Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BURUN AKINTISI ÖNEMLİ BİR SORUNDUR!

BURUN AKINTISI ÖNEMLİ BİR SORUNDUR!

Pediatrik Alerji Uzmanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, çocuklardaki burun akıntısının sinüzit, alerjik nezle gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini belirterek, burun akıntısının 2-3 günden fazla sürmesi halinde hekime danışılması gerektiğini vurguluyor.


Çocuklarda çok sık görülen burun akıntısı genellikle dikkate alınmayan bir konu. Oysa burun akıntısı bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Prof. Dr. Reha Cengizlier, “Burun akıntısı bütün çocukluk dönemini ilgilendiren çok önemli bir sorundur” diyor.

Burun akıntısı yeni doğan bebekten, erişkin yaşa kadar en sık karşılaşılan sorunlardan birisi olarak karşılaşılıyor. Akıntının çeşitli sebepleri var. Bunların en önemlisi enfeksiyonlar.

Enfeksiyonlardan da en fazla nezle, burun akıntısına yol açan bir virüs hastalığı. Ayrıca grip, nezle dışı diğer enfeksiyonlar sırasında da burun akıntısı görülüyor. Burun akıntısının şekli, özelliği hastalık hakkında da bizi uyarabilir. Örneğin; çeşme gibi devamlı şarıl şarıl akan bir burun akıntısı genellikle nezlenin erken görülen bir belirtisidir. Su gibi burun akıntısının görüldüğü bir diğer hastalık da alerjik nezledir.

Akıntının daha koyu daha yapışkan, halk arasında da sümük diye adlandırılan bir şekli vardır. Küçük bebeklerde temizlemesi çok zor olan yapışkan bir burun akıntısıdır ve basit virüs enfeksiyonlarının iyileşme döneminde görülür.;

Bakteriyel enfeksiyonlar da yine burun akıntısı ile kendini gösterebilir. Bunların içinde en çok görüleni sinüzit. Sinüzit, bir haftadan uzun süren burun akıntılarında mutlaka akla gelmesi gereken bir hastalık. Özellikle küçük bebekler, yabancı cisimlerle oynarken burunlarının içine sokarlar. Tek taraflı burun akıntısı olduğunda mutlaka bir yabancı cisim ihtimali göz önüne getirilmelidir.

 

AĞIZDAN NEFES ALMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Küçük çocuklarda burun akıntısının, burun tıkanıklığı ile birlikte değerlendirilmesi gerekiyor. Burun akıntısı ile aileler her zaman kendileri baş edemeyeceği için özellikle 6 aydan küçük çocukların mutlaka hekim tarafından kontrol edilmesi şart oluyor. Kullanılacak bir takım ilaçlarla ailenin ve çocuğun daha rahat etmesi sağlanıyor. Burnu tıkalı çocuk, ağzından nefes almaya çalışıyor. Ağızda gerekli koruma mekanizmaları olmadığı için de havanın içindeki zararlı maddeler direkt olarak akciğerlere ulaşarak, bu kez de başka hastalıklara yol açıyor. Yani ağızdan nefes almak çözüm olmuyor. Burnu açmak için bazı ilaçlar, koruyucu sıvılar kullanılsa da bunların, hiç korkmadan, güvenle, rahatlıkla, uzun süre kullanılacak ilaçlar olmadığı bilinmeli ve mutlaka hekim kontrolünde belirli ölçülerde kullanılmalı. Hele ki içerisinde ilaç olan burun damlaları asla ezbere kullanılmamalı. Çünkü bunların bir kısmı ters etki yapabiliyor.

DAMLA, BURNU TIKAYABİLİR
Burun tıkanıklığını açmak için kullanılan bir damla bir süre sonra burnu tıkayabiliyor. Bir çocukta burun akıntısı başta sulu olarak başlamış sonradan koyulaşmış da olsa, baştan koyu olarak başlamış da olsa bir haftadan daha uzun sürüyorsa bunun altında yatan başka bir enfeksiyon olabilir. Başlangıçta viral olarak başlayıp üstüne mikrobun eklenmesi ile yeni bir hastalık olma riskini de taşıyor. Kısa süreli, iki üç gün süren basit soğuk algınlığına bağlı burun akıntı ve tıkanıklıkları çocuğu sümkürterek, temizleyiciler ile evde halledilmeye çalışılabilir. Ama bunun uzaması halinde ya da yapılan basit uygulamalara cevap alınamaması durumunda hekime danışmanın şart olduğu unutulmamalı.

BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.