Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Çocuk Hastalıkları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 10 aylık kızımda su çiçeği
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum10 aylık kızımda su çiçeği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
neyse Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 12
Mesajın Direkt Linki Konu: 10 aylık kızımda su çiçeği
    Gönderim Zamanı: 24 May 2013 Saat 22:51
Merhabalar Hocam,

Yaklaşık 11 ayına yaklaşan kızıma su çiçeği teşhisini koydu doktor. Ağırlıklı olarak genital bölgede, sırıtında ve daha az olmakla beraber karnında ve başında kabartılar var. Özellikle genital bölgedekini bez açıldığı anda kaşımaya çalışıyor. Ayrıca huysuz ve geceleri sık uyanıyor. Ateş yok. Burun tıkalı, akıntısı var. Bez bölgesi de pişik ayrıca. 1 haftadır devam eden pişiği var.

Doktor augmentin şurup, allerset şurup, bir tane burun sipreyi ve pişik için sebamed healing cream verdi.
Bir de Travazol krem.

1. Su çiçeği için antibiyotiğe gerek var mı?
2. Eski mesajlarınızı okudum ama hiç allerset şurup önerdiğinizi görmedim. Allerset için akşam tok 1 ölçek yazmış. Ne dersiniz?
3. Burun tıkanıklığı var, spreyi kullanmaya başladım zaten serum fizyolojik yapıyordum.
4. Pişik için Desitin mor aldım. Popolin var. Sudocrem var ama geçiremedik bir türlü. Bir de şimdi su çiçeği kabartıları var. Ne yapacağım bilmiyorum. Bu trevazol kremi kullanınca pişik kremi sürecek miyim? Günde 2 kere mi kullanmalıyım?

Hocam bebeğim anne sütü alıyor. Hastalık sebebiyle aman aman iştahlı olmasa da akşam abisine yedirdiğim balıktan yedi. ayrıca abi de 5 yaşında, su çiçeği aşısı yapılmıştı, şimdi onu korur mu? su çiçeği aşısının bir tekrarı var mı?

Şimdiden teşekkürler.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 May 2013 Saat 01:08
1- Sucicegi; VIRAL bir hastaliktir, Antibiyotik VERILMEZ.
2- Sucicegin de; Allerji suruplarinin da bir yeri YOKTUR.
3- Burun tikanikligi icin; oncelikle Serum Fiz. kullanin, yeterli olmazsa; Iliadin veya Otrivin sprey kullanin. 3 gun; gunde2x1
4- Pisik icin; her 3 kremi de kullanabilirsiniz, Ucude iyi kremlerdir.
Travazol gibi kremlere de gerek yoktur.
5- Suciceginde; pehriz-diyet yoktur, istedigini yiyebilir.
6- Abisine Sucicegi asisi; usulune uygun yapildi ise, KORUR. Tekrari yoktur. Bu konular ile ilgili;Alt Forum yazilarini, eski mailleri ve Makalelerimi okuyun.
7- Turk doktorlari; Sucicekli hastayi yikatmazlar, boyle sacmaliklara sakin inanmayin, hergun ilik dus aldirin, kasintilari gecer.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 25 May 2013 Saat 01:09
Yukarı Dön
neyse Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 May 2013 Saat 08:18
Yanıtınız için teşekkür ederim.

Aklıma takılan bir diğer konu da bez bölgesinde hem pişik hem de su çiçeği döküntüleri olması. Mecburen pişik kremi sürüyorum ama siz su çiçeğinde losyon kullanmayın yazmışsınız eski mesajlarınızda. Pişik kremini sürmeye devam etmemin sakıncası olur mu?

Bir de çocuğu parka vs çıkarmıyorum. Ne zaman bulaşıcılığı geçer ve dışarı çıkabilir Hocam? Evde abisi de var dışarı çıkmak istiyor haliyle.

Size ne kadar teşekkür etsem az. siz olmasanız, kızım, ilk antibiyotiğini hem de gereksiz yere almış olacaktı. 1 torba ilaç boşa çıktı. Allah bu doktorlara insaf versin.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 May 2013 Saat 18:59
1- Pisik kremini kullanabilirsiniz. Benim soylemek istedigim, butun vucuda "losyon" surulmemesi...
2- Dokuntuleri kabuk tuttugunda, bulasicilik gecmis demektir.
Yukarı Dön
neyse Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Haz 2013 Saat 22:38
Hocam merhabalar,
Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Hocam, su çiçekleri kabuklandı, yavaş yavaş kayboluyorlar. Yalnız baştan beri ateşlenmiyordu, şimdi yüksek ateşi var. 2 gündür 38-39 civarında ateş var. Hatta 39'u da aşıyor zaman zaman -( burnu akıyor, akıntı bazen su gibi, bazen yeşil renkli. Her ikisi de var. 
Hocam su çiçeği teşhisi konalı bugün 9 gün oldu. Hala çiçekten ateşlenebilir mi?
El ağzında olduğu için diş mi diye düşündüm? 6 dişi var. Üst, alt ve üst yan. Diş bu kadar yüksek ve devamlı ateş yapar mı?
Ateş için calpol veriyorum: 2.5 ml kadar. Yaklaşık 8 saat sonra veriyorum, yine vermem gerekiyorsa... Dolven verebilir miyim? Ne yapayım hocam? Ateşe yaklaşımınızı biliyorum ama öksürük yok, görünürde bir sebep yok gibi. Yarın doktora götürmeyi düşünüyorum ama bu çevrede güveneceğim birini de bulamadım. Sizin yorumunuza göre bakacağım, 
Şimdiden teşekkürler.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2013 Saat 12:32
9. gün çıkan ateşin Suçiçeği ile bağlantısı olamaz. Eğer ağızında pis bir koku ve dilinde pas varsa, antibiyotik gerekebilir.
Dişler ateş yapmaz, kocakarı uydurmasıdır.
Calpol bu yaşta: Günde, 3x1ölçek (5ml)  verebilirsiniz. Ayrıca Dolven vermek isterseniz; günde, 2x1 ölçek alabilir.
Yukarı Dön
neyse Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2013 Saat 21:30
Teşekkürler Hocam.
Ağzında koku yok. Ateş de öğlen yarım ölçek dolven verdim ve düştü.
Ben dolven verebileceğimi bilmiyordum, calpol de yarım ölçek yetersiz kaldı sanırım.
Tekrar teşekkür ederim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.