Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

İLLE DE ANNE SÜTÜ!.. ÇÜNKÜ...

İLLE DE ANNE SÜTÜ!.. ÇÜNKÜ...

Anne sütü bebeğiniz için mucizevi bir ilaç gibidir. Onun sadece beslenmesine değil, vücudu açısından pek çok işleyişe de yardımcı olur. O yüzden de, "ilk 6 ay sadece anne sütü"nün önerilmesi boşuna değildir. Üstelik, hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz.


İlk defa bebeğinizi emzirdiğinizde zorlansanız da, hatta memeleriniz acıyıp, "Bu bir kabus olmalı" diye düşünseniz de, artık anne sütünün yararı hakkında bütün dünya hemfikir. Bebeği emzirmenin onun geleceği için bile önem taşıdığı tıbbi olarak ispatlanmış durumda. Ayrıca, mama gibi hazırlama derdi olmadığı için, pratikliği de annelere zaman açısından büyük kolaylık sağlıyor. Üstelik, ilk bir aydan sonra, siz ve bebeğiniz emzirme işlemini öğreneceğinden; acı, sıkıntı ve zorluklar yerini keyfe ve bebeğinizi sadece anne sütüyle doyurabilmenin gururuna dönüşecektir. Öyleyse, anne sütünün hem bebeğiniz hem sizin için başka ne gibi özellikleri olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?


1. Anne sütü bebeğinizin şişmanlamasını önler:

Anne sütü alan bebeklerin kilo sorunu olmadığı görülmüştür. Hatta ilerki yıllarda bile obezite (şişmanlık) sorunu yaşamıyorlar. Çünkü anne sütünün içindeki "adiponektin" adlı protein vücudun metabolizmasının düzenlenmesinde etkili oluyor. Adiponektin, vücudun şekeri ve kolesterolü nasıl kullanacağını dengeleyen bir enzim. Böylece çocuk, yetişkin olduğunda bile şişman olmuyor. Yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskinin de anne sütü alan çocuklarda daha az rastlandığı görülmüş. Hatta, anne sütü yağ açısından çok yüklü olmamakla birlikte protein açısından çok güçlü. Ayrıca anne sütü emen bebekler, emdikleri süre içinde ishal ve kabızlık gibi sıkıntıları da pek yaşamıyorlar.

2. Anne sütü yediklerinizden etkilenir:
Ama ne şekilde? Eğer çok acı ya da baharatlı yerseniz bu tat sütünüze de biraz geçer. Yapılan araştırmalar soğan, havuç, sarmısak gibi kuvvetli ve keskin tatların anne sütüne de geçtiğini gösteriyor. Dolayısıyla, annenin tükettiği yiyeceklerin etkisi kaçınılmaz. Ama bunun bebeğe bir rahatsızlık verip vermediği bebekten bebeğe değişir. Mesela, bazı bebekler bu tattan hoşlanabilir. Örneğin; soğanı sevebilir. O zaman da soğanlı yemenin anne için hiçbir sakıncası olmaz. Yine de yediğiniz bir yemekten bir süre sonraki emzirmede bebeğiniz farklı bir tutum sergilerse, bu detayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca, bebeklerin ilk 4 ay içinde ilk denedikleri tatlarla araları iyi oluyor! Kısaca, mesela baharat çok seven ve emzirirken de tüketen biriyseniz, bebeğinizin ileride Doğu yemeklerine düşkün olmasına şaşırmamalısınız.

3. Anne sütü bir bebeğin gelişimi için ihtiyacı olan her şeye sahiptir:
Evet ne de olsa sütünüz marketten alınmış ve işlenmiş inek sütleri gibi değil. Anne sütü K ve D vitaminleri açısından ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinimini karşılayacak düzeydedir. Buna rağmen, doktorunuz ekstra D vitamini takviyesinde bulunmanızı önerebilir ki, onu dinlemelisiniz. Çünkü cilt rengi bile D vitamini ihtiyacı için bir etkendir. Anne sütünün içeriği sabit değildir. Emzirmenin en başında memeden gelen kolostrum, özellikle protein, mineral ve vitamin bakımından zengindir. Bu proteinler vücudu hastalıklara karşı koruyan antikorlar ve bağırsak epitelinin direncini arttırıcı maddeler içerir. Daha sonraki geçiş sütünde ise protein miktarı azalırken laktoz, yağ ve toplam kalori miktarı artar. Anne sütünde sodyumdan iyota, vitaminden karbonhidrata kadar gereken her şey mevcuttur.

4. Anne sütü bebeğinizin konuşma gelişimini etkiler:
Çocukların geç konuşmasının pek çok farklı sebebi olabilir. Ama ilk 7 ay anne sütü alan bebeklerin diğerlerine nazaran biraz daha fazla konuşmaya ve kelimelere eğilimli olduğu bir gerçek. Ayrıca ilk 6 ay anne sütü emen çocukların IQ'larının 3-5 puan arttığı kabul ediliyor. Hatta bu durumda, anne sütü alan prematüre bebeklerin şansı daha da yüksek!

5. Anne sütü antidepresanlardan etkilenmez:
Normal zamanlarda sakinleştirici kullanmayan biri olabilirsiniz. Ama loğusa depresyonu ile karşı karşıya kaldığınızda dengeler biraz değişebilir. Doktorunuz size yardımcı olması için antidepresan kullanmanızı önerebilir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği ilaçları tüketmeli, fakat arkadaş önerisi ile ilaç kullanmayı asla tercih etmemelisiniz. Ayrıca moralinizi düzeltecek bir detay: Emzirmek günde 500-600 kalori harcamanızı sağlar. Bu da kilo kaybetmenizi hızlandırır. İşte size, anne sütünün antideprasan bir özelliği daha!

6. Anne sütü bebeğinizin konsantrasyonunu arttırır:
Kısa süren dikkat toplama ve konsantrasyon çocukların en belirgin özelliklerindendir. Ama anne sütünün içindeki DHA, omega 3 yağ asidi beyin ve göz ile bağlantılıdır. Yapılan araştırmalar, bu enzimi yüksek olan emziren annelerin çocuklarının karışık oyuncaklarla diğer çocuklara nazaran daha rahat başa çıktıklarını gösteriyor. Yine araştırmalarda Japon annelerinin sütü incelendiğinde diğer annelere nazaran daha yüksek oranlar saptanmış. Bu yüzden emzirirken annenin neler yediğinin önemi büyük. Balık ihmal edilmemesi gereken önemli bir yiyecek.

7. Anne sütü bebeğinizin ihtiyaçlarına göre değişir:
Her annenin sütü bebeği için özeldir. Hamilelik boyunca başlayan iletişim sonucunda bebek için gerekli olan pek çok enzim anne sütü ile tamamlanır. Bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi sırasında her bebeğin kendine özgü açıkları ya da eksikleri vardır. Anne sütü bu açıkların birebir kapatılmasını sağlar. Böylece bebekte daha güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşması mümkün olur.

AĞRISIZ EMZİRMENİN ÇÖZÜMÜ: GARMASTAN POMAT

Türkiye'nin tek bitkisel içerikli memebaşı pomadı Garmastan, hayatının ilk günlerinde bebeğin ve annesinin emzirmenin sağlık ve mutluluğunu yaşamalarına yardımcı oluyor.

Garmastan Pomat'ın içeriğindeki antienflamatuar etkili doğal madde, Venezuella, Kolombiya ve Paraguay'da bulunan gayazulen çiçeğinden elde ediliyor. Emzirme döneminde oluşan memebaşı çatlaklarının önlenmesi ve tedavisinde kullanılan Garmastan Pomat, annenin ağrısız bir emzirme dönemi geçirmesini sağlıyor. Antiseptik, antienflamatuar, nemlendirici, antioksidan etki sağlayan içeriği ile cildi koruyor, memebaşı çatlaklarının iyileşmesini hızlandırıyor, memebaşında ve bebeğin ağzında oluşabilecek enfeksiyonları önlüyor.

Ağrısız emzirmenin çözümü Garmastan Pomat, her emzirmeden sonra meme ucu ve çevresine ince bir tabaka halinde sürülüyor. Hamileliğin sekizinci ayından itibaren göğüsleri emzirmeye hazırlamak için de her banyodan sonra göğüslere sürülmesi öneriliyor. Hem bebek hem de anne için güvenle kullanılan Garmastan Pomat, meme başı çevresini yumuşak ve elastik tutup deriyi koruyor. Vücut sıcaklığında hemen eriyor, böylece hassas cilt üzerinde kolaylıkla dağılıyor. Kokusuz olduğu için bebeği annenin doğal kokusundan uzaklaştırmıyor ve yağsız olduğu için de giysilerde iz bırakmıyor.

BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2017 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.