Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME (3)

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME (3)

Emzirme ve beslenme konulu dizi yazımıza, çocuk beslenmesi alanına yıllarını vermiş Prof. Dr. Gülden Köksal’ın “Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Beslenme Tedavisi” adlı kitabında yer alan ve emzirme dönemindeki kişilere yol gösterecek önemli önerilerle son veriyoruz.


* Anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemelidirler. Bu süre 6 ay veya daha fazla sürebilir. Bebeklerini emziriyorlarsa eski formlarına daha çabuk dönebilirler.

* Gebelikte fazla kilo alınmışsa ayda 2, en fazla 4 kilo vermek normaldir. 4-5 kilonun üzerinde kilo kayıpları sağlık için tehlikeli olabilmektedir.

* Lohusalarda çok katı zayıflama diyeti uygulamak yerine, yağlı ve şekerli besinlerin aşırı tüketimi dengelenmeli, ihtiyacı olan besinlerin tüketilmesi desteklenmelidir.

* Emzirme döneminde hamileliğe göre çok daha fazla sıvı besin alınmalıdır.

* Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt, peynir tüketimi mutlaka diyetisyeninizin önerdiği miktarlarda yapılmalıdır.

* Her gün, 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze veya gaz yapmadığına emin olduktan sonra kurubaklagil yenmelidir.

* Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir.

* Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.


* Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır gıdalar mümkün olduğu kadar yenmemelidir.


* D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.


* Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.


* Kuru yemişler ve kuru meyveler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü yapılarak bu besinler tüketilebilir.


* Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çay kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon, limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.


* Sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama suları dökülmemelidir. Kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi kurubaklagiller iyice yıkandıktan sonra ıslatılmalı ve haşlama suları dökülmemelidir.


* Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran ve limonata tercih edilmelidir.


* Pekmez kan yapıcı, şeker ise boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden biridir.


* Tarım ürünlerine haşare öldürücü ilaçlar atıldığından, sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır.


* Yiyecekler hazırlanırken ellerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalıdır.


* Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.


* Doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır.


* Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyiye gittiğinin bir işaretidir.


* Başarılı bir emzirme için bebek rahat olmalı, yorgun ve tok olmamalıdır, burun delikleri temiz olmalı, rahat soluk alması sağlanmalıdır.


* Bebeğin emme refleksi memenin ağzına yerleştirilmesi ile oluşur. Bebeğin ağzına birkaç damla süt sıkılarak tadını alması ve emmeyi başlatması istenmektedir.


* Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir, doygunluğa ulaşması yani olgun sütü emmesi beklenmelidir.

BU YAZI DİZİSİNİN DİĞER BAŞLIKLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DİZİ & ARAŞTIRMA BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.