Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUKLARI ENFEKSİYONLARDAN KORUMAK! AMA NASIL?

ÇOCUKLARI ENFEKSİYONLARDAN KORUMAK! AMA NASIL?

Malum okullar açıldı. Okul deyince annelerin aklına hemen enfeksiyonlar geliyor! Özellikle de beta ve grip mikropları! Kalabalık, kapalı ve havasız ortamlarda yaşamla birlikte artan bu mikroplardan çocukları korumak için ise önlem almak gerek!


Dr. Birol Saral (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı):
“BETA MİKROBU BİRÇOK HASTALIĞIN BAŞ NEDENİ”

“En çok 5-15 yaşları arasında görülen beta enfeksiyonları solunum yoluyla yayılır ve çok bulaşıcıdır. Enfeksiyon zamanında, hızlı ve uygun tedavi edilmezse hayati sonuçlar doğurabilir. Beta enfeksiyonu olan kişinin genellikle burun deliklerinin ön kısmında bolca bu ajan bulunur. Yakın temasta bulunduğu aile ve okul arkadaşlarına kolayca bulaştırır. Özellikle süt, dondurma, günlük yiyecekler, yumurta ve yumurta ile yapılmış yiyeceklerde yoğun olarak vardır.”

MİKROP DEYİP GEÇMEYİN!
Beta mikrobu bu hastalıklara neden olabiliyor:
•    6 aydan küçüklerde genellikle hafif burun akıntısı ve düşük düzeyde ateş ile birlikte nezle yapar. Burun delikleri etrafında soyulmalar da vardır.
•    6 ay ile 3 yaş arası olanlarda, düşük dereceli ateş, eklem ve kas ağrıları ve nezle bulguları vardır. Şeffaf burun akıntısı, boyunda hafif ağrılı beze (lenf nodları), sinüzit,  bazen de bunlara eşlik eden orta kulak iltihabı görülebilir.
•    3 yaş ile 12 yaş arasında ise, genellikle hızlı bir şekilde bademcik iltihabı (tonsillit), nezle (nazofarenjit) ve bazen de eşlik edebilen kızıl hastalığı görülür. Genellikle yüksek ateş, kusma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, terleme ve yorgunluk ile bazen de bu belirtilere eşlik eden karın ağrısı ile kendisini gösteren Kızıl’ın kuluçka evresi 2-4 gündür. Hastalık başladıktan 12 ile 48 saat sonra çok bilindik olan döküntüleri ortaya çıkar. Bademcik, dil, yutak ve damakta görülen döküntüleri, büyük, şiş, kırmızı ve iltihap doludur. Bazen ciddi vakalarda difterideki gibi bademciklerin üzeri kirli bir iltihap tabakasıyla kaplı olabilir.
•    Beta mikrobu genellikle cilt ve solunum yolu enfeksiyonu yapmasına rağmen; zatürre, zatülcem, kemik iltihabı (osteomiyelit), endometrit, menenjit, yumuşak doku iltihabı ve apseye de neden olabilir.
•    Bebek ve çocukların soyulan egzamaları, bazen enfeksiyonlar özellikle beta enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için çok iyi bir kaynaktır. Bu lezyonların üzerine binen enfeksiyon, yaygın kızarıklık, üzerinde akıntı, kabuklanma, soyulma ve bölgesel beze iltihabı yapabilir.

TANI VE TEDAVİSİ
Hekimin şüphelenmesi ve testler yardımıyla tanısı konulur. Sonuçları 45 dakika içerisinde alınabilen boğazdan alınan salgının incelendiği bir testle ön tanı konularak; tedavi süreci hemen başlatılabilir. İlk etapta yapılan testin sonucu pozitifse hemen penisilin tedavisine başlanır; ancak mutlaka boğaz kültürü alınmalıdır. Sonucuna göre uygun antibiyotik seçilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?
Eğer tedavisi yapılmaz veya gecikilirse erken veya geç komplikasyonlara neden olabilir. Şöyle ki:
•    Erken komplikasyonları: Streptokok enfeksiyonunun yayılması, genellikle ilk haftada olur, bunlar, bölgesel lenfnodlarının (beze) iltihaplanması, orta kulak iltihabı, sinüzit, az görülen zatürre, mastoidit, septisemi (kana karışması), kemik iltihabı ve toksik şok sendromu ile kendisini gösterebilir.
•    Geç komplikasyonları: Akut romatizmal ateş ve böbrek iltihabıdır.  

BETA SALGININDAN KORUNMAK İÇİN:
•    Okul, kreş gibi toplu yaşanan yerlerde, dönem dönem boğaz kültürü alınmalıdır.
•    Enfeksiyon saptanan çocuklar eve gönderilmelidir.
•    Genel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
•    Dengeli beslenme ve C vitamini tüketimine özen gösterilmelidir.

Prof. Dr Fazilet Karakoç (Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı):
“GRİPTEN GRİP AŞISIYLA KORUNUN!”

“Grip virüsleri her yıl değişiyor bu nedenle o yıl salgın yapması muhtemel grip etkenleri belirlenip aşılar buna göre hazırlanıyor. 2013-2014 yılı grip aşısı da üç değişik influenza virüsüne karşı hazırlandı. (İnfluenza A (H1N1), İnfluenza A (H3N2) ve İnfluenza B/Massachusetts/2/2012 benzeri virüs.)

Grip salgını her yıl genellikle Ekim-Mayıs arasında  olur.  Ama salgının zamanı, şiddeti ve sezonun uzunluğu bir yıldan diğerine değişebilir. Bu nedenle aşının grip sezonu başlamadan önce, mümkün olduğunca erken yapılması uygun olur.

Aşı olmak dışında hasta kişilerden uzak durmak, sık el yıkamak, grip enfesiyonu oldu iseniz mikrobun yayılmasını önlemek için evde kalmak işe ya da okula gitmemek önemlidir.

AŞI OLUNMASINA RAĞMEN GRİP OLUNUR MU?
Çocuklarda gelişen grip benzeri  üst solunum yolu enfeksiyonların yüzde 80’i influenza değil, diğer virüsler ya da bakteriler tarafından oluşur ve aşının bu enfeksiyonlar üzerine etkisi yoktur.

Bazı kişiler de  aşı olmasına rağmen grip olur. Bunun da nedeni şudur: Hiç bir aşı  yüzde 100 koruyucu değildir. Mesela; tüberküloz aşısı, tüberkülozun ağır formlarından yüzde 90 korurken,  akciğer tüberkülozundan koruyuculuk oranı yüzde 50‘dir. Grip aşısının da koruyuculuk  oranı yüzde 60-80 ‘dir. Yani aşı olan bazı kişiler grip enfeksiyonu geçirebilir.”


ÇOCUĞUM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.