Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

Oyun hamurlarıyla oynayarak...
ÇOCUKLAR HEM EĞLENİYOR HEM GELİŞİYOR...

ÇOCUKLAR HEM EĞLENİYOR HEM GELİŞİYOR...

Tarihin en eski oyuncağı çamurdu. Çocuklar her oyuncağı çamurdan yaratıyor ve onunla oynuyorlardı. Oyun hamuru denilen günümüzün en masum oyuncaklarının kökleri çamura mı, yoksa annelerin çocukları oyalansın diye önlerine koydukları pasta hamurlarından mı esinleniyor bilinmez, ama birçok yararı olduğu kesin...


Oyun ve oyuncaklar çocuğun dünyayı, yaşamı, insanları ve kendisinin dünya içerisindeki konumunu güvenli bir ortamda keşfetmesini sağlayan en önemli araçlar. Aynı zamanda fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin de en önemli kaynakları. Oyun oynamak çocukların en sevdikleri şey, hatta oyun çocuğun işi... Ancak çocuğun gelişimi için oynadığı oyuncakları dikkatli seçmek gerekiyor. Uzman Psikolog Özkan Şenol’dan oyuncak seçiminin çocuklarımızın gelişimini nasıl etkilediğini ve oyun hamurlarının çocuk gelişimine katkılarını öğrenmek isterseniz böyle buyurun...

 

OYUNCAK SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Oyun ve oyuncaklar çocukların hayatı tanıma yollarıdır. Bu yüzden oyuncaklara çocuğun toplum ve çevreyle olan ilişkilerini düzenleyen bir eğitim ve araçlar sistemi olarak da bakabiliriz. Oyuncaklar çocukları eğlendirmenin yanı sıra onların yeteneklerini ortaya çıkartarak çok önemli bir eğitim işlevi görürler. Çocuklar doğru oyuncaklarla; renk, boyut, şekil kavramlarını öğrenerek sayısal ve sözel kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar. Gelişim evreleri boyunca her çocuk, oyun oynamaya ve oyuncağa büyük ihtiyaç duyar. Çocuğun gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi için oyun ve oyuncak konusu adeta hayati önem taşır. Her yaş ve cinsiyetteki çocuk açısından ayına-yaşına uygun doğru oyuncaklarla oyun oynamak; çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal, zihinsel ve psikolojik gelişimine ciddi yararlar sağlar.

 

DOĞRU OYUNCAK NASIL OLMALI?
Oyuncaklar, çocuğun keyifli zaman geçiririken doğal yeteneklerini de ortaya çıkarmasına aracılık eden ve bu yolla onun eğitimine ve gelişimine destek sağlayan oyun malzemeleridir. Bu nedenle oyuncaklar çocuğun ihtiyaçlarına karşılık verebilmelidir. Çocuğun oynarken  öğrenmesini kolaylaştıracak ve yaratıcı yönlerine hitap edecek türde oyuncaklar tercih edilmelidir.

Bu  açıdan bakıldığında, en yararlı oyuncaklardan birinin oyun hamurları olduğunu söyleyebiliriz. Oyun hamurları, çocukların hem yaratıcılıklarını geliştirir, hem de eğlenmelerini sağlar. Aynı zamanda onların üç boyutlu nesneleri kavramalarına, dokunma duygularının gelişmesine, el kaslarının güçlenmesine, el becerilerinin ve hayal güçlerinin boyut kazanmasına da yardımcı olur.

 

OYUNCAĞIN MALZEMESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR!
Oyuncakları oluşturan malzemeler de çok önemlidir. Küçük parçalardan meydana gelen oyuncaklar tehlikelidir. Çocuk yutabilir ya da boğulma riski yaratabilir. Aynı şekilde sivri köşeleri ya da keskin uçları bulunan oyuncaklar da yaralanmasına yol açabilir. Ayrıca oyuncağın yapıldığı malzemeler önemlidir. Sağlığa zarar vermeyen boya ve maddelerden yapılmış olup olmadığına özellikle dikkat etmek gerekir.

 

Oyun hamurları söz konusu olduğunda, çocukların sağlığına zararlı olmayan maddelerden üretilen markalar tercih edilmelidir. Türkiye’de satışta olan bazı oyun hamurları Avrupa Oyuncak Güvenlik Standartları’na uygun olarak üretiliyor. Ayrıca Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın da onayını taşıyor. Koku veren kimyasal maddelerin de zararlı olabileceği düşünülerek tamamen kokusuz olarak satışa sunulanlar da var. Çocuklarınıza oyun hamuru alacaksanız, tamamen doğal maddelerden üretilen oyun hamurlarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

 

OYUN HAMURU ALIRKEN BUNLARA DİKKAT
- Avrupa Oyuncak Güvenlik Standartları’na uygun üretilmiş olmalı.
- Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmalı.
- Yenebilir ve tatsız olmalı.
- Tamamen doğal malzemelerden üretilmiş olmalı.
- Leke ve koku bırakmamalı.

 

OYUN HAMURLARININ FAYDALARI
- El-göz koordinasyonu sağlar.
- Çoğu oyuncağın aksine tek elin değil, iki elin de aktif olarak çalıştığı bir oyuncaktır.
- Günümüzün hazır ve sert oyuncaklarının aksine, çocuğu sadece yönlendirilen değil, yaratıcı ve yönlendirebildiği bir pozisyona sokar.
- Yaptığı figüre ekleme, bozma, düzeltme gibi etkileri olduğu için çocuğun özgüvenini güçlendirir.
- Kavramları ve biçimleri öğretir. (Yumuşak-sert gibi.)
- Boyutlar ve görseller resme göre daha gerçeğe yakındır. Bu da çocuğun gözlem yeteneğini geliştirmesine olanak sağlar.
- Yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirir.
- Şekilleri ve renkleri öğrenir.
- Kendini ifade etmeyi öğrenir. Yaptığı şekillerle çocuğunuzun iç dünyasını tanıyabilirsiniz.
- Dokunma duyusuna da hitap ettiği için rahatlatır ve yumuşak olması nedeni ile çocuğun duygusal gelişimini olumlu etkiler.
- Tüketen değil, üreten bir birey olmasını sağlar.
- Enerjisini boşaltmasını sağlar.

 


 

ÇOCUĞUM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.