Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ŞİDDET GÖREN KADINA YENİ KİMLİK

Gündemdeki Şiddet Yasası çıkana kadar, kadını erkeğin şiddetinden koruyacak bir projenin hayata geçirilmesi için harekete geçildi. Projeye göre sığınmaevlerine başvuran kadınlara hemen yeni bir kimlik verilecek. Polis, bu kadınları isim isim takip ederek koruyacak.


Sığınmaevlerinin yeniden düzenenmesi için çalışmalara başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bu konuda sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini topluyor.

 

KADER, görüştüğü Bakan Şahin’den sığınmaevlerindeki kadınların kimliklerinin gizlenerek, yeni nüfus cüzdanı verilmesi önerisini gündeme getirdi. Öneriyi ciddiye alan Bakan Şahin, Müsteşar Yardımcısı Hakim Hatice Kara’yı konunun hukuki altyapısını araştırması için görevlendirdi ve sığınmaevlerindeki kadınlara şiddet uygulayan kocalarının erişememesi için yapılacakların da irdelenmesini talep etti.

Şahin, sığınmaevlerine başvuran kadınların Şiddet Yasası çıkana kadar isim isim takip edilerek, polis korumasına alınmasını da istedi.

Şahin, şiddete uğrayan kadınların kullanacağı “özel bir butona basılması” ve “evden uzaklaştırılan dayakçı kocaya elekronik kelepçe takılması”nı öngören yeni Şiddetle Mücadele Yasa taslağına da son şeklini veriyor. Bu ay içinde baro başkanları, aile mahkemesi başkanları, kadın sivil toplum kuruluşlarıyla son kez toplanacak olan Şahin, 1 Ekim’de yasal altyapısını tamamladığı taslağı Bakanlar Kurulu’na sunacak.


 

 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.