Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HAMİLELERİN SOSYAL GÜVENLİĞİ NEREDE?

“Sosyal güvencesi olmayan anne adayları ücretsiz muayene edilmeyecek.” Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) güvencesi olmayan hamilelere ücretsiz muayene ve doğum uygulamasına son verdiği ortaya çıktı.


Kısa bir süre öncesine kadar tekil hamilelikte ilk 8 hafta, çoğul hamilelikte ise ilk 10 hafta sosyal güvencesi olmayan kadınların muayene ve doğum masrafları SGK tarafından karşılanıyordu. Ancak, bu uygulamanın bir süre önce iptal edildiği ve bu tür vakaların faturalarının SGK tarafından ödenmemeye başladığı ortaya çıktı.


ÖNCEKİ HAKLAR ELDEN GİTTİ!
SGK tarafından yayınlanan 2008 Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) “Provizyon işlemleri” başlığı içinde, 2’nci maddenin A şıkkının 7’inci maddesinde hamileliğin başladığı tarihten itibaren tekil hamilelikte ilk 8 hafta, çoğul hamilelikte ise ilk 10 hafta sosyal güvencesi olmayan kadınların muayene ve doğum masraflarının SGK tarafından karşılanacağı belirtiliyordu.

Bu madde kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan hamilelerin, tekil hamilelikte ilk iki ay, çoğul hamilelikte ilk 2,5 aylık muayeneleri ve tedavileri SGK tarafından karşılanıyordu. Bununla birlikte doğum masrafları da ödeniyordu.

KANUNDAKİ DEĞİŞİKLİK NEDEN DUYURULMADI?
Şu an bu konudaki kanuni değişiklik ya da yönetmelikteki değişiklik ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamasına rağmen, doktorlar, özel hastaneler ve hatta SGK yöneticileri bile konuyla ilgili tam olarak ne yapılacağını bilmiyorlar.

Adını açıklamak istemeyen bir hastane yetkilisi, sosyal güvencesi olmayan kadınların hamilelik durumunda muayene ve tedavi masraflarının SGK tarafından ödenmemesinin kendilerini de zor durumda bıraktığını söyleyerek şunları söyledi:

“Sosyal güvencesi olmayan hamilelere durum anlatılıyor, ödeyen kalıyor, ödeyemeyen gidiyor. Eğer doğum yapacaksa taahhütname alıp, taksitlendiriyoruz. Uygulama neden iptal edildi, bilmiyoruz. Ama çift taraflı mağduriyet söz konusu. Ücretsiz hizmet alamayan kişiler de hizmeti verip parasını alamayan hastaneler de mağdur oluyor. Sorunun çözümünü bekliyoruz.”

ÇÖZÜM KİMİN ELİNDE?
SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin ise olayı doğruladı. Devlet hastanelerinin, faturalarının ödenmemeye başlaması üzerine konuyu arkadaşlarına bildirdiğini, onların da SGK’yı arayıp ne yapmaları gerektiğini sorduğunu söyleyen Keskin, “SGK açık bir şekilde ‘Ödeme yapmayacaksınız’ diye cevap verdi. Bizim anlamadığımız bir problem var. Yine de ben ilgileneceğim, çözmeye çalışacağım. Biraz beklemek lazım” dedi.

 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.