Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUĞA EN UYGUN AYAKKABIYI SEÇMEK İÇİN PÜF NOKTALAR…

ÇOCUĞA EN UYGUN AYAKKABIYI SEÇMEK İÇİN PÜF NOKTALAR…

Okul döneminde çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri de ayakkabılar. Özellikle gelişme döneminde olmalarından dolayı bu dönemde ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi, çocuğunuzun ayak sağlığını olumsuz etkileyerek ileride çok önemli sorunlara yol açabiliyor. Peki, çocuğunuz için en uygun ayakkabıyı nasıl seçeceksiniz? Ayak Sağlığı Uzmanı Özgül İşgör, okul ayakkabısı seçiminde dikkat etmemiz gereken anlattı:


Okula giden çocukların farklı türde ayakkabılara ihtiyacı vardır. Okula gidip gelirken normal okul ayakkabısı, beden eğitimi dersleri için de spor ayakkabılar uygun olacaktır. Ancak bu ayakkabıların esneklik, rahatlık, iyi havalanma, yere iyi basma, terletmeme ve kaymama gibi genel özelliklere sahip olması, ilk dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bu dönemde çocuğunuzun ayakları çok kısa süreler içinde büyüyecektir. Büyük ihtimalle alacağınız ayakkabı eskimeden, çocuğunuzun ayağına ufak gelmeye başlayacaktır. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak genelde çocuklarına göre 1 ya da 2 numara büyük ayakkabılar alırlar. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü bu dönemde çocuklar hareketli olduklarından ayakkabının içinde oluşan boşluk ayakkabı vurmasına, burkulmalara ve yaralara neden olabilir. Çocuğunuza alacağınız ayakkabı, en fazla yarım numara büyük olmalıdır. Eğer çocuğunuzun ayağında herhangi bir problem varsa, o zaman standart ayakkabılar yerine hekiminize danışarak soruna uygun çözümler sunan ayakkabılar ya da tabanlıklar kullanmanızda yarar var.

OKUL AYAKKABILARI NASIL OLMALI?
• Çocuğunuzun ayak gelişimini korumak için rahat, yumuşak ve esnek ayakkabıları tercih edin.
• Ayakkabının iç yüzeyinin sıcağa ve terlemeye karşı ter emici malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kışın çocuğunuzun ayağını soğuktan koruyacak ayakkabıları seçin.
• Ayakkabının çocuğun ayağına uygun olmasına özen gösterin.
• Ön kısmı geniş ve yuvarlak, arka kısmı güçlü ve hareketsiz olan ayakkabılar daha uygundur. • Sert ayakkabılar, ayak hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlar. Bu yüzden ayakkabının ön kısmı esnek olmalıdır.
• Ayakkabının üst kısmının yumuşak olmasına ve sıcak havalarda havayı geçiren malzemeden yapılmış olmasına da dikkat etmek gerekir.
• Çocuğunuzun ayak sağlığını korumak için plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine, deri veya kanvas olan modelleri tercih edin.

ÇOCUĞA UYGUN AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?
• Çocukların da ayaklarının, büyüklerde olduğu gibi gün içinde şişebileceğini unutmayın. Bu yüzden çocuğunuzun ayakkabısını sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Böylece ayağına en uygun numarayı alabilirsiniz.
• Bazı anne babalar, çocukların ayak numarasına göre kendileri giderek mağazalardan ayakkabı alırlar. Bu çok yanlıştır. Ayakkabı alırken çocuğunuzun mutlaka denemesini sağlayın. Çocuğunuz denemeden asla ayakkabı almayın.
• Çocuğunuz yanınızda değilken ayakkabı alacaksanız, ayak numarasını bilmeniz yeterli olmaz. En doğrusu, çocuğunuzun ayağının taslağını çıplak olarak bir kartona çizmeniz ve kartonu en uzun ayak parmağına 12 mm daha ekleyerek kesmenizdir. Ayak ölçüleri farklı olabileceğinden, her ayak için ayrı şablon hazırlamanız daha doğru olur. İki ayak arasında çok büyük fark yoksa ayakkabı büyük ayağa göre alınır.
• Ayakkabı alırken ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini her zaman kontrol edin. Bunu çocuğunuz ayaktayken ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak anlayabilirsiniz. Ayakkabı en uzun ayak parmağından bir başparmak ölçüsünde uzun olmalıdır.

 


 

ÇOCUĞUM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.