Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Ateş
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ateş ve boğaz enfeksiyonu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumateş ve boğaz enfeksiyonu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
dredy Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 27
Mesajın Direkt Linki Konu: ateş ve boğaz enfeksiyonu
    Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2013 Saat 18:11
merhaba.

kızım 1 yaşında. 5-6 gündür bir hastalık geçiriyor. 5.5 yaşındaki abisinden, abisine de kreşten bulaştı. 
abisi 3 gün hafif (37.5 civarı) ateşin ardından bir gece ağrılı bir boğaz, kısık ses, hırıltılı nefes ve yutkunma problemiyle uyandı. sıcak süt içirip vicks buharı verdim düzeldi, ertesi günler sadece arada öksürdü. nefesinde ve yutkunmasında sorun yoktu ama seyrek olarak (gülerken vs.) hırıltılı öksürüğü var. ateşi 37.5u hiç geçmedi. daha önce geçirdiği laranjite benzettim belirtileri. 

5-6 gündür de kızımda var bu hastalık. ilk üç gün öksürüksüz hafif ateşi (37.5 civarı) vardı. 2-3 gündür hırıltılı öksürük, yutkunma zorluğu, uykuda hırıltılı nefes gibi abisiyle aynı belirtiler var ancak ateşi bugün daha da yükseldi. 38.5 civarıydı en son. dün gece saatte bir ağlayarak uyandı boğazı yüzünden. iştahı kesildi. çok az içiyor mamasını artık. 

hastalıın viral olduğunu tahmin ettiğim için doktora gitmeye gerek görmedim. gitsem biliyorum çünkü antibiyotik + balgam söktürücüler verecekler hemen. size danışmak istedim doğru mu yapıyorum, sizce bu belirtileri gösteren hastalık viral midir, bakteriyel olma durumu olabilir mi? çocuk küçük olduğu için gerekmedikçe kan tahlili yaptırıp ağlatmak istemiyorum zaten epey halsiz kaldı... teşekkürler.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113121
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2013 Saat 19:20
Dogru yapiyorsunuz. Bakteriel olsa bile, bu kadar hafif seyir gosterenlerde antibiyotige gerek yoktur. Her Bakteriel bogaz enfeksiyonunu tedavi etmeye mecbur degilsiniz. Bakteriel bogaz enfeksiyonlari arasinda mutlaka tedavi edilmesi gereken; A-Grubu,Beta Hemolitik Streptokoklardir. Bunlarda kendilerini; cok pis bir agiz kokusu, dil uzerinde kalin bir pas tabaksi ve bulanti-kusma ile gosterirler. Ayricada bu hastalik; 5-7 yaslardan once ( cok nadir durumlar haric) gorulmezler. Hasta bir sahis, agizinda cignedigi bir lokmayi cocuga yedirecek filan da, ancak o sekilde bulasir. supheli durumlarda; Strep-A testi yaptirin. ASLA; Bogaz kulturu yaptirmayin.
Yukarı Dön
dredy Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2013 Saat 22:54
hocam o zaman tonsillit (bademcik iltihabı) durumunda strep-A negatif oldukça antibiyotik kullanmayalım, doğru mu anlamışım? ben çocukluğumda çok sık olurdum ve sürekli ilaç kullandım. gençliğimde akut eklem romatizmasına dönüştü. 3-4 yıl sürekli depo penisilin kullandım. sık ve gereksiz ilaç kullanımından bu durum ortaya çıkmış olabilir mi?

"kültür yaptırmama" sebebimiz sonucun uzun sürede çıkması mı yoksa hatalı uygulanması mı?
teşekkürler
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eyl 2013 Saat 03:13
1- Ister "Tonsillit" desinler, ister,"Farenjit", Strep-A; Negatif oldugu surece, antibiyotik(genel durumuda iyi ise) antibiyotik vermeyin.
2- Akut Eklem Romatizmasi; diyebilmek icin
   A-Mutlak diz, dirsek gibi buyuk eklemlerden birinde; asiri kirmizi sislik olmasi gerekir ve 3 gun sure ile yuruyemez, hatta dizleriniz ustune hassasiyet nedeni ile pike bile koyamazsiniz.
   B- Kalpte ufurum olacak (bazen olmaz)
   C- Cok yuksek Sedimantasyon.
   D- ASO YUKSEKLIGI... TEK BASINA YETERLI DEGILDIR. Maalesef, TURKIYE'de, sadece ASO yuksek diye pekcok hastaya Akut Eklem Romatizmasi tanisi konmustur ve konmaktadir. Bu sahtekarligin onune maalesef gecilemiyor. Acaba siz hangi gruba giriyorsunuz?
3- Kulture inanmiyorum, zira cok yuksek oranda "Yalanci pozitiflik" oluyor.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 07 Eyl 2013 Saat 03:15
Yukarı Dön
dredy Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eyl 2013 Saat 02:05
Orjinalini yazan: Dr.KadirTugcu Dr.KadirTugcu Yazdı:

2- Akut Eklem Romatizmasi; diyebilmek icin
   A-Mutlak diz, dirsek gibi buyuk eklemlerden birinde; asiri kirmizi sislik olmasi gerekir ve 3 gun sure ile yuruyemez, hatta dizleriniz ustune hassasiyet nedeni ile pike bile koyamazsiniz.
   B- Kalpte ufurum olacak (bazen olmaz)
   C- Cok yuksek Sedimantasyon.
   D- ASO YUKSEKLIGI... TEK BASINA YETERLI DEGILDIR. Maalesef, TURKIYE'de, sadece ASO yuksek diye pekcok hastaya Akut Eklem Romatizmasi tanisi konmustur ve konmaktadir. Bu sahtekarligin onune maalesef gecilemiyor. Acaba siz hangi gruba giriyorsunuz?

Ağrı dizlerimdeydi. Kızarıklık, şişlik ve hassasiyet yoktu ama özellikle yağmurlu havalarda yürüyemeyecek kadar ağrı olurdu. ASO yüksekti, sed. da sanırım yüksekti emin değilim. Aylık penisilin zamanım yaklaştığında ağrılar başlar, iğneyi vurunca ağrılar geçerdi. Kalpte üfürüm kontrolü yapıldı mı bilmiyorum sanırım yoktu. Yaklaşık 3-4 yıl düzenli iğneden sonra yaklaşık 19-20 yaşlarında iğneleri bıraktım, iğnelere başladığımdan ve bıraktığımdan beri ağrı ve boğaz iltihabı olmadı (ya da çok seyrek ve hafif şiddette oldu). Akut Eklem Romatizması dışında ne olabilir bu durum? Teşekkürler.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eyl 2013 Saat 04:49
1-Yok, KESINLIK , Akut Eklem Romatizmasi degilmis... Zira bu hastalikta eklem hadisesi; HAYAT BOYU,1 DEFA OLUR ve 3 GUNDEN FAZLA SURMEZ..
2- Aseptik kemik nekrozu, veya Osteoarthrit gibi bir seyler gecirmissiniz. Kesinlikle; Akut Eklem Romatizmasi degildi..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.