Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

GRİP SANDIĞINIZ ZATÜRRE OLABİLİR!

Kış aylarında yaygınlaşan zatürre çoğunlukla griple karıştırılıp tedavisinde geç kalınabildiğinden tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor.


Özellikle 3 gün geçmeyen yüksek ateş, yan ağrısı ve genel durum bozukluğunun, zatürreyi gripten ayırt etmede çok önemli bir gösterge olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar, kronik hastalığı olanların, küçük çocukların, hamilelerin ve yaşlıların çok daha fazla risk altında olduğunu vurguluyor. Dr. Şar, zatürreden korunma yollarını anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kış mevsiminin tehlikeli hastalığı zatürre, enfeksiyona bağlı ölümlerde başı çekiyor. Dünyada her yıl 4 buçuk milyon kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan ve soğuk havalarda görülme sıklığı artan zatürrenin, çoğu zaman griple karıştırılarak tedavisinde geç kalınması ciddi sorunlara hatta hayati riske bile neden olabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar, sıklıkla yüksek ateş, üşüme, titreme, öksürük, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntısıyla kendini gösteren zatürrede özellikle 3 gün geçmeyen yüksek ateş, yan ağrısı ve genel durum bozukluğunun zatürreyi gripten ayırt etmede önemli bir işaret olduğunu vurguluyor. Hastalığın kişiden kişiye temas, öksürük, hapşırık, aynı bardağı kullanma gibi yollarla geçebildiğini, toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanların da tehlikeye davetiye çıkardığını belirten Dr. Şar “Hasta kişinin, yaşlılar, hamileler ve çocukların yanına yaklaşmaması çok önemlidir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanlar da riski arttırıyor” diyor.

RİSKLİ DURUMLAR…
Akciğer dokusunun iltihaplanması ‘zatürre’ olarak biliniyor. Zatürreye yol açan bakterilerin kan yoluyla veya komşu organlara yayılması ciddi risk oluşturuyor. Kalp zarında iltihaba, akciğerde su toplamaya, böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilirken bazen de sinir sisteminde etki ederek menenjit gibi sorunlara yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her yıl 100 kişiden 1-2’si zatürreye yakalanıyor. Zatürre üst solunum yolu enfeksiyonu ve griple çok sık karıştırılıyor. Özellikle KOAH, diyabet, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanların, küçük çocukların, hamilelerin ve yaşlıların kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurmaları hayati önem taşıyor.

ATEŞ KAÇ DERECE?
Zatürre sonucunda ateşin 40 derecenin üstünde çıkması, üç gün içinde düşmemesi halinde hastayı hastaneye yatırmak gerekiyor. Ateşin 35 derecenin altına düşmesinde ise şok gelişebiliyor. Hastanın ateşinin düşmemesi, tansiyonun çok düşmesi, solunum sıkıntısı ve aşırı terleme ile su kaybetmesi hastalığın genel seyrini çok olumsuz etkilemektedir. Hatta ölüme sebep olmaktadır.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Hastaların doktora gitmeyip kendi kendine antibiyotik kullanması ise hastalığı çok daha ağırlaştırabiliyor. Doktora gitmeden eş-dost önerisi ile ilaç kullanımından kaçınılması gerekiyor. Aşırı antibiyotik kullanımı ve uygun olmayan ampirik ilaçların seçilmesi, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine de neden oluyor.

BASİT ÖNLEMLER ALIN!

Zatürreden korunmak için alınacak basit tedbirler son derece önem taşıyor. İyileştikten sonra özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan hastalara zatürre (pnömokok) aşısı yapılması faydalı. Zatürre aşısının herhangi bir mevsim zorunluluğu yok ama mutlaka hekime danışarak yaptırmak gerekiyor. İnfluenza virüsüne bağlı zatürreyi engellemek amacıyla, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan hastaların her yıl grip aşısı yaptırmalarının hastalıktan korunmada etkili. Sağlıklı ve dengeli beslenme, sebze meyve tüketimine ağırlık verme ve spor yaparak da vücut direncini arttırmada fayda sağlanabileceğini, uyuşturucu, alkol ve sigaradan da mutlaka uzak durulması gerektiğini unutmamak önemli.

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.