Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Gelişim
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - OĞLUM KONUŞMUYOR
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuOĞLUM KONUŞMUYOR

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 234
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
TÜBAY Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4240
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ara 2010 Saat 09:42
hülyacım güzel haberlerini bekliyoruzNukeiçini ferah tut inşallah bişey çıkmayacakNuke
ALDIĞIM İKİ NEFES;EŞİM VE KIZIM
Yukarı Dön
hülya Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye
Simge

Puanlar: 9316
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ara 2010 Saat 09:50
allah razı olsun arkadaşlar hepinizden çok teşekkürler hepinizden
Yukarı Dön
şefo Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Puanlar: 1229
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ara 2010 Saat 10:41
Orjinalini yazan: hülya hülya Yazdı:

benim oğlum 3 yaşına girdi hala konuşamıyor 4-5 kelime var
artık ciddi anlamda çocuk psikiyatri servisine başvurduk tetkikler yapılıyor burdan gelişmeleri yazarım sizlere. dualarınızı eksik etmeyin arkadaşlarrr
iyi haberlerinizi bekliyoruz ama bişey çıkmaz bence benim yeğenimde 4yaşından sonra konuştu sınıf birincisi ilkokulda

Yukarı Dön
kukolka Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 18
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Mar 2011 Saat 23:27

Erken yaşta matematik (1.5-3 yaş) 

.....................................

Çocuğumuza matematiği erken yaşta anlatmaya başlayabiliriz. Bunu gayet doğal ortamda ve doğal olarak yapmalıyız. Daha tam konuşamayan çocuğun beyninde matematiksel kavramları sorgulamasında yardımcı olabiliriz. Çocuğun bu tür kavramlara açık olup olmadığını ise onu izleyerek anlayabiliriz. Burada kuvvetli iletişim ve çocuğu izleme çok önemli. Bazen çocuklar oralı olmadıklarını gösterir ama hafıza yazıyordur ve sonucu bir kaç gün sonra gösterebilir. Herşeyin temeli sabırdır!  

Çocuğun doğal hayatında, oyunlarında ona anlatacaklarımız içinde o kadar çok matematiksel kavram var ki. Bu kavramları ve dil gelişimini destekleyebiliriz.

- Her gün çocuğunuzu giyindirirken "Bana önce birinci elini ver, sonra ikinci... Oğlumun/kızımın iki eli var. Şimdi başı..oğlumun/kızımın 1 başı var..." diye konuşarak giyindirmek. 
- Yemek masasında elma, armut, manadalina dilimlerini ayırarak saymak 
- ailede kaç kişi olduğumuzu anlatmak. "Şimdi biz 2 kişiyiz, sen ve ben, baba gelince 3 kişi olacağız."
- Masallar anlatırken yada oyun oynarken sayıları da kullanmak. " 2 fil yaşıyormuş yanlarında ise 1 zürafa".
Benim oğlum zor uyuyordu. Masallar okumaktan, çenem yoruluyordu. Artık anlatacak masal kalmadığınnda, uydurmaya başlıyordum. "bir varmış, bir yokmuş 2 fil, o fillerin biri büyükmüş diğeri küçük, o iki fil yanında 3 maymun yaşıyormuş.." ve böyle hayvanlar alemi devam ediyor..Ben bunların hem dil gelişiminde hem sayıları kavramada yararlarını çok gördüm.

Sizin bu konuda fikriniz yada yöntemlerinizi öğrenebilir miyim?

Düzenleyen Gülsen - 16 Mar 2011 Saat 23:32
http://plazadananne.blogspot.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 234
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.