Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > İç Hastalıkları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - erkek bebekte kist
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumerkek bebekte kist

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kumru atlas Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 15
Mesajın Direkt Linki Konu: erkek bebekte kist
    Gönderim Zamanı: 21 Mar 2012 Saat 16:45
merhabalar Kadir Bey.ben sizi yeniden rahatsız edeceğim çünkü yorumlarınızı çok gerçekçi buldum ve güven verdiniz bana ve eşime.bebeğimin sağ torbasında kitle fark ettiğimizde 6-7 aylıktı.çocuk cerrahı gördü,birşey yok dedi.çocuğum 1 yaşına bastığında kitle çok daha büyüdü. biri özel hastaneden biri devlet hastanesinden 2 çocuk cerrahı acil ameliyat dediler.götürdüğümüz bir ürolog ise hiç birşey yok,hidrosel fıtıktır,3 yaşa kadar bekleyin dedi.ultrasonda 25*7 mm çapında kist lezyonu izlenmiştir yazıyordu.biz başka bir özel hastanenin çocuk cerrahına götürdük,durumu anlattık,beklememizi ve 6 ay sonra tekrar götürmemizi söyledi.anlamadığın 3 çocuk cerrahının farklı yaklaşımı.biz 4 ay oldu hala bekliyoruz ve maalesef küçülme yok.sizin öneriniz nedir?vicdanım rahat değil.bu kistin yumurtalıklarına zarar vermesinden korkuyorum. şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen kumru atlas - 21 Mar 2012 Saat 16:46
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mar 2012 Saat 19:16
1- Saydiklarinizin hicbiri testislere zarar vermez.
2- Muhtemelen "Hidrosel". Bu durum, karin icindeki "Periton" sivisinin torbaya sizmasi ile olur. Testisler rahatlikla ele gelmez. Kendiliginden gecer, cerrahi tedavi gerekmez.
3- Fitik olabilir di, eger olsa idi, hepsi "acil" ameliyat tavsiye ederdi. Degil.
4- Testis uzerinde "kist" olabilir di, bu durumdada torbanin derisi gergin ve iri  olmaz, ve sislik  nohut kadar olurdu. Yani testisler rahatlikla elinize gelir ve testis uzerinde "sislik" farkedilir.
 Gormeden, uzaktan ancak bukadar soyleyebilirim. Istanbul da iseniz, Florance Nightingale hastanesinde; Dr Nur Danisment ile gorusun.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Mar 2012 Saat 20:36
çok teşekkür ederim.aslında cerrahlar kist demişlerdi.yani hidrosel  de olabilir kist de olabilir açmadan bilemeyiz demişlerdi.ve ultrason istememişlerdi?kist olsaydı net konuşamazlar mıydı?Bu anlaşılamıyor mu?ve ikisi acil dedi,ikisi bekleyin dedi.kafam karışık.ayrıca bu şişlik bazen çok büyük iken bazen hiç görünmüyor.hatta günlerce olmuyor,bitti geçti diyorum,hoopp kocaman şişlik.içi su dolu bir balon gibi.dr.yanımızda ışık tutmuştu da.maalesef İstanbul 'da değilim şu an.yaza gidebiliriz.o zaman da geç olmaz umarım.ve siz Allah'ın bir lütfusunuz.İyi ki varsınız.sağolun.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Mar 2012 Saat 01:03
Aciliyeti yok, hele arada bir kuculup buyorsa, kesinlikle "Hidrosel" dir, hicbir sey yaptirmayin.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Mar 2012 Saat 22:34
Allah razı olsun sizden.Çok sağolun.valla içimize su serptiniz.Çokk çok teşekkür ederim.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mar 2012 Saat 17:34
merhabalar Kadir Bey.Bugun kotrolümüz vardı ve daha önce beklememizi öneren çocuk cerrahımız bu kez ameliyat olmalı dedi ve haftaya gün verdi.şimdiye kadar kistte küçülme veya yok olma olmalıymış ve maalesef küçülme yok.ameliyatı ertelememiz mümkünmüş hatta hiç olmayabilirmiş de.ama o zaman karnın içinden gelen sıvı kesinlikle yumurtaları pişirir,ilerde çok büyük ihtimale kısırlık meydana gelir hatta ilerde yumurtalık kanseri olabilirmiş.eşim ise bize 3 yaşına kadar bekleyin diyen ürologu dinlemekte  ısrarcı ve ameliyatı asla yaptırmıycam diyor.ve ben dağılmış haldeyim.hem ameliyattan korkuyorum hem de  yaptırmamaktan.oğlum 16 ayını tamamlamak üzere.böyle bir operasyonun riskleri,sakıncaları nedir?uyanamama ihtimali var mıdır?çelişkiler beni öldürüyor.sünnet de yapılacakmış aynı anda.sizin yaklaşımınızı da biliyorum ama bana yine rehberlik eder misiniz?
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mar 2012 Saat 22:40
hocam cevap yazabilirseniz sevinirim...
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Mar 2012 Saat 21:26
???
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.