Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SONBAHARLA BİRLİKTE ALERJİ TEHLİKESİNE DİKKAT!

SONBAHARLA BİRLİKTE ALERJİ TEHLİKESİNE DİKKAT!

Yaz mevsimi sona erdi, okullar açıldı ve hava yavaş yavaş soğuyor. Dolayısıyla çocuklar ev, okul, alışveriş merkezleri, sinema gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçirmek durumunda kalıyorlar. Bu durum da iç mekan alerjenlerine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalma oranlarını arttırıyor. Çocuk Alerji Uzmanı Doç. Dr. Cevdet Özdemir, okullardaki alerjen tehlikesine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.


Solunum yolu alerjileri klinikte “alerjik rinit” ve “alerjik astım” olarak karşımıza çıkmakta, çocukluk çağının önemli sağlık problemlerini oluşturmaktadır. “Saman nezlesi” olarak da adlandırılan alerjik rinitte mevsimsel ya da tüm yıl boyunca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kaşıntısı ve hapşırık ön planda gözlemlenirken; bu tabloya gözlerde sulanma, kaşıntı da eşlik edebilir. Alerjik astım ise tekrarlayan öksürük, hışıltı periyodları ile karakterize olup nefes darlığı atakları ile alevlenmeler gösterir. Bu ataklar sırasında özellikle küçük havayolları daralmakta, ciddi solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Her iki klinik tabloda da duyarlı alerjene maruziyet önemli tetikleyici faktör olarak rol oynar.

ALERJENLER ASTIM VE SAMAN NEZLESİNİN ALEVLENMESİNDE ETKİLİDİR
Ev tozu akarları, hamamböceği, küf mantarları, kedi, köpek, kuş tüyü gibi evcil hayvan epiteli alerjenleri tanımlanan en önemli iç mekan alerjenleridir. İç mekan alerjenlerine duyarlılık astım ve saman nezlesi gibi solunumsal alerjik hastalıkların gelişiminde ve alevlenmesinde önemli bir risk faktörüdür. Astımlı çocukların havayollarındaki aşırı duyarlılık alerjen dışındaki uyaranlara karşı da hassasiyet doğurur. Üst solunum yolu enfeksiyonları, egzersiz, soğuk hava, stres, hava kirliliği, sigara dumanı ve birtakım irritan gazlar astım atağı alevlenmelerini kolaylaştıran diğer alerjen dışı uyaran faktörlerdir.

ALERJENİ TANIMAK HASTALIK KONTROLÜNÜ SAĞLAR
İç mekan alerjen duyarlılığının neden olduğu solunumsal şikayetlerin önüne geçebilmek için öncelikle hangi alerjene karşı duyarlılığın olduğunun tespiti önem taşır. Bunun için çeşitli laboratuvar ve cilt deri testleri uygulanabilir. Alerjenin tanımlanmasından sonra alerjenden kaçınma yöntemlerinin uygulanması çevresel alerjen yükünü azaltacaktır. Ayrıca gerekli hallerde çeşitli semptom giderici ve koruyucu ilaçlar ve alerjene özgü immünoterapi yöntemleri de tedavi basamaklarını oluşturur.

UYKUDAN UYANDIRAN ÖKSÜRÜK ALERJİNİN BELİRTİSİ OLABİLİR
Süregelen öksürük atakları, özellikle gece uykudan uyandırabilen ve sabaha karşı yoğunlaşan öksürükler, zaman zaman göğüsten duyulan hışıltı, hızlı soluk alıp verme, sıkışma hissi küçük havayollarındaki duyarlılığın bir belirtisi, yaklaşmakta olan olası bir alevlenmenin habercisi olabilir. Alerjen duyarlılığı olan bireylerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının akut alevlenmeleri tetiklediği birçok bilimsel çalışmada da gösterilmiştir. Dolayısıyla duyarlı bireylerin üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için gerekli tedbirleri uygulamaları önem taşır.

ÇOCUKLAR SİGARA DUMANINA MARUZ KALMASIN
Sigara astım üzerine de olumsuz etki yaratır. Sigara içmenin yanı sıra pasif olarak sigara dumanına maruz kalma bile astımın şiddetlenmesine yol açmakta, hastalığın kontrol altına alınmasını güçleştirmektedir. Ev içerisinde bir başka odada ya da balkonda içilen sigara bile astımlı çocukları olumsuz etkiler.

OKULLA YENİ TANIŞAN ÇOCUK BİRÇOK UYARANLA DA TANIŞIR
Özellikle okulla yeni tanışan küçük yaştaki çocuklarda yeni bir ortama girmenin yarattığı birtakım sıkıntılar doğabilir. Çocuklar bu dönemden önceki hayatlarında karşılaştıklarından çok daha fazla uyaranla karşılaşabilmekte, bunlarla ilgili sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Ancak bağışıklık sisteminde altta yatan bir rahatsızlığı olmayan çocuklarda ya da alerjen duyarlılığı gelişmeyenlerde bu sıkıntılar zamanla azalabilmekte ve herhangi bir komplikasyona neden olmamaktadır.


 

ÇOCUĞUM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.