Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
ÇOCUKLARDA ZEKANIN GELİŞİMİ
Eğitimci-Yazar  NURAN KANSU
Yazı Boyutu:
Çoklu zeka alanları

Zekanın tek tip olduğunu, doğuşla sabit bir düzeyde gelip hep aynı düzeyde kaldığını savunan eski inançlar, Harvard Üniversitesi profesörlerinden Howard Gardner'ın Çoklu Zeka Teorisi ile yıkıldı.

Gardner'a göre sekiz tip zeka doğuştan her çocukta değişik düzeylerde bulunuyor ve küçük yaşlardan başlayarak yaşam boyu bütün zeka alanları geliştirilebiliyor. “Çoklu zeka” teorisi ile sadece dil ve matematik zekasını göz önünde bulunduran okullardaki klasik eğitim sistemi, buna dayalı klasik zeka testi ve zekanın eski tanımı tarihe karışıyor.

Sekiz tip zeka alanları, sözel zeka, görsel zeka, matematik zekası, bedensel zeka, müzik zekası, sosyal zeka, içsel zeka ve doğa zekası olarak adlandırıyor.


SEKİZ FARKLI ZEKA TÜRÜNÜN TANIMLARI
Sözel zeka:
Konuşma ve yazma dilinde kelimeleri etkili ve akıllıca kullanma yeteneğidir. (Şair, yazar, gazeteci ve politikacılar…)


Görsel zeka:
Etrafındaki objeleri hayalinde canlandırma ve görme yeteneğidir. (Ressam, mimar, fotoğrafçı ve dekoratörler…)


Matematik zekası:
Numaraları akıllıca kullanma ve sebep sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğidir. (Bilim adamları, matematikçiler ve bilgisayar programcıları…)


Bedensel zeka:
Kişinin kendisini ifade etmesinde bedenini (dans, mimik, pandomim) ve birşeyler yaratmak için (heykel ya da seramik çalışmaları) ellerini kullanma yeteneğidir. (Heykeltıraşlar…)


Müzik zekası:
Seslere hassaslık gösterme kapasitesi ve kendisini müzikle ifade etme yeteneğidir. (Müzisyenler…)

Sosyal zeka:
Başkalarının ruh hallerini, hislerini, duygularını, mizaçlarını anlama yeteneğidir. (Danışman, öğretmen, politika liderleri…)


İçsel zeka:
Kendini yönlendirme, idare etme ve kendini tanıma kapasitesidir. (Psikologlar, psikoterapistler… )

Doğa zekası:
Doğayı, doğal kaynakları ve doğal olayları izleme, anlama; bitkileri ve hayvanları anlama, ayırt etme ve sınıflandırma kapasitesidir. (Biyolog, arkeolog, jeolog, meteorolog, çiçekçi vb.)
Bu zeka türüne sahip olanlar araştırma, inceleme; gezi-gözlem yapmayı severler. Hayvanlara ilgi gösterir, toprakla oynar ve bitki yetiştirirler. Çevre bilinçleri gelişmiştir. Mevsim ve iklim olaylarına ilgi gösterirler.

Önümüzdeki yazımda, bu zeka alanlarına sahip olan çocukların özellikleri hakkında buluşmak üzere...


Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.