Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

YILAN İLE KERTENKELE

YILAN İLE KERTENKELE

Çekişmeli didişmeli sıkı bir dostluk hikâyesi. Yılan ile Kertenkele, görünüşte birbirine benzeyen ama kendine özgü kişilikleriyle birbirinden çok farklı iki arkadaş. Biri birinin kuyruğuna, diğeri de öbürünün bacaklarına hayran. Karşılaşıp tanışıyorlar, tartışıp uzlaşıyorlar, birbirlerini tanımaya başlayınca da neler yapıyorlar neler... Macera bu ya, bu çılgın dostlar çölün ortasında para bulup ticarete bile atılıyor!


"Sesinde bir tuhaflık var."
"Vırrr-rak! Vırrr-rak!" dedi Yılan. "Boğazımda bir kurbağa var!" diye fısıldadı.
Kertenkele, "Yaa, şimdi icabına bakarım ben," deyip yılanın sırtına kuvvetli bir şaplak indirdi.
Kurbağa Yılan'ın ağzından fırlayıverdi. Otların üzerine atladığı gibi zıplayarak uzaklaştı.
"Öğle yemeğim!" diye haykırdı Yılan. "O benim öğle yemeğimdi!"

Hayykitap'tan yayımlanan Yılan ile Kertenkele, çölde yaşayan zıt karakterli iki sürüngenin karşılaşmasıyla başlayan ve aralarında gelişen dostluğu anlatan kısa öykülerden oluşuyor. Kahramanları hayvanlar olsa da bu öyküler klasik fabllardan farklı olarak didaktizimden çok uzak. Günümüz çocuğuna seslenen usta işi mizahı ve zekice kurgusuyla şaşırtıyor, gülümsetiyor, güldürüyor. Gülmecenin temelini ise iki karakterin zıtlığı oluşturuyor: Yılan son derece soğukkanlı, kendinden emin ve biraz benmerkezci. Buna karşılık kertenkelenin heyecanlı, coşkulu bir yapısı var. Fakat iki arkadaş farklılıklarının bilincine varıyor, birbirini olduğu gibi kabulleniyor ve birlikte yaşamaya uyum sağlıyorlar.

Yılan ile Kertenkele'yi tüm kitapkurtlarına şiddetle tavsiye ediyoruz. Nitelikli mizahıyla bolca kahkaha vaat eden bu kitabı okurken çok eğleneceksiniz!

JOY COWLEY KİMDİR?
Yeni Zelanda'nın en üretken ve başarılı yazarlarından Joy Cowley'nin çocuklar için yazma macerası, henüz 16 yaşındayken, bir gazetenin çocuk sayfasının editörlüğünü yaptığı dönemde başladı. O günden bu yana sayısız metin kaleme alan yazarın kitapları ödüller aldı ve çok sevildi.

Kendini bildi bileli yazma serüveninin içinde olan Cowley, çocuklarından birinin okumada zorlandığını fark etmesi üzerine okuma güçlüğü çeken çocuklar için öyküler yazmaya başladı. Otuz yıl boyunca çocuklarla okullarda ve çeşitli etkinliklerde bir araya gelen, atölye çalışmaları düzenleyen yazar, çocuklarla olan bağının kopmasının onlar için yazamaması anlamına geleceğini düşünüyor; yazmak için ihtiyaç duyduğu enerjinin çocuklardan kendisine aktığına, ardından onlara geri döndüğüne inanıyor.

Cowley yazmadığı zamanlarda eşi Terry, dört çocuğu, on üç torunu ve torunlarının çocuklarıyla zaman geçirmekten hoşlanıyor. Yün eğirmek, örgü örmek, ağaç tornacılığı gibi renkli uğraşıları olan Cowley, resim yapmayı, piyano çalmayı ve denizde olmayı seviyor.

2008'de Yeni Zelanda Yılın Çocuk Kitabı Ödülü'nü alan Yılan ile Kertenkele, yazarın Türkçeye çevrilen ilk kitabı.

Yazar: Joy Cowley
Çeviren: Şiirsel Taş
Yayınevi: Hayykitap
Yayın yılı: Nisan 2012
Sayfa sayısı: 96
Fiyatı: 9 TL

BİLGİLİ ÇOCUK & SÜPER ANNE BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.