasyonlar yüzünden yarım milyon kadının öldüğünü ve bu rakamın 20 yıldır değişmediğine de dikkat çekti.

Öte yandan, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour da, “En yaygın suç başlığı olarak nitelendirilen kadınlara yönelik şiddet, dünyada en az cezalandırılan suç türü” dedi.


Yukarıda verilen rakamlar yalnızca kayıtlı olanlar ya diğerleri?..

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.