Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EŞİNE ŞİDDET GÖSTEREN, ÇOCUKLARINI GÖREMEZ!

Aile içi şiddete karşı gün geçtikçe daha duyarlı uygulamalar dikkat çekiyor. Son olarak Aile Mahkemesi tarafından alınan bir karar da şidder gösteren eşin aleyhine bir başka karar imza attı. Mahkeme, boşandığı karısına şiddet uygulayan eski kocanın, çocuklarıyla görüşme hakkını elinden aldı.


Daha önce de pek çok doğru karara imza atan Ankara 8’inci Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca, boşandığı karısını dövüp, iple boğmaya çalışan eski kocanın, “çocuklarıyla görüşme hakkını” kaldırdı.

“HAKKIN KÖTÜYE KULLANIMINI KANUN KORUMAZ!”
Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca, örnek kararını şu gerekçelere dayandırdı: “Davalı erkeğin, davacı kadının yakınında olması, kadının huzur ve güvenlik içinde yaşamını sürdürmesi için bir tehdittir. Her ne kadar bir babanın çocuklarıyla kişisel ilişki kurması doğal bir hak olmakla birlikte, herkes haklarını kullanırken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Hakkın kötüye kullanımını kanun korumaz.”

Hacer Y. ile Murat K. çifti 2008 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandı. Mahkeme, 2 çocuğun velayetini anneye verdi. Mahkeme, babanın da çocuklarıyla ilişki kurabilmesi için belirli günlerde görüş hakkı verdi. Boşanma kararının ardından Murat K. eski karısına şiddet uygulamayı sürdürdü.

Uğradığı şiddet üzerine defalarca karakola ve savcılığa başvuran Hacer Y. bir sonuç alamayınca, korkup eski kocası ile yeniden aynı evde birlikte yaşamaya başladı.

Bir süre sonra Murat K. evi terk etti. Ancak çocuklarını görme bahanesiyle 7 Ekim 2009’da eve gelen Murat K., eski karısı Hacer Y.’yi çocuklarının gözü önünde dövüp, iple boğmaya çalıştı.

Komşularının müdahalesiyle ölümden kurtulan Hacer Y’nin şikayeti üzerine Murat K., tutuklandı. Ancak 17 Kasım 2009'da tahliye edildi. Hacer Y., tahliye kararının ardından çocuklarını görme bahanesiyle yine eve gelerek kendisine şiddet uygulayacağından endişe edip, “Babanın çocuklarla arasında olan ilişkinin kaldırılması” için dava açtı.

“BOŞANDIĞI HALDE ESKİ KARISINI KENDİ MALI GİBİ GÖRÜYOR...”
Hakim Eray Karınca, “Kocanın boşandığı halde eski karısını kendi malı gibi görerek, “’patriyarkal bir zihniyetin’ (erkeğin, kamusal alanda da özel alanda da kadın üzerinde iktidar sahibi olması) tesiriyle karısına şiddet uygulamaya devam ettiğini, kadının can güvenliğinin tehlikeye girdiğini" belirterek, baba ile çocukları arasındaki ilişkinin kaldırılmasına karar verdi.

 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.