Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HAMİLE KALMANIN YOLLARI

HAMİLE KALMANIN YOLLARI

Yeni bir hayatın başlangıcı olan büyük mucize hamilelik, çoğu zaman bir sorun olmadan çiftler istedikleri zamanda gerçekleşir. Ancak bazı çiftler hamileliğin gerçekleşmediğini görüp endişeye kapılırlar. Oysa, bu mucizenin gerçekleşmesi karmaşık bir dizi olayın bir uyum içinde işlemesini gerektirir. Hamile kalmak için durumu kolaylaştırıcı bir dizi önlem ve tekniğin uygulanması da sürecin oldukça kısalmasına neden olur. İşte, hamile kalmak için uygulanması gereken yollar...


Araştırmalar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 10-15’inin kısırlık problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Aktif bir cinsel yaşamı olan çiftlerin yüzde 57’si üçüncü ayda, yüzde 72’si altıncı ayda, yüzde 85′i de birinci yılın sonunda hamile kalıyor. Hamilelik için gereken süre, çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığını belirten uzmanlar yaşın çocuk sahibi olunmasında bu kadar önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar. Birincisi yaşlanma sonucunda yumurtaların kaliteleri bozuluyor. İkincisi, ilerleyen yaşla birlikte erken gebelik kaybı olasılığı artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400-500 kez yumurtluyor, yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da azalıyor.

Uzmanlara göre; doğurganlık problemi olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı, her adet döneminde yüzde 25 civarındadır. Çiftin yaşı, regl döneminin zamanı ve ilişkilerin sıklığı ise başarıyı etkileyen en önemli faktörler. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için bu önerilere kulak verin.

STRESTEN KURTULUN
Hamilelik, beyinden bazı hormonların salgılanmasına, bu hormonların yumurtalıkları uyarmasıyla oluşan yumurtlama sonucu ortaya çıkan yumurtanın, spermle uygun ortamda buluşması ve döllenen yumurtanın rahim içinde yerleşmesiyle başlayan olağanüstü bir süreçtir. 

Hamilelik sürecinin başlaması için psikolojik faktörlerin etkili olduğu belirtiliyor. Vücutta salgılanan stres hormonları beyinden salgılanan hormonların salgılanma düzenini etkiler. Beynin hipatalamus bölgesinden salgılanan ile hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH gibi yumurta gelişiminde çok önemli olan hormonların düzen içinde salgılanmasını sağlayan GnRH adı verilen hormon, stresten önemli ölçüde etkileniyor. GnRH salgılama düzeninin değişmesi yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir. Stresi azaltmanın en iyi yolu kişinin kendisini rahatlatan uğraşlara yönelmesi, ağır olmayan egzersiz, yoga, bahçe işleri gibi rahatlatıcı fiziksel çalışmalar yapması en çok tavsiye edilen aktivitelerdir.

ANNE VE BABANIN SAĞLIĞI ÖNEMLİ
Hamile kalmak isteyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçerek, gebelik öncesi yapılması gereken smear gibi muayeneleri olmaları, muayene sırasında tespit edilen hastalıkların ve aileden gelen problemlerin önceden tespit ve tedavi edilmesi hamileliğin sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Rahim içinde olan myomlar, polipler de hamile kalmayı güçleştirir. Hamileliği engellediği düşünülen myomların çıkarılması uygun olur. Kadınlarda hamileliği güçleştiren en önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça yumurta kapasitesi, kalitesi ve rahim zarının döllenmiş embriyoyu tutma yeteneği azalır. Bu nedenle 35 yaşın altında 1 yıl bekleme süresi, 35 yaşın üstünde bekleme süresi en fazla 6 ay olmalıdır.

KADIN VE ERKEĞİN DOĞURGANLIĞI
Hamileliğin gerçekleşmesi için öncelikli şart anne ve baba adayının doğurganlığı ile ilgili bir problemin bulunmaması. Kadının adetinin düzenli olması önemli. Düzenli adet görmek yumurta gelişiminin ve yumurtlamanın iyi bir göstergesidir. Uzun aralıklarla adet olmak, az adet olmak genellikle yumurtlama ve hormonlarla ilgili bir sorunun olduğuna işarettir. En sık olarak da polikistik yumurtalık sendromunda 35-40 günde ya da 2-3 ayda bir adet gerçekleşir. Genellikle polikistik yumurtalık sendromunda ciddi yumurtlama problemi vardır. Çoğunlukla hamilelik elde etmek için ilaçlarla yumurtlamanın uyarılması gerekir. Çok kısa aralıklarla adet görmek de progesteron üretimi yetersizliğine bağlı olabilir. Progesteron yumurtalıktan üretilir ve rahim iç zarının hamileliğe hazırlanmasını sağlar. Progesteron hamileliğin devamı için de gereklidir. Eksikliğinde düşüklere neden olur.

Erkekler de ise sertleşme problemi ya da erken ya da geç boşalma, boşalamama gibi sorunların mutlaka üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Geçmişte testis bölgesine travma, ateşli hastalık, kabakulak geçirmiş, yüksek sıcaklıkta veya kimyasallarla ilgili işlerde çalışanların, aşırı alkol ve uyuşturucu kullananların, diyabet, kistik fibrosis gibi hastalığı olanların, çeşitli romatizmal ve kronik hastalıklar nedeniyle uzun süreli ilaçlar kullananların, ailesinde kısırlık problemi olanların ilk olarak spermiogramlarının yapılması ve sperm yapı, sayı ve hareketliliğin normal olup olmadığı değerlendirilmesi uygun olacaktır.
Vaginismus da cinsel ilişkiyi imkansızlaştırdığı için tek başına hamileliği zorlaştıran bir durumdur. Vaginismus durumunda vakit kaybetmeden psikolojik yardım almak kişinin bundan sonraki yaşam ve cinsel yaşam kalitesini arttırır.

YUMURTLAMA DÖNEMİNDE YETERLİ CİNSEL İLİŞKİ
Haftada 3 ya da 4 kez cinsel ilişkiye giren çift büyük olasılıkla yumurtlama günlerine yakın günleri yakalamış olur. Düzenli olarak 28 günde bir adet gören bir kadında 13 ila 14. gün yumurtlama olduğu kabul edilir. Bazı aylarda birkaç gün erken veya geç yumurtlama olabilir. Eğer adetin başlangıcından itibaren sayılarak 12-16. günlerin olduğu haftada yeterli cinsel ilişki yapılırsa hamilelik şansı artar. İlişki sonrası hemen yataktan kalkmamak, kayganlaştırıcı jel ve fitil kullanmamak, bacakları kapatıp, kalçanın hafif yükseltilerek 30 dakika kadar yatakta beklenmesi, vaginanın içinin yıkanmaması hamilelik şansını arttıran durumlardır. İlişki öncesi jel ve fitil vagina içinde spermleri etkisizleştirerek spermlerin yumurtaya ulaşmasını engeller. Kalçanın hafif yükseltilmesi rahim ağzının vagina dibinde göllenen spermlere daha iyi temasını sağlar.

YUMURTLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, rahatsızlık hissi, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretleridir. Ayrıca, eczanelerden de temin edilebilen ovülasyon belirleme testleri ile de yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

SEKSİ GÖREV OLMAKTAN ÇIKARIN
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler bunu planladıktan sonra belirli bir düzende seks yaparken bunu bir görev olarak algılayabiliyorlar. Unutulmaması gereken en önemli şey, seks yaparken eğlenmektir. Rahat ve neşeli olduğunuzda ya da kendinizi iyi hissettiğinizde vücudunuz da daha formda olur.

Hamile kalmayı planlayan kadının yumurtlama döneminden sonraki günlerde gerekli olmadıkça ilaç kullanmamaya dikkat etmesi uygundur. Gerekli olduğunda da hamilelikte kullanılabilen türden ilaçların seçiminde fayda vardır. Döllenmeden önceki günlerde kullanılan ilaçların genellikle zararsız olduğu kabul edilmektedir.

BESLENMENİN ETKİSİ NEDİR?
Şimdiye kadar beslenme ve hamilelik arasında bir ilişki olup olmadığına dair net bir sonuç açıklanmadı. Ancak aşırı kilonun yumurtlamayı bozduğu biliniyor. Erkeklerde de aşırı kilo yağ dokusunda kadınlık hormonu olan östrojenin artmasına neden olarak sperm yapımını olumsuz etkileyebilir. Hamileliği olumsuz etkileyen en önemli unsurlar sigara ve alkoldür. Sigara yumurta kalitesini olumsuz etkiler. Sperm üzerine etkileri tam net olarak gösterilememiş olmakla birlikte hareketliliğin etkilendiği kabul edilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe:
“SABIRLI OLUN VE DENEMEYE DEVAM EDİN!”
“Gebelik planlayan çiftlerin büyük kısmı bunu kısa zamanda başarır ve gebelik başlar. Yaklaşık 9 ay süren bir dönem sonunda bu çiftler bebeklerine kavuşurlar. Bazı çiftler ise gebe kalma aşamasında, az bir kısmı ise gebeliğin ilerlemesi aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaşırlar, ki bu çiftler azınlığı oluşturur.

Genç bir çiftseniz ve gebelik düşünüyorsanız sabırlı olun ve denemeye devam edin. Günümüzde insanlar her konuda olduğu gibi gebe kalma konusunda da gereksiz yere aceleci davranmakta ve gereksiz tıbbi manipülasyonlara maruz kalmaktadır. Her çiftin hamilelik oluşturma hızı farklıdır ve 1 sene deneme yaptıktan sonra gebelik oluşmadığında doktora başvurun. Bu süre kadının yaşının ileri olduğu durumlarda (35 yaş ve üzeri) 6 ayla sınırlanabilir.”


HAMİLELİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.