Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HOŞGELDİN YENİ YIL

HOŞGELDİN YENİ YIL

Benden yeni yılda burçlarla ilgili bir yazı istendiğinde “Eyvah” dedim. Çevremde astrolog olduğumu öğrenen hemen herkesin; “Benim burcumu bu yıl neler bekliyor, sıkıntılarım artık bitecek mi, hayatım ne zaman iyiye gidecek?” türünden sorularına alışkınım aslında. Her seferinde de bıkıp usanmadan bütün bunların genel bir şekilde değerlendirilmesinin uygun olmadığını, kişilerin bire bir doğum haritaları üzerinde çalışarak ancak sağlıklı bir bilgi verilebileceğini anlatır dururum. Ancak yaşamımızda gerçekten bir takım şeylerin kökten değişime uğradığını bize hissettiren, ya da artık kronikleşmiş bazı sorunlarımıza çözüm bulmamızı sağlayacak deneyimleri getirerek farkındalık yaratan bazı gezegen hareketlerinin ve tutulmaların etkilerini de somut bir şekilde yaşadığımızı görmezden gelemeyiz. Bunların yaşamımızın hangi alanlarda ortaya çıkacağını ise, yukarıda değindiğim gibi, ancak kişiye özel hazırlanmış doğum haritalarında görmek söz konusudur.


İLETİŞİMDE SIKINTI ZAMANI
Bu yıl pek çok gezegen su gruplarında geri harekete başlayacak. Bunlardan mantık, muhakeme, iletişim ve aklı temsil eden Merkür su gruplarında üç kez geri gidecek. Merkür geri giderken iletişim ile ilgili sıkıntılar yaşayabilir, yanlış anlaşılmaktan korkar, algılarımızı kelimelere dökmekten çekinebiliriz. Kendi başımıza kalmak, kendi kendimizi analiz etmek ihtiyacı ortaya çıkar. Bu dönemler kendi iç dünyamızla yakın temasta olup iç sesimizi dinlemek ve düşünmek için çok idealdir. Bir projeyle ilgileniyorsak o konuda derinleşebilir, ayrıntılı bir biçimde çalışabiliriz. Çevremizdeki insanlarla iletişim konusunda sıkıntılar yaşıyorsak, bu konudaki tavrımızı gözden geçirmek için bir fırsat olarak bunu değerlendirmemiz daha doğru olur. Merkür’ün geri gittiği zamanlar yeni projelere başlamak, önemli girişimlerde bulunmak ve anlaşmalar imzalamak için uygun değildir.
Merkür sırasıyla; 14 Şubat ve 8 Mart tarihlerinde Balık burcundan Kova’ya doğru geri gidecek. Daha sonra 15 Haziran 10 Temmuz arasında Yengeç’te ve son olarak da 12 Ekim ile 2 Kasım arasında Akrep’ten Terazi’ye doğru geri hareketini yapacak. Başta Merkür’ün yönettiği İkizler ve Başak olmak üzere hemen tüm burçlar bu süreçlerde iletişimle ilgili olarak bir takım sıkıntılar, gecikmeler, yanlış anlama ve sürüncemeler yaşayabilirler.


GÖZDEN GEÇİRME ZAMANI
Sevgi, uyum ve işbirliğini temsil eden Venüs ise, 27 Temmuz itibariyle Başak’ta geri gitmeye başlayacak. 8 Eylül’e kadar olan bu süreçte Venüs’ün yönettiği burçlar olan Boğa ve Terazi’nin yanı sıra, Balık, Yay ve İkizler de bu durumdan etkilenerek ilişkiler arenasında zorlanmalar yaşayabilirler. Aslında bu süreçte yapmamız gereken kendimizi sevmek, kendi değerimizin farkına varıp, bizim için değerli olanları gözden geçirmek olmalı.


ZORLUK ZAMANI
Cesaret, istek, enerji, öfke ve inisiyatifi temsil eden Mars 29 Eylül’de düşük olduğu Yengeç burcuna girecek ve 15 Kasım’dan 30 Ocak 2008 tarihine kadar yine bu burçta geri gidecek. Geri giden Mars enerjisi içe yönelik olarak çalışacağından, kendi kendimizi kısıtlamamız, mücadeleci olmamamız, bastırılmış ya da patlamaya hazır öfke, pasif saldırgan veya saldırganlığa davetiye çıkaran davranışlar, kimi zaman abartılı mücadele, kimi zamansa yerinden kımıldamama ve risk almaktan korkma gibi durumlar söz konusu olabilir. Yengeç’ten İkizler’e doğru uzanan bu gidişte Mars’ın yönettiği Koç ve Akrepler’in yanı sıra, Yengeç, Oğlak ve Teraziler de bir takım engeller ve zorluklarla karşılaşabilirler.


ÖZGÜRLÜK ZAMANI
2003 yılından bu yana Balık burcunda devinimini sürdürerek yepyeni farkındalıklar ve daha fazla bireysellik ve özgürlük ihtiyacı getiren Uranüs, 23 Haziran ile 24 Kasım arasında geri gidecek. O nedenle kendi yolunu takip edebilmek için tüm Balıklar daha fazla içsel özgürlüğe ihtiyaç duyacaklar. Sinirsel gerginlik, heyecanlanma ve kışkırtmalara açık olabilir, beklenmedik ani tepkilerle etrafındakileri şaşırtabilirler. Mars’ın Balık’tan geçeceği 7 Nisan - 16 Mayıs dönemlerinde daha cesur ve girişimci olabileceklerini, yaratıcılıklarını ortaya koyabileceklerini söyleyebiliriz.


ŞANS VE FIRSAT ZAMANI
Genişleme, iyimserlik, bolluk ve felsefeyi temsil eden Jüpiter de 25 Aralık 2006’dan bu yana Yay burcunda hareket etmeye başladı. Bu durum Yaylar, Kovalar, Koçlar, Terazi ve Aslanlar’a şans ve fırsatlar sunuyor. Ancak aşırı iyimserlik ve kendine güven ile tembellik etmeden, rehavete kapılmadan gerçekçi bir şekilde bunları değerlendirmeleri gerekli. İkizler, Balık ve Başak’lar ise bu etkiyle yapabileceklerinden fazlasına söz vererek, boylarını aşacak işlere kalkışma eğilimi gösterebilirler. Jüpiter 6 Nisan 2007’den 7 Ağustosa kadar Yay’da geri gidecek. Geri giden Jüpiter etkisiyle biraz yalnız kalmayı tercih edebilir, felsefi düşüncelere dalıp, kimi zaman aşırı iyimser, kimi zamansa aşırı kötümser ama iç dünyamızda gelişime açık bir durumda olabiliriz. 19 Aralık’ta ise Jüpiter, Oğlak burcuna geçiyor. Artık olgunlaşıp, kendimize özgü adım, adım, öz disiplin ve inançla gerçekleştirmemiz gereken hedeflerimiz olmalı. Fazla temkinli, adeta yaşamın doğal akışına karşı güvensiz bir tavır sergilemekten de kaçınmalıyız.


YANILGI ZAMANI
Plüton’un Yay burcundaki yolculuğu ise 1995 Aralığı’ndan bu yana sürüyor. Bu, özellikle din, inançlar ve prensipler konusunda hayata bakışımızın, felsefemizin dönüşmesi anlamını taşıyor. Plüton 31 Mart ile 7 Eylül arasında geri hareketini yaparak bastırılmış arzu ve öfke ile içe yönelen enerjiyi uyarıyor. Güç savaşları, meydan okumalar, kendi doğrumuzun tek doğru olduğunu sanmak gibi yanılgılara düşülebilir. Bu konuda en çok Balık, Başak ve İkizler zorlanacaklar.


SORUMLULUK ZAMANI
Görev ve sorumlulukları, sınırları ifade eden Satürn, Aslan’daki geri hareketine 19 Nisan’a kadar devam ederken, Aslan, Kova, Boğa ve Akrep’lerin bu süreçte biraz zorlanabileceklerine işaret ediyor. Gereksiz, bize ait olmayan sorumlulukları bir tarafa bırakıp kendi hayatımızın sorumluluğunu üstlenmek gerekiyor. Terazi, İkizler, Koç ve Yay burçları ise sorumluluklarını doğru kullandıkları takdirde hemen olmasa bile, ilerde bu tutumlarının ödülünü alabilecekler.


USTALIK ZAMANI
3 Eylül itibariyle Satürn titiz ve mükemmelliyetçi Başak burcuna geçerek bizden mantıklı bir düzen anlayışı ve hizmet bilinci talep edecek. Satürn’ün bu konumundan karşıt burcu olan Balıklar, Yay ve İkizler de etkilenecekler. Satürn, Başak’ların düzendeki hataları ve kusurları görüp, pratik bir şekilde düzeltmek ve kendini geliştirmek isteyen tavrında bir geriye çekilme yaratabilir. Kendisini yetersiz ve hatalı hissederek kurduğu düzenin bozulmasından korkup, planlı ve programlı olmayı aşırı abartabilecekleri gibi; sürekli kusur bulan, etrafı kendi kurduğu düzene uymadığı için sürekli eleştiren, dırdır eden bir insan haline de gelebilirler. Satürn’ün doğru kullanımıyla yapılması gereken; düzen içinde görevin çok iyi ayırt edilmesi ve hata yapmaktan korkmak yerine kendi hatalarından bir şeyler öğrenmeye çalışıp bunları adım, adım düzelterek becerilerini usta çırak ilişkisiyle geliştirip başka insanların hizmetine sunmak, verimli olmaktır. Kısacası, ustalık, dikkat, sabır ve görev bilincini geliştirmek durumunda kalacağız. Gerçekten yapmamız gereken işlere yoğunlaşmak yerine, ayrıntılara takılıp kalmamak gerekiyor.


YENİLİKLERE AÇIK OLMA ZAMANI
Bu yıl Güneş ve Ay tutulmaları Balık-Başak aksında gerçekleşeceğinden, söz konusu burçlarda bu temalar belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir. Güneş tutulması yeni başlangıçları ifade eder. Dolayısıyla, başta Balık ve Başak’lar olmak üzere hepimiz için önemli ve sürpriz değişiklikler, yepyeni taze başlangıçlar söz konusu. Bu anlamda, yeniliklere açık olmak, kendi isteklerimizde tutturmamak, hayatın bize söylemeye çalıştıklarına kulak vermek gerekiyor.

Astrolog Gamze Özşahin

ASTROLOJİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.