Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
EVLİLİK SOHBETİ
EBRU TUAY ÜZÜMCÜ
Aile ve Evlilik Terapisti
Yazı Boyutu:
Evliliğiniz nereye gidiyor?

 

Stephen Covey’nin benim çok beğendiğim ve kendi yaşantımda da kılavuz olarak kullandığım bir kitabı var: “Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı” (7 Habits of Highly Effective Families). Bu kitapta Covey, benim bu hafta sizlerle paylaşmak istediğim bir kavramı çok güzel anlatıyor.

Kadın ve erkek, ilişkilerini evlenerek yeni bir aşamaya taşımaya karar verdiklerinde bir vizyonu yaratmak için harekete geçmiş olurlar. Çok basitleştirerek söyleyecek olursak, bu vizyon ortak bir vizyon ise, yani hem kadın hem de erkek tarafından benimsenmiş ise, o evliliğin başarı ve mutluluk getirmesi mümkün olacaktır.

Ancak kadın ve erkek kafalarında evlilik yaşamı ile ilgili farklı beklentiler içindelerse, evliliğe verdikleri anlam birbirinden farklı ise, o zaman büyük sorunların yaşanması kaçınılmazdır.
Covey kitabında bir uçak yolculuğunu örnek verir. Uçak kalkarken pilotların elinde bir uçuş planı olduğuna dikkat çeker. Yani gidilecek yer bellidir. Ancak uçuş sırasında pek çok beklenmedik olay yaşanabilir. Rüzgarın şiddeti, yağmur, hava boşlukları, hava trafiği, uçakta aniden hastalanan biri gibi çeşitli nedenlerle uçuş planında ufak tefek bazı değişiklikler olabilir, ayarlamalar yapılabilir. Ancak İstanbul’dan Mısır’a hareket eden bir uçak, bu bahsedilen durumlardan ötürü Norveç’e gitmez! Varılacak yer bellidir, yolculuk sırasındaki ufak tefek hareketler baştaki rotayı değiştirmez.

EŞİNİZLE ROTANIZ AYNI MI?..
Evliliklerde de benzer bir durum söz konusudur. Ortak bir vizyon geliştirmek demek, beraberce kolları sıvayıp, yaşamı omuz omuza, kol kola yaşamak demektir. Bunun olabilmesi için de kadının ve erkeğin yapması gereken çok temel iki şey vardır:
Bunların ilki kişinin kendi kafasından ve gönlünden geçen rotanın farkına varması, bilmesidir. İkinci olarak da bu rotayı eşi olacak kişiyle açık seçik ve samimi olarak paylaşabilmesidir. Örneğin, kadın çocuk istiyor ve erkek istemiyorsa, “Aman hele ben bir hamile kalayım nasılsa o ikna olur” diye düşünmek, bir pilot uçağı doğuya uçurmaya çalışırken diğer pilotun batıya uçurmaya gayret etmesine benzer. Yani son derece tehlikelidir, sonuç insanların yaşamına mal olabilir.

Siz, eşler olarak evliliğinizle ilgili nasıl bir vizyona sahip olduğunuzun farkında mısınız? Bu ortaklaşa sahiplendiğiniz bir vizyon mu? Bir vizyona sahip olmak insana yaşamda pusula tutar. Herhangi bir tartışmada, kim haklı kim haksız diye egolarınızı çarpıştırmaktansa,
“Şimdi vizyonumuza ulaşmak için ne yapmalıyız?” diye düşünme fırsatı doğar. Böylece kişisel çatışmalardan uzaklaşır, ortak yaşam kurmak için gerekli işbirliğine yakınlaşırsınız.

GÖNLÜNÜZDEN GEÇEN İLİŞKİ BU MU?
Eğer şimdiye kadar eşinizle bu konunun sohbetini hiç yapmadıysanız, ben yapmanızı öneririm. Gönlünüzden geçtiği gibi bir ilişkiniz var mı, eksikliğini duyduğunuz şeyler neler? Bu tür bir sohbet elbette hesap sormak ya da sitem etmekle ilgili değildir.

“Tek istediğim akşam eve gelince yüzü gülen birinin beni karşılamasıydı. Ne şanssız insanmışım ki o bile olmadı” tarzı konuşmalar işte o Mısır’a gitmesi gereken uçağın rotasını Norveç’e çevirmekten başka hiçbir şeye yaramaz. Şikayet ve suçlama dolu ifadeler kendi mutluluğunuz ve gelişiminiz önünde en büyük engeller olurlar.

KARI-KOCA SOHBETİ DEMEK...
Karı koca sohbeti demek, yemekten sonra çayınızı demleyip ya da birer kadeh şarabınızı alıp, televizyonu AÇMAYIP, rahatça yan yana oturmak ve sanki görüp beğendiği bir filmi anlatır gibi birbiriyle konuşmaktır. “Hatırlıyor musun biz çıkarken akşamları buluşabilmek için bin dereden nasıl su getirirdik?” diye başlayan ve “Seninle paylaşmak istediğim bir şey var. Birbirimize daha çok zaman ayırmamız konusunda ne düşünüyorsun? Ben seninle zaman geçirmeyi özlediğimi fark ettim” gibi gelişen konuşmalar sohbet bağlamında kalmamıza olanak verir.

Öyleyse evlilik vizyonunuz konusunda sohbet etmeye ve bunu yaparken de, samimi, sıcak ve daha mutlu olmanın yolu nedir konusunda merakla davranmaya davet ediyorum sizi.

Sevgilerimle...


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.