Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇALIŞAN ANNEYE BAKICI PARASI!

İş bulmayı ve özellikle kadının istihdam edilmesini kolaylaştıracak teşviklerle geliştirilen yeni istihdam paketinde kadınların iş bulmasını kolaylaştıracak 12 ayrı teşvik de yer alıyor. Bahsi geçen teşvikler arasında kreş açan işyerlerine destek ve çalışan anneye bakıcı parası da var.


Hazırlanan yeni istihdam paketinde, kadınların iş bulmalarını kolaylaştırmak için 12 ayrı konuda teşvik verilmesi öngörüldü. En kapsamlı teşvikler ise çalışan annelere yönelik. Düzenlemeye göre devlet bakıcı parasının bir kısmını karşılayacak. Yeni gelişmeler arasında özel sektörde çalışan anneler için çocuk bakım kuponu uygulaması da bulunuyor.

KREŞ AÇAN İŞYERİNE TEŞVİK
Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) ele alınan yeni istihdam paketinin ayrıntıları netleşti. Buna göre kadınlara, özürlülere ve uzun süre işsiz kalan vatandaşlara öncelik verilecek. Özellikle kadınların iş bulmalarını kolaylaştırmak için, özel teşvikler sağlanacak. Mevzuatta yer alan, kadınların evde oturmalarını özendirecek düzenlemeler kaldırılacak. Örneğin, evlenen kadınların 1 yıl içinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmalarına yönelik düzenlemeler mevzuattan çıkarılacak. Yine kadınların işten çıkmalarına neden olan bebek bakımları konusunda yeni düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemelerin en dikkat çekeni ise çocuk bakım hizmeti sağlayan işyerlerine vergi teşvikleri sağlanması. Pakette şiddet mağduru kadınların istihdamına yönelik uygulamaların da yer alması planlanıyor.

ÇALIŞAN KADINLAR İÇİN PLANLANAN YENİ DÜZENLEMELER
- Çocuk bakım hizmeti sağlayan işyerlerine teşvik verilecek.
- Çocuğu olan ailelere bakım yardımı verilmesi sağlanacak.
- Ailelerin gelir durumları ve çocuk sayısına göre çocuk bakım kuponu verilecek.
- İşverenlerin çocuk bakımına ilişkin harcamalarına ise vergi muafiyeti getirilecek.
- Ev hizmetlerinde çalışan kadınların kayıtlı çalışmaya geçmeleri ve sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları da özendirilecek.
- Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) bünyesinde kadınlar için özel birimler oluşturulacak.
- Kadın konukevlerindeki şiddet mağduru kadınlar, hükümlülük süresi 1 yıldan az olan cezaevindeki kadınlar ile kocası ölmüş veya boşanmış kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımlarının sağlanması için projeler hazırlanacak. İşe yerleştirmede bu gruptaki kadınlara öncelik verilecek.
- Kadınların işgücünün daha maliyetli olmasına neden olan çeşitli düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi de hedefler arasında.
- Kadınların istihdamını arttırmaya yönelik olarak SSK teşvikleri de gündemde.

  

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.