Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kutu sütü mü inekten sağılmış taze süt mü ?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKutu sütü mü inekten sağılmış taze süt mü ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
JİNEMFA Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 87
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı JİNEMFA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kutu sütü mü inekten sağılmış taze süt mü ?
    Gönderim Zamanı: 27 Haz 2017 Saat 11:13
Mrb hocam yine rahatsız ediyorum. Bizim kendi ineğimiz var ve günlük taze süt sağıyoruz. Bana kutu süt önermiştiniz? Kutu sütün içeriği ile farkı varmı taze sütün ? İnekten sağılan sütü 5 aylık bebeğe verebilir miyim ?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Haz 2017 Saat 19:02
Veremezsiniz!!!  
1- Kutu sutleri, cok kisa sureli  isil islemden gectigi icin, icindeki maddeler hicbir degisime ugramadan,
mikroplarin tamami oldurulur.. 
2- Cig sut icinde,  yararli bakteri YOKTUR!!  Yogurtta vardir.
3- Cig sut icildiginde;  Barsak veremi, Listeria, Salmonella, gibi pek cok hastaligin bulasma riski vardir.. 
4- Evde, sutu kaynattiginizda ( uzun sure kaynattiginiz icin), sutun kalitesi bozulur.
UHT veya Pastorizasyon ile; sut cok kisa bir sure, isiya temas eder ve aniden sogutulur.  Bu sistem ile,
sut;  yapisal olarak bir zarar gormez.  
   Bir Prof.'un iddia ettigi gibi;  UHT veya Pastorizasyon ile; "Proteinlerin anasi aglamaz"....Boyle bir sey
olsa idi; "Duduklu tencerede", yuksek basinc altinda ve yuksek isida, pisen etlerdeki proteinlerin de zarar
gormesi gerekirdi.. Boyle bir iddia, komiklik otesi bir sacmaliktir..
5- Kutu veya sise sutleri; ayrica; "Homojenizasyon" isleminden gectikleri icin, kaymak tutmazlar, yagi
sutun icinde kalir.. Evde kaynatilan, cig sutlerde ise, sut kaymak tutar ..Bu kaymak ayrica yenilmedigi
zaman, yagda eriyen vitaminler cocuga GECEMEZ... VE bu sekildeki bir sut; ayrica;kabizliga sebep olur. 

'80'li yillarda; bir SUT dusmanligi vardi.. Sut cok zararli, sut icirmeyin, onun yerine Dereotu veya genis
yaprakli sebzeler yedirin diyorlardi.. Tabii, Bir bardak(200ml) sute es deger Kalsiyum alabilmek icin, 2,5
kilo Lahana veya Dereotu yenmesi gerektiginden hic bahsetmiyorlardi.. Iyice rezil olduklarinda....
'90'li yillarda: "-Sut 200ml icilsin, fazlasi zararli" demeye basladilar, 2000'li yillarda; "-Sut 400ml icilsin, 
fazlasi zararli." dediler, '10'lu yillarda : "- En sonunda, gunde 600ml sut icilsin demeye basladilar ama, 
bu seferde, sutun islenmesine taktilar.. 
- Bir ara "Tetrapak" kutu zararli dediler, bir sey tutturamadilar..
- Ondan sonra da; bu UHT ve Pastorizasyon aleyhtarligina basladilar..
 Tabii, unuttuklari bir sey vardi; butun "Bebek mamalari" da,  2 hatta 3 kademeli isil islemlerden (UHT) 
den geciyordu, ayrica; vukum altinda, suyu ucuruluyor(Liyofilizasyon) ve paketleniyordu!!
Hani diyorlardi ya;  "Raf omru uzayinca, omur kisaliyor." diye vecize yumurtlamislardi ya!!! Peki, bebek
mamalari  aleyhine ne diye laf etmiyorlardi??  Aylarca raflarda kalan Bebek mamasi, evde hemde agzi
acildiktan sonra, gunler hatta haftalar icinde tuketiliyordu da, niye, bu anli-sanli Prof bozuntulari bunlar
aleyhinde hic laf etmiyorlardi???  Hic ederlermi???  

Ondan sonra da diyorlarki; niye bu doktorlara  hakaret ediyorsun???  Peki nasil anlatayim??? 
Bunlarin; Turk toplumuna ve bilhassa cocuklara verdikleri zararlarin hesabi sorulmayacakmi?? 
Bu Prof. larin;  zamaninda, gazetelerde cikan BUTUN yazilari bende mevcut.. Sakin inkar etmeye de
kalkmasinlar, hepsi belgeli!! 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 27 Haz 2017 Saat 19:12
Yukarı Dön
JİNEMFA Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı JİNEMFA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Haz 2017 Saat 20:24
Çok teşekkür ederim hocam sizinle tanışmak bu konularda bilgilenmek gerçekten ne kadar kör olduğumuzu ortaya koyuyor..  sadece drlarmı ya toplum ya bu halk!!! Gelde anlat ben annlatınca ne dwdiler ilk biliyomusunuz? Evde süt ü var gidip marketten süt alıyor diye örgütlüyorlar ailemi. Off yanlış yerde doğmuş ve yaşıyorum. Şuanda gerçekten zor duruma girdim. Günlük kutu süt alacağım bir yer yok. Kızım doymadığı için uyumuyor. Üstelik mama ver diye üstüme üstüme gelen ailem 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Haz 2017 Saat 03:12
Mama vereceginize, evdeki sutu vermenizi tercih ederim..
1- Bu sutu SADECE,  1 tasim kaynatin ve hemen atesden alin. 
2- Biberon ile verecekseniz; kaymak biberon ucunu tikayacagi icin, kaymagini suzun.
3- O verdiginiz miktar sute tekabul eden kaymagi(goz karari), bir sekilde yedirin.. 

4 ayini gectikten sonra, sutun sulandirilmasina da gerek yoktur. 
Yukarı Dön
JİNEMFA Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı JİNEMFA Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Haz 2017 Saat 09:54
Peki hocam çok teşekkür ederim size minnettarım. Şükranlarımı sunuyorum.yorulmadan üşenmeden bizleri aydınlattığınız için hayranım size. Burdaki doktorlara paramızla rezil oluyoruz. Geçiştirip doğru düzgün anlatmıyorlar da. Ben bugün ne olursa olsun kutu süt aldırıcam mama almaya giden sütü de alır bu ay kutu süt vermeye çalışacağım. Daha sonra kendi sütümüz var kendim yoğurt da yapıyorum 6 aydan sonra veririm.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.