Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Diğer Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - plastik yuttu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumplastik yuttu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haydibebek Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 496
Mesajın Direkt Linki Konu: plastik yuttu
    Gönderim Zamanı: 30 Tem 2012 Saat 00:06
mb kadir bey,taildeyiz  ailemin yazlığında ve kızım sürekli etrafta(23 aylık)durum böyle olunca dikkatimiz dağılıyor,kızım bugün plastik bir çatalın,çatal kısmının yarısını götürmüş yemiş,biz kızımız bpa free oyuncak  ve eşya biberon vs alırken kızımız kaşla göz arasında götürmüş çatalı..bişey olur mu,çatalın parçalarını kakasıyla atar mı  atana kadar etkisi ne olur?
evvelsi gün de  bişeyler yuttu,elinde gene bira kapağının içindeki beyaz yumuşak plastiklerden  vardı,naptın ne var ağzında dedim,ben kapak yedim dedi,yani emin olamıyoruz ne yuttuğundan eşim kapakların parçalarına baktı eksik yok dedi ama kızıma epey sinirlendim,ses,mi yükselttim ağzından çıkarsın diye ama bişey çıkartmadı,e bugün de bu 2. vakka,çıldıracağım napabiliriz?yutulan plastiklerin kısa ve uzun vadede ne gibi zararları olur?teşekkürler..

Düzenleyen haydibebek - 30 Tem 2012 Saat 00:12
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2012 Saat 11:02
Bu yaşlarda olur böyle şeyler, kakasından çıkarlar. Hele küçük parçalar, mide asiti ile erirler. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ortamdan bu gibi eşyaları yokedin, bulamasın, zamanla unutacak. Yasaklarsanız, "-yapme, etme-" derseniz, daha beter olur.
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2012 Saat 15:22
işte ben de mide asidinde erimesinden ve o zararlı maddelerin kanına karışmasından endişeliyim,çok dikkatliyiz aslında ama oluyor kalabalık ortamlarda..
plastiğin içeriği beni tedirgin ediyor,beyin ve vücut gelişimini olumsuz etki eden kadminyum,kurşun..vs içeriyor

Plastik oyuncaklar yine çoğunlukla PVC ile yapılmaktadır. Bebeklerin ellerindeki oyuncakları ağızlarına götürme özelliklerini göz önünde bulundurursak PVC içerisinde bulunan kimyasallarında zararları üzerine birkaç önemli konuya değinebiliriz. Bu maddelerde endokrin bozucular mevcuttur ve vücudun hormanal gelişimlerini bile olumsuz yönde etkileyebilmektedirler.

Kadmiyum karışımı bazı plastik oyuncaklar da yine çocuklarımız üzerinde risk oluşumunu yükselterek zararlara neden olmaktadır. Kadmiyum, yeryüzünde çok az bulunan çinko ve benzeri bir geçiş elemeni olmakla birlikte yumuşak ve gümüş beyazı rengindedir. Plastik oyuncakların dengeleyici maddesidir. Bilinen bir kanserojendir aynı zamanda beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler ve böbrekler üzerinde tahribat ve zararlara yol açar.

Yine kurşun da, plastik oyuncakların daha dayanıklı hale getirilebilmesi için katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Kurşun içerikli plastik oyuncakların zararları ise, sinir sistemini doğrudan etkileyebilmesi muhtemeldir bununla birlikte IQ azalması, işitme kaybı yaşanmasını da belirlenmiştir.

ama bu sık yaşadığımız birşey değil,öyle bikaçkere de sanıtrım yukardaki etkiler yaşanmaz,sanırım çoğu aile butür vakalar yaşamıştır,hemen etkileyecek olsa etraf  zihinsel engellilerle dolardı.uzun vadedeki etkisi diye düşünüyorum,siz ne dersiniz?

Düzenleyen haydibebek - 30 Tem 2012 Saat 15:38
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2012 Saat 18:57
Bu söylediklerinizin, ufak bir plastik parça yutmakla hiçbir ilgisi yok. Bunlardan zarar görmüş tek bir çocuk bile yoktur. Eğer genede çok korkuyorsanız, plastik çatal bıçak veya oyuncak kullanmazsınız olur biter. Kimse de size zorla bunları kullandırmıyor. Bu arada evdeki; duşa kabini, varsa, Pimapen pencere ve çerçeveleride kaldırın, eski usul tahte çerceve yapın. Zira onlarda PVC. 
Diğer konular nerden konumuza girdi bilmiyorum. Siz sual mi soruyorsunuz yoksa satışmı yapıyorsunuz. Sakın Kurşun, Civa  veya Kadmiyumu bana öğretmeye kalkmayın, onu Prof. lar bile beceremedi..
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ağu 2012 Saat 00:52
kadir bey estağfirullah size bişey öğretmek mi,asla öyle bir düşünceyle kopyalayıp yapıştırmadım bu yazıyı,sadece aşırı kaygı besliyorum,sizden telkin edici sözler duymak ,onay almak rahatlamak için yazmıştım o mesajı..:(
böyle düşünmeniz beni üzdü doğrusu... beni çok yanlış anlamışsınız.Confused

Düzenleyen haydibebek - 07 Ağu 2012 Saat 00:55
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ağu 2012 Saat 10:32
O yazıdaki zehirlenmelerin hepsinin oluşabilmesi için en önemli faktör, ZAMAN dır. O maddelerin zehirlenme yapabilmeleri için ( Bis-FA dahil) aylarca alınmaları gerekir. Bu maddelerin tamamı plastik maddeler içinde son derecede az miktarlarda mevcuttur. Vücutta birikme özellikkleri olduğu için, tehlikeli bir seviyeye gelmeleri de aylar alır. Maalesef, bizim doktorlarda hep aileleri "korkutma" hevesi vardır. Siz ilk başta benim verdiğim cevap ile ikna olsa idiniz, ve o kasıtlı yazılmış yazıları okumasa idiniz, bunlar başınıza gelmezdi. Ben o yazıları ve onları kimlerin yazdığını çok iyi biliyorum. Benim makalelerimi okursanız ( Bilhassa en son makalemi) etrafta ne kadar tehlikeli "ulemanın" olduğunu görürsünüz. Bunlara kalsa, size; "-Çocuğunuzun midesini yıkatın-" derlerdi.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 08 Ağu 2012 Saat 10:49
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ağu 2012 Saat 18:45
teşekkür ederim..KizBebek
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.