Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > İlaçlar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ferrum
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumferrum

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
maper Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 128
Mesajın Direkt Linki Konu: ferrum
    Gönderim Zamanı: 01 Tem 2012 Saat 17:47
merhaba doktor bey kızım 4 ay 10günlük sağlık ocağında demir ilacı olarak ferrum verdiler günde 3 damla.aynı zamanda devit damla kullanıyorum.kızımı anne sütüyle besliyorum arada yemeklerden meyvelerden sadece tadına baktırıyorum doyurmuyorum.kızım 23.gününden beri 7-8günde bir kaka yapıyordu bu aralar bazen 2 kere bazen 2günebir 1kere yapar oldu.kakasının rengi yeşil ve sümüksü ferrum kakanın rengini değiştirirmi bide kullandığım günden beri çocuk biraz huzursuz sanırım sancı yapıyor.yeşil olma sebebi ferrum olabilirmi yoksa bir enfeksiyon olabilirmi.çocukta ateş öksürme yok günde bikaçkere hapşuruyor okadar.bide kızımın boyu uzun olsun istiyorum ailede çok uzun yok başında önlem almak adına verebileceğim bir vitamin veya besin yada bir ilaç varmı teşekkürederim. 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Tem 2012 Saat 20:39
1- Demir ilacini kesin, boyle ezberden demir verilmez, resmen sacmaliyorlar. Dvit verebilirsiniz (5 damla)..
2-Ek gidalar icin cok erken, 6. aydan evvel vermeyin. Yesil kaka cok yedirdiginiz icin. Normal beslenmede; "Altin sarisi" renkte olur.
3- Serbest demir (yani ilac olarak verilen demir) bakteriler icin, "buyume hormonu" gibi etki eder ve hastalik yapamiyacak bakteriler bile hastalik yaparlar veya hastaliklar daha agir seyir gosterirler.
3- Siz boy icin; soyacekim olarak;  Bir alt sinir, birde ust sinir verirsiniz. Sutlu gidalarla ve Dvit takviyeleri ile ancak alt sinirdan, ust sinira kadar cikarabilirsiniz. Sut agirlikli besleyin ve Dvit verin. Eski mail ve makalelere bakin.  
Yukarı Dön
maper Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Tem 2012 Saat 18:41
doktor bey buğün kızımda hafif öksürme ve arada hapşurmaları oldu sanki boğazına bişey takılmış gibi sesler çıkarıyordu aile hekimine gittik boğazında hafif tahriş var dedi CEMPES 125mg lık antibiyotik yazdı.kızım 4 ay 11 günlük boyu 63 kilosu 7.350gr baş 40cm geldi (baş cevresi çokmu küçük)değerlendirirmisiniz.ben antibiyotiği aldım ama vermicem içinde karın ağrısı ve kanlı isal edebilir yazıyor.sizce böyle durumlarda alınabilecek hafif bir antibiyotik varmıdır çünkü ilaç vermezsem çocuk birkaçgüne dahada kötüleniyor emmiyor habire zayıflıyor bu yaklaşık bir ay sürüyor tamamen iyileşmesi.bir antibiyotik ismi verirseniz sevinirim verdimde gribine iyi gelecek ama yanetkisi ve zararı minimum olan bir ilaç.burdaki çocuk doktoru her gittimde zimaks yazıyor idrar enf.da gribede.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Tem 2012 Saat 21:03
Gribe ve diger virutik hastaliklara "antibiyotik" verilmez. Verildigi icin, cocuklar daha fazla hasta oluyorlar, hastaliklari daha uzun, daha fazla tahlil gerektiren hallere geliyor. Hele "ates" olmayan hastaliklarda "ASLA" antibiyotik vermeyin. Eger illaki verme taraftari iseniz; bir kan sayimi yaptirip, WBC degerine bakin, yuksek cikarsa, baslariz. Simdilik Grip icin yaptiklarimiz ( Limonlu bal, Serum Fiz. ve ColdMix) yeterlidir. Eski maillere ve makalelere de bakin.
Yukarı Dön
maper Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Tem 2012 Saat 21:54
peki kilo boy ve baş çevresi için nedersiniz 4 ay 11günlük 7.350gr 63cm baş:40
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Tem 2012 Saat 19:55
Gelismesi gayet iyi, 5 ayliga daha yakin.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.