Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

NORMAL DOĞUM DEPRESYONU AZALTIYOR!

NORMAL DOĞUM DEPRESYONU AZALTIYOR!

Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri konuların başında geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aylin Karahasan, ağrısız doğumun keşfiyle doğumun anne adaylarının hafızasında şiddetli ve ağrı verici olmaktan çıktığını söylüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü ise, doğumun sezaryen yöntemi ile yapılması yönündeki kararı hekimin vermesi gerektiğini belirtiyor.


ZOR DOĞUMDA SEZARYEN UYGULANABİLİR
Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Hastalar genelde bilgisizlik ve ağrıdan dolayı normal doğumu tercih etmezler. Bu nedenle hastanın önceden gebelik ve doğum hakkında bilgilendirilmesi önemli. Doğum  sırasında uygulanan ağrıyı azaltıcı yöntemler anne adaylarının da normal doğumu tercih etmesini sağlayabilir. Her iki yöntemin de gerekliliğine hekimin karar vermesi en doğru yaklaşım” diyerek normal doğum ve sezaryenin hangi durumlarda uygulandığını şöyle özetliyor:
 
- Normal doğumun avantajı, insan anatomisine uygun, bir kadının hayatında yaşayabileceği en mutlu anlardan biri olmasıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı  kuvvetlendirir. Annenin günlük aktivitelerine daha kısa sürede başlamasını sağlar. Zor doğum olmadığı sürece normal doğumun dezavantajı yoktur.
 
 -  Sezaryen sadece gerekli durumlarda uygulanmalıdır. Bu işlem bir ameliyattır. Avantajı, bebek ve annenin hayatını tehdit eden ya da normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda doğumun sorunsuz olmasını sağlamasıdır.
 
NORMAL DOĞUMDA, DOĞUM SONRASI DEPRESYON AZALIYOR
Aylin Karahasan, normal doğum eyleminin ne zaman başlayacağının önceden bilinememesi ve uygunsuz zaman ve ortamlarda başlayacağı korkusunun anne adaylarını tedirgin ettiğini belirtiyor. Bu korkuları ortadan kaldırmak için anne adayının doktoru tarafından önceden bilgilendirilmesi gerekiyor. Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyonun şiddetini azaltıyor. Normal doğumda ayağa kalkıp normal günlük aktivitelere dönme süresi sezaryenden daha kısa.
 
SEZARYENDE HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ FAZLA
Normal ve sezaryen ile yapılan doğum arasında çeşitli farklılıklar var. Prof. Dr. Cihat Ünlü, normal doğumda annenin hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı olurken, sezaryende bu sürenin ortalama üç güne kadar uzayabildiğini söylüyor. Sezaryen sonrası hasta 7-8 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. Normal doğumda ayrıca doğum esnasında bebeğin akciğerleri sıkışarak içerisindeki amniyotik sıvıyı boşalttığı için yeni doğan soluk alıp vermeye daha hazırlıklı oluyor. Sezaryen ile doğum ise genel olarak normal doğumun olanaksız ya da riskli olduğu durumlarda öneriliyor. Sezaryenin en önemli avantajı normal doğum sırasında bebek açısından mevcut riskleri en aza indirmesi.
 
SEZARYEN UZMAN ELLERDE BAŞARILI 
Sezaryenin olumsuz yönlerini anlatan Dr. Aylin Karahasan, sezaryenin bir operasyon olduğunu hatırlatarak,  “Bu nedenle cerrahinin getirebileceği organ yaralanmaları, kanama ve enfeksiyon riskinin varlığı unutulmamalı. Mesane ve bağırsaklar gibi komşu organların dikkatle korunması, uygun ameliyat tekniği, antibiyotik ile koruma, genel anestezi yerine epidural anestezinin seçilmesi riskleri en az düzeye indirmekle beraber riski sıfırlamıyor” diyor. Uzun dönemde ise dikiş yerlerinde zaman zaman ağrılar olması ve karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıkların olması sezaryenin diğer olumsuz yönleri arasında. 
 
SEZARYEN NE ZAMAN ÖNERİLİYOR?
Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de sezaryen sık yapılan ameliyat şekli. Doğum şekli olarak sezaryenin tercih edildiği durumları ise şöyle açıklamak mümkün: 
 
-         Normal doğum çok zor olacaksa sezaryen tercih edilebilir
-         Annenin kemik yapısının doğuma elverişsiz olması
-         Bebeğin rahim ağzını tam veya yarım kapatması veya erken ayrılması
-         Bebeğin yan duruşta olması
-         Bebeğin yapısının iri olması
-         Duruşu uygunsuz olan çoğul gebelikler
-         Bebek kalp atışlarının bozuk olması
-         Doğum yolunu tıkayan kitleler
-         Annede aktif genital herpes enfeksiyonu
-         İlerlemeyen doğum eylemi
-         Kordon sarkması
-         Doğum eylemi sırasında bebeğin strese girmesi ve kalp atışlarında azalma
-         Annede beyin anevrizması gibi ıkınmanın riskli olduğu durumlar
-         Bebeğin 1500 gramdan küçük ve makatla geliş olması
-         Geçirilmiş sezaryen, geçirilmiş vajinal operasyon
-        Vajinismus veya ileri derecede normal doğum fobisi gibi durumlarda da sezaryenle doğum tercih edilebilir.

DOĞUM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.