Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

TEMMUZ AYI : AKIŞA BIRAKMA ZAMANI

TEMMUZ AYI : AKIŞA BIRAKMA ZAMANI

Temmuz ayı Merkür’ün Yengeç burcunda geri gidişi ve Mars’ın Boğa’daki devinimi ile başlıyor. Fiziksel enerjiyi, cesaret, istek ve öfkeyi temsil eden Mars, Boğa’da sürgünde olduğu burçta ve Boğa’nın karakterine uygun olarak yavaş çalışırken, kararlılığı ve enerjilerin pratik kullanımlarını da sağlıyor.


Hızlı başlangıçlar yapamasak bile hareketlerimiz bir amaç doğrultusunda, değer sistemimize göre ve mücadelemiz savunmaya yönelik. Boğa burçları için güvenlik son derece önemlidir. Dolayısıyla Mars, Boğa’daki konumuyla bizleri kendi güvenliğimizi korumaya çağırırken, başladığımız işlerde sebat etmemize yardımcı oluyor. Boğaların hedefi huzuru bulmak ve korumaktır.  İçgüdüsel bir şekilde sükûnet ve barışı, içsel ve dışsal güvenliği arar. Savaşçı Mars’ın konuk oluşuyla, huzur ve güvenlik duygusunu tehdit eden herhangi bir şeye karşı bastırılmış öfke yıkıcı bir şekilde aniden patlayabilir. Mars’ın bu konumundan doğalki en çok Boğa ve karşıt burcu olan Akrep, aynı zamanda da Aslan ve Kova, Yengeç ve Balık burçları etkilenecekler. Geri giden Merkür ise, 10 Temmuz itibariyle düzelerek Yengeç burcundaki yolculuğuna devam edecek.

Haftalık yazımda da söz ettiğim gibi, Merkür günlük trafiği ve taşıt araçlarını da temsil ettiğinden özellikle yukarıda belirtilen burçlar için trafikte sıkıntılar yaşamak olası. Uzun seyahatlere çıkmadan arabaların bakımını yaptırmak ve yolda Mars’a özgü telaşlı ve hızlı, ani hareketlerden kaçınmak yerinde olur. Merkür geri giderken hareketleri oldukça yavaşladığından bu süreçte kendimizi içsel olarak beslemek ve büyütmek (Yengeç burcunda geri gittiği için) adına neler yapmamız gerektiğini sakin bir şekilde düşünebilme, kendi kendimizi dinleme ve dinlenme fırsatlarını yakalayabileceğiz. Merkür 10 Temmuz’da doğrulduğunda özellikle dikkat etmemiz gerekiyor. Zira aynı gün Mars, geri giden Jüpiter’e gerilimli bir açı verecek. Bu durum bizi hızlı hareket etmeye teşvik edecek, ama bizler tedbiri elden bırakmamalıyız. Unutmamalıyız ki, geri gitme hareketinin gölgeleri bir hafta kadar daha sürebilir. Bu arada aldığımız bazı kararları veya plan ve projelerimizi yeniden düzenlemek durumunda kalabiliriz.

OTORİTE SORUNLARI YAŞAYABİLİRİZ…
1 Temmuz’da Venüs ile Satürn kavuşumuyla diğerlerinden yeterince duygusal destek alamadığımız duygusuna kapılabilir veya ilişkilerimizde kendimizi sınırlanmış, kısıtlanmış hissedebilir, otorite sorunları yaşayabiliriz. Ancak, bu konum bize aynı zamanda ciddi çabalar sonucu ilerleme fırsatları ve kalıcı sonuçlar da verebilir. Bu dönemi sevme kapasitemiz ve ilişkilere bakış açımızın olgunlaşma zamanı olarak değerlendirmek daha doğru olur. Venüs 8 Temmuz’da geri giden Plüto’ya üçgen açı vererek bizim için önemli ve özel olabilecek, üzerimizde iz bırakacak kişilerle karşılaşabileceğimize işaret ediyor. İlişkiler konusunda bizi zorlayan yönlerimizle, ilişki kuruş biçimimizi ve değer sistemimizi dönüştürebileceğimiz, eski duygusal bağımlılıklarımızdan kurtulabileceğimiz bir zaman bu. Finansal konular açısından ise olumlu. 

Yeniay 14 Temmuz’da 21 derece ile Yengeç burcunda gerçekleşecek. Diğer bir deyişle hem Güneş hem de Ay, Yengeç burcunda kavuşum yapacaklar. Yani istekler ve duygular birleşerek yepyeni bir enerji doğacak. Hepimiz için kişisel haritalarımızda Yengeç nereyi kesiyorsa, o alanda yeni ve taze başlangıçlar ve hareketlilik bekleyelim. Yapacağımız başlangıçlar bir hafta kadar sonraki ilk çeyrekte sınanacak, 15 gün sonraki Dolunay’da ya doyuma ulaşacağız ya da ruhsal açıdan gerilim yaşayacağız. 14 Temmuz’daki Yeniay,  Kova burcundaki Neptün’e gerilimli bir açı verecek. Kabullenme, şefkat, özveri ve sevdiklerimizle bir olma, bütünlenme konuları gündeme gelecek. Düşlediğimiz, idealize ettiğimiz romantik ilişkilerde duygusal hayal kırıklıkları, aldanma, aldatılma veya kendi kendimizi kandırma, kendimize acıma,  kurban-kurtarıcı rolleri su yüzüne çıkabilir.

ELEŞTİRİDE AŞIRIYA KAÇMAYIN!
Yeniay’ın ardından Venüs, mükemmelin peşindeki mantıklı Başak burcuna geçecek. Ay sonuna doğru, 27 Temmuz’da geri hareketine başlayacak. 9 Ağustos’a kadar ilişkilerimizde Başak burcuna özgü seçicilik, kusursuzluk ve eleştirel bir yapı kendisini hissettirecek. Bir ilişkide neyin olup neyin olmaması gerektiği önyargısı ile düzen sağlama telaşı içersindeyken sevgi alış verişini hissetmeme, sevgide akıcılığın önünü kesme gibi sorunlar yaşanabilir. Kendi değerimizi ne kadar verimli ve pratik olduğumuza bağlamak, ilişkilerde görev duygusu ile hareket etmek, kendimizi ve karşımızdakini mükemmel olmadıkça sevilmeye layık görmemek,  bu konumun aleyhine işleyebilecek yönlerinden. Eleştiri ve özeleştiride aşırıya kaçmayalım, duygusal konularda kendimizi ve sevdiklerimizi fazla didiklemeyelim derim.

Venüs’ün geri hareketiyle çekingenlik ve sosyal gerilemeler ortaya çıkabilir. Kendimizi karşı cinsin yanında kötü, değersiz ve güvensiz hissedebilir; duygularımızı dışa vurmakta, sevgimizi göstermekte zorlanabiliriz. Mükemmel ve kendimizce ideal olan aşkı arayarak, gerçekleşmesi mümkün olmayan hayaller peşinde koşup, sıra dışı ilişkiler kurma eğilimimiz olabilir. Öte yandan estetik bir duyarlılık ve yetenek de geliştirebiliriz.  Eskiden birlikte olduğumuz kişiler yeniden bir şekilde hayatımıza girmek isteyebilir veya onlarla yeniden karşılaşabiliriz. O zamanki ilişkimizde yaşadığımız sorunları düşünüp, tarafsız bir gözle değerlendirmek için fırsatlar doğabilir. 27 Temmuz’dan 7 Eylül’e kadar (hatta yansımalarını da gözönünde bulundurarak 15 Eylül’e kadar) herhangi bir anlaşmaya imza atarken çok dikkatli olmalıyız. Gözden kaçabilecek ama önemli bazı hususları atlıyor olabiliriz. Gereksiz, sonradan kullanmayacağımız, ya da bize uymayan bazı alışverişler yapma ihtimalimiz söz konusu. Finansal konularda ise yine dikkatli ve özenli olmakta yarar var.

20 Temmuz’da Mars’ın geri giden Uranüs’e yapacağı uyumlu açı ile bizi kısıtlayan, sıkan koşullardan özgürleşmek isteyeceğiz. Yaşamımızın ritminin yükseleceği, daha önce fark etmediğimiz ihtiyaçlarımızın ani uyanışlarla ortaya çıkabileceği bir etki yaratacak. Eğer enerjimizi doğru bir şekilde yönlendiremezsek aşırı tepkisellik, sinir ile yıkıcı başkaldırılar gözükebilir.

ASLAN’LAR İÇİNE KAPANABİLİR…
Güneş, 24 Ağustos itibariyle gösterişli, sıcak yürekli, lider ruhlu, sadık ve gururlu Aslan burcuna geçecek. Aslan burçları kendilerini yansıtmak, göstermek üzere dünyaya gelmişler. Sahnede olmak, dikkat çekmek ve önemli olmak için güçlü bir istek duyarlar. Aslan, doğal haritalarda yaratıcılık, sahne sanatları, çocukları temsil eden alanının yöneticisidir. Dolayısıyla, yaratıcılık isteyen bütün alanlarda (dans, tiyatro vb.) iç dünyasını, dışarı çıkartarak parlayabilir. Riski göze alıp cesaretle kendini ortaya koyduğunda alkışlanmaz, onaylanmaz ve ilgi görmezse, küserek içine kapanır ve bir daha kolay kolay riske girmez. İçine kapanma ise genellikle kibir ve egoya dönüşür. Aslan burcunda çocuksu bir taraf vardır. İşte bu özellikleriyle bir çocuk gibi sorumsuzca hayatla oyun oynamak ve sorumluluklardan kaçmak isteyebilir. Güneş’ini fazlasıyla abartıp herkesin ona tabi olmasını istemek, inatçılık ve gururu yüzünden duygusal ilişkilerde basit bir şekilde sevgiyi isteyememek bu burcun gölge diyebileceğimiz olumsuz yönlerinden. Çevresindekilerden alkış, onay ve pohpoh beklemeden kalbinden geçenleri ortaya dökmesi, neler yapmak istiyorsa onları ifade etmesi gerekli. Liderlik özelliğini ortaya koyamadığında karşıt burcu olan Kova’ya kayarak, grupla birlikte hareket etmek ve kendini ortaya koymamak da yanlış kullanımlarından.

30 Temmuz’da Kova’daki Dolunay ile ay sona erecek. Aslan’daki Güneş ile Kova’daki Ay’ın karşıt açısı Yeniay’da ektiklerimizin meyvelerini toplamımıza neden olacak.

ASTROLOJİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.