Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ALDATMAYI SÖYLEMELİ Mİ, SÖYLEMEMELİ Mİ?!.

Aldatmak ve aldatılmak hepimizin yüzyüze kalabileceği bir gerçek. Ancak çiftleri bekleyen asıl tehlike aldatmanın öğrenilmesi ile başlıyor. Peki, aldatan eş vicdanının sesini susturmak için bu durumu karşı tarafla paylaşmalı mı? Yoksa...


The Times, aldatılan ve aldatan sevgililer, evlilik terapistleri, psikologlarla görüşerek,”Onu aldattığınızı eşinize söylemeden önce bilmeniz gereken 7 şey” adlı bir dosya hazırladı. Uzmanlar bu konuda hem fikir: “Eğer bir çapkınlık yaptıysanız, ne kadar suçluluk duyarsanız duyun, eşinize itiraf etmeyin” diyorlar.

SUÇLULUK DUYUYORSANIZ:
Aldatmanın getirdiği suçluluk duyguları ile başetmek için şu yollar öneriliyor:
1- Kendinizi çok kötü hissetmeyin. Aldatan sadece siz değilsiniz. 2008’de yapılan bir araştırmaya göre, her 5 evli erkekten biri ve her 10 evli kadından biri eşini aldatıyor.
2- Bir iş gezisinde eşinizi aldattıysanız veya tek gecelik ilişkinizi eşinizin öğrenmesine imkan yoksa dürüstlük en iyi seçim olmayabilir.
3- Suçluluk mu hissediyorsunuz, bir psikoloğa veya arkadaşınıza içinizi dökün.
4- Eğer uzun süren bir yasak aşkınız varsa ve her an birinin sizi yakalama riski bulunuyorsa, dürüst olun ve itiraf edin. Tek gecelik ilişkiler bağışlanabilir ama yalan söylemek asla.
5- Eğer eşinizi henüz yeni tanışdığınız birisiyle veya bir hayat kadınıyla aldattıysanız, içinizde cinsel hastalık ile ilgili en ufak bir şüphe varsa, bunu hemen eşinize söyleyin. En azından bunu ona borçlusunuz.
6- Eğer kaçamağınızı itiraf ettiyseniz ve eşiniz aldatmanızın nedenini sorduysa, suçun kendinizde olduğunu söyleyin ve geri çekilin. Sakın ilişkinizi detaylıca analiz etmeyin, ikiniz de üzülürsünüz.
7- Uzmanlara göre 4 tip aldatma vardır:
       - Kazara aldatma: (Sarhoşken veya tek gecelik bir ilişki)
       - Romantik aldatma: (İlişkiniz büyük bir kriz içindeyken, muhteşem bulduğunuz biriyle tanışırsınız)
       - Evlilerin aldatması (Uzun süreli evliyken, evli bir erkek ve kadın ile sadece heyacan olsun diye süren ilişki)
        - Uslanmaz aldatması: (Erkek ve kadınların güzelliğini ve çekiciliğini sürekli birine kanıtlamak için kronik aldatma alışkanlığı)

ALDATAN KADIN EŞİYLE SEVİŞEMİYOR!
Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Psikolog Emre Konuk, erkeğin aksine aldatan kadının kocasıyla sevişemediğini, vicdani muhasebeye girdiğini söylüyor ve “Kadının kalbinde iki kişiye yer yoktur. Aldatma durumunda ya eşinden ayrılır ya da kocasını aldattığı kişiyi bırakamaz ama eşiyle de cinsel ilişkiye girmez” diyor.

EVLİLİKLERDEKİ ALDATMALAR DAHA AĞIR YAŞANIYOR
Emre Konuk, duygusal bir ilişki ve evlilik içindeki aldatmaları ise şöyle karşılaştırıyor: “Evlilik neticede bir müessese ve bugün yarın “Hadi eyvallah” diyemiyorsunuz. Birincisi evlilikte yasalarla bağlısınız, ikincisi duygusal olarak da çok uzun ömürlü, vadeli bir yatırım yapmışsınızdır.

Bu nedenle evlilikteki aldatmaların daha ağır yaşandığını, ama birlikteliği korumak açısından da daha fazla gayret gösterildiğini söyleyebilirim. Böyle bir taahhüde girilmemiş birlikteliklerde bırakma, “Hadi eyvallah. Beni aldatan adamla olamam” denebiliyor ve acıyı daha kolay atlatmak mümkün oluyor. Eşin, nispeten daha genç kadınlarla aldatıldığını izlenim olarak söyleyebilirim.”


 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.