Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Konserve zehirlenmesi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKonserve zehirlenmesi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
envberna Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 162
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı envberna Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Konserve zehirlenmesi
    Gönderim Zamanı: 23 Nis 2017 Saat 03:38
Hocam merhabalar,
Dun gazetede bir haber okudum. Bu konu hakkinda yorumlarinizi rica ederim. Adanada bir aile yedigi konserve menemenden dolayi 1,5 ay icindr ayri ayri hastanelerde hayatini kaybetmisler. Bende yazdan yapilmis domates konservelerini yemeklerde fazlaca kullaniyoru.. 2,5 yasindaki oglum biraz once uyandi ve karnim agiriyor deyip aglayarak uyandi. Bu haberi aksam okuduktan sonra icime kurt dustu hocam. 

Bu tarz bir gida zehirlenmesinin normal zehirlenmeden bir farki var mi hocam? Belirtileri nasil ve nezaman ortaya cikar hocam? Normalde guda zehirlennelerinde dra goturmuyorum bu nedenle sormak istedim

Bu konserveleri huc kullanmamak mi en dogrusu?

Cok tesekkurler
Saygilarimla
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Nis 2017 Saat 04:59
Menemen' in konservesini de ilk duyuyorum..
Bir konserve, icinde bakteri urediginde, kapak disa bombe yapar...
Hadi bunu anlamadiniz, acarken ilk deldiginizde, GAZ CIKAR!!!
Evde yapilan Kavanozda konservelerde de, ayni sekilde, kapaklarda bombelik olur ve daha siz acarken,
icindekiler gaz ile birlikte fiskirirlar..

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 23 Nis 2017 Saat 05:02
Yukarı Dön
envberna Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 162
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı envberna Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Nis 2017 Saat 05:15
Hocam yanlis ifade ettim sanirim. Domates konservesinden yapilan menemeni yemisler. 

Hocam normal gida zehirlenmesi kusma ile basliyordu. Botulinum toksinin neden oldugu zehirlenmenin ilk belirtileri nasil oluyor ve nezaman ortaya cikar hocam? 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Nis 2017 Saat 18:52
Botilismus zehirlenmesi Turkiye cok nadirdir. Ihbari mecburi hastaliklardan biridir ama, ihbar edilmis hasta
varmi, bilmiyorum.. Ben duymadim.. . Daha ziyade; domuz yetisen memleketlerde(En fazla Amerika'da)
 gorulur..

Botilismus:
1- Ishal, kusma sadece; %30 vak'a da gorulur.. Cogunlukla gorulmez.
2- Cift gorme, goz kapaklarinda dusme, goz bebeklerinde buyume, hipotoni(halsizlik), yutma guclugu,
yuzdeki mimik kaslarda felc.. En sik rastlanilan bulgulardir. Zamanla genel bir felc hali gelisir.

Zehirli gida yenildikten; 12-36 saat sonra, arazlar gorulmeye baslar.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 23 Nis 2017 Saat 18:56
Yukarı Dön
Mamafi Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 196
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Mamafi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nis 2017 Saat 00:14
Hocam bazen açtığım ev yapımı konserve tam bıtmıyor dolaba koyup 3-5 gün sonra yıne kullanıyorum. Bazen üst tabakada perlenme oluyor ya da ufak beyaz bıseyler. Onları alıp kullanıyorum. Hep aklıma takılır tehlıkelı olabılır mı?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Nis 2017 Saat 19:20
Buzdolabinda; 2-3 gun durabilirler. Siz gene de, kokusuna bir bakin..
Bir daha Domates suyu veya Salca yaptiginizda, buz kaliplarina koyup, dondurun. Donmus kupleri, bir
saklama kabina bosaltip, "Derin-Donduru"cuda saklayin..

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.