Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Kulak & Burun & Boğaz & Göz
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İMDAAAAAAAATTTTT (Kriptik Tonsillit)
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumİMDAAAAAAAATTTTT (Kriptik Tonsillit)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 360
Mesajın Direkt Linki Konu: İMDAAAAAAAATTTTT (Kriptik Tonsillit)
    Gönderim Zamanı: 16 Tem 2012 Saat 12:10
Hocam merhaba,
Ne olur bana acil yardım edin yoksa hakikaten çıldırmak ve cinnet geçirmek üzereyim.
Hocam benim 20 aylık erkek ikiz bebeklerim var.Prematüre(35 haftalık 2.400 gr)doğdular.Bir tanesinin maşallahı var doğdu doğalı sadece iki kez viral enf.geçirdi fakat diğeri her ayın aynı günü yani 5 inde kriptik tonsillit oluyor.Hocam ayın 5 i sabahı bunalıma giriyorum bugün ateşlenecek bugün hastalık günü diye akşama kadar bekliyorum ve gece korktuğum başıma geliyor ateşi bir anda 39-40 ı buluveriyor.Doktorumuz her ay kan sayımı yaptırıyor boğaz kültürü yaptırıyor boğaz kültüründe üreme olmuyor fakat kan sayımında wbc değeri 15.000 civarında çıkıyor.Bakteriyel enf.denilip klamoks 10 günlük tedavi uygulanıyor.Tabi ateşimiz üç gün 39 civarı seyrediyor.Hocam bu ayın 5 inde yine aynısı oldu başka bir çocuk uzm.götürdüm bana dediki hep klamoks kullanmışsın demekki fayda etmiyor bir yerlerde birşeyler kalıyor bu kez erasef 250 2x1 ve ampisina 250 2x1 birlikte kullan on gün sonrada deposilin yaptır.Nasıl ki yere yağ döküldüğünde iki kez silmezsen temizlenmez boğazındaki bakterileri kökten temizlememiz lazım dedi.Birde broncho vaskom diye bir bağışıklık güçlendirici yazdı.içinde 20 tane çöplük mikrobu varmış kandaki IGA seviyesini yükseltiyormuş.verdiği ilaçları kullandım şimdi önümüzdeki ayın 5 ini bekliyorum.Hocam birde PFAPA (Periyodik ateş sendromu)diye bir hastalık duymuştum her ayın aynı günü tekrarlayan tablo tonsillit ve farenjit le aynı olan bir hastalıkmış.acaba o hastalıktan mı oldu diyorum.
Hocam ne olur bana acil cevap verin ben ne yapacağım her ay aynı sorun her ay antibiyotik çıldırmama ramak kaldı.Tek ve son umudumsunuz ne olur yardım edin.
Saygılar...
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113103
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Tem 2012 Saat 19:39
Bu yaşta bu tip enfeksiyonlar olmaz. Siz başka bir laboratuvarda kan sayımı yaptırın. İkinci doktor daha beter saçmalamış. Önce ne oluyor ona bakalım. Hem Kriptik Tonsillit olacak, hem boğaz kültüründe bir şey üremeyecek. Kesin bir tanesi hatalı.
Yukarı Dön
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Tem 2012 Saat 12:32
Hocam boğaz kültürünü üç kez yaptırdık üçünde de sonuç normal çıktı.Sadece streptekok kript yapmaz başka bakterilerde yapabilir diyor doktorumuz.Deposilin 1.200 yaptır dedi.Şu PFAPA sendromuna takılmış durumdayım.Acaba bir ünv.hast.götürsem mi.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Tem 2012 Saat 19:13
Yaptırdığınız; "Boğaz kültürümü"mü? Yoksa; "StrepA testi" mi? Eğer "StrepA" testi yaptırıyor iseniz, söylenen doğru. Yok eğer "Boğaz kültürü" ise, en azından Streptokok harici bakteriler ürerdi.
Tek başına "ATEŞ" Pfapa sendromu için yeterli değildir. Beraberinde, -Ağız içinde aftlar ( Apthous stomatidis) , Farenjit hali ve Boyunda iri bezeler olması gerekir.
Yukarı Dön
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Tem 2012 Saat 09:57
Hocam,yaptırdığımız test boğaz kültürü testi ve normal boğaz florası üredi yazıyor.Evet söylediğiniz gibi her boğaz enfeksiyonunda boynunda bezeler oluşuyor lenfadenit dedi doktorumuz ve her enfeksiyon geçirdiğinde olacak dedi ve oluyor sonra yaklaşık bir haftada tekrar iniyor.Şimdi doktorumuz erasef 250 2x1 ve ampisina 250 2x1 i 20 güne tamamlayalım eradikasyon tedavisi yapalım dedi on üç gün oldu halen ilaçlara devam ediyorum.Stomatitis olmuyor fakat daha öncede üç dört kez farenjit olmuştu ve yine antibiyotikle tedavi etmiştik.Hocam bu çocuk her ayın aynı günü bakteriyel bir enf.geçiriyorsa neden ikiz eşine bulaşmıyor hiç....neticede aynı ortamda aynı havada aynı eşyaları kullanıyorlar...ya birinin bağışıklığı çok güçlü ya da diğerinin ki çok zayıf...inanın ikiz annesi olmak kadar zor bir şey yok...
Yukarı Dön
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Tem 2012 Saat 10:50
?????????
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Tem 2012 Saat 12:35
Çok sık antibiyotik kullananla, kullanmayanın farkını bu şekilde görüyorsunuz. Devamlı antibiyotik vererek, vücudun mikropları tanıyarak antikor yapmasını önlediniz. Boyundaki bezeler; antibiyotik kullanılarak küçülmezler. Bu lenf bezlerini antibiyotik gerektiren; lenf bezlerinden ayırd edemeyenler doktorluk yaparsa, sonuç böyle olur. Ayrıca; uzun süreli antibiyotik kullanılması sonucu; "Antibiyotik ateşi" denilen bir durum oluşur. Bu şahıslarda hastalık olmadığı halde yüksek ateş vardır. Antibiyotikler kesilince ateş kendiliğinden düşer. Ateşli ve bakteriel  her hastalığa da antibiyotik verilmez. Eğer çocuğun genel durumu iyi ise, antibiyotik kullanmayın.
Yukarı Dön
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Tem 2012 Saat 15:33
Hocam teşekkür ederim..antibiyotiklerimizin bugün 16.günü doktorumuz 20 güne tamamlayalım dese de cevabınızı gördükten sonra bugün bırakmaya karar verdim.Şimdi broncho vaskom ve vita glukana başlıyorum.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.