Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEK CİLDİ ÖZEN İSTER!

BEBEK CİLDİ ÖZEN İSTER!

Bebeğinizin giysilerini yıkadığınız deterjanların bebeğin cildi üzerinde ne gibi etkileri olduğunu biliyor musunuz? Bebek cildi neden hassastır? Pişik, egzema, parazit ve alerji neden oluşur? Tüm bu soruların cevaplarını Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel veriyor...


Bebek cildi bilindiği gibi çok hassastır. Bunun nedeni dış etkenlere maruz kalmamış olması, dolayısı ile cildin dış etkenlere karşı koruyucu tabakasının tam olarak oluşmamış olmasıdır.

Örneğin, bebek cildinde bölgesel keratin tabakası gelişmemiştir. Kaba ve yumuşak olmayan, dokumadan yapılmış giysiler bebeğin korumasız teninde hassasiyet ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratır. Benzer şekilde kimyasal açıdan irritatif özellik taşıyan temizlik malzemeleri ve deterjanlar aynı olumsuz etkiyi yaratırlar.

GİYSİLERİNİ ONA UYGUN DETERJANLA YIKAYIN!
- Bebek deterjanı ve yumuşatıcısı kullanmanın ne gibi faydaları vardır?
Bebeğin hassas ten özellikleri ve bebek cildinin pH değeri göz önüne alınarak özel hazırlanmış deterjanlar, herhangi bir kimyasal temizlik maddesinin neden olacağı olumsuz etkileri yok eder veya minimumda tutarlar.

- Yanlış deterjan kullanımı bebek cildinde ne gibi alerjik reaksiyonlara neden olur?
Bebek cildinde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı kaşıntı, kızarıklık, ciltte beneklenme gibi yan etkiler oluşabileceği gibi yanlış deterjanla yıkanmış giysilerin giyilmesi bebek cildinde kontakt dermatit denilen alerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir.

- Bebek cildinde pişik, egzema, parazit, alerji gibi iritasyonlar neden oluşur? Bu problemleri nasıl önleyebiliriz?
Bebek cildinde bez bölgesinde gelişen pişik özellikle alt temizliğinin uygun şekilde ve gereken sıklıkta yapılmaması nedeniyle ortaya çıkabilir. İdrar ve dışkının pH değerinin asidik olması pişik oluşumunu arttırır. Sık aralıklı, uygun alt temizliği ve bez değişimi, pişik önleyici kremler bu oluşumu engelleyebilir.

BESİNE BAĞLI ALERJİ!
Bebek cildinde egzema veya çocuk için alerjik özelliğe sahip bir besin maddesinin yenmesi sonucu ortaya çıkan ciltte kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara da sıklıkla rastlanır. Çok hassas olan bebek cildi, ayrıca kuruluk, egzema gibi atopik özellikler taşıyorsa, bu bebeklerin ciltlerinin nemlendirilmesi ve mümkün ise alerjik reaksiyona neden olan (besinler gibi) maddenin tespit edilmesi önem taşır. Atopik bebek ciltleri için uygun nemlendirici kremlerin kullanılması oldukça faydalıdır.


BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.